1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Şükrü Genç CHP’yi araç olarak kullanıyor
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Şükrü Genç CHP’yi araç olarak kullanıyor

A+A-

Sarıyer’de yoğun bir gündem var. Yerel seçimlerin de yaklaşmasıyla siyasi hareketlilik bir hayli hızlandı. Siyasi partilerde aday adayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Bunun ilk açılışını CHP yaptı. Sarıyer’de 100’den fazla kişi meclis üyeliği için, 4 kişi de belediye başkan aday adaylığı için başvuru yaptı. Ancak CHP’de yarış Erol Aydın ile mevcut Belediye Başkanı Şükrü Genç arasında geçiyor. Erol Aydın’ın 200 kişinin üzerinde partili bir grupla başvuru yapması Şükrü Genç’i de harekete geçirdi. O da aynı şekilde cevap verdi. Büyük çoğunluğunun belediye personeli olduğu 200 kişilik bir grupla başvuru yaptı. Genç’in amacı genel merkeze “Halk beni destekliyor. Sakın burada ön seçim yapmayın” imajı vermekti. Ancak hesabı tutmadı. Belediyeden nemalanan birkaç yandaşı dışında diğer insanlar gülüp geçti.

Aday olamayacağını çok iyi biliyor

Ağır Ceza’da yargılanan Şükrü Genç, CHP tarafından bir daha aday gösterilmeyeceğini çok iyi biliyor. Eğilim yoklaması olursa partililerin kendisini asla tercih etmeyeceğinin de farkında. İlçe kongresinde belediyenin tüm gücünü ortaya koymasına rağmen hezimetle ayrılması da bunun bir göstergesi. Tek çaresi genel merkezde birkaç kişiyi değişik yollarla bağlayıp yeniden atanmak. Ancak yeni CHP’de bu durum ne kadar etkili olur? Ankara’daki VELİ’si nasıl bir çaba harcar da aldığı görevi hak eder onu da zaman gösterecek. Şükrü Genç aday adaylık sürecinde bu psikoloji içerisinde hareket ediyor. 

Ve nihayet Şükrü Genç CHP’yi hatırladı!

Şükrü Genç’in adaylığı dışında asıl CHP’lilerin ona olan ilgisizliğini ve kızgınlığını irdelemek lazım. 15 yıl sonra belediyeyi kazanan CHP’liler, Sarıyer’de iktidarın tadını çıkartamadılar. Kendi belediye başkanları tarafından sürekli dışlandılar. CHP’den değil de bağımsız bir şekilde seçilerek o koltuğa oturduğunu sanan bir belediye başkanları var. Belediye başkanının yanında, meclis üyeleri başta olmak üzere ilçe başkanları, ilçe yöneticileri ve partililerin hiçbir değeri olmadı. Ve nihayet adaylık yaklaşıp işi düşünce şimdi herkesi tek tek hatırlamaya başladı.

Değişen sadece masa mı?

Adaylık başvurusu sırasında yatığı konuşmasının videosunu izledim. Cümle kurmakta zorlanan Genç, 4,5 yıldır adam yerine koymadığı CHP’lilere karşı bir mahcubiyet içerisindeydi. 2009’da kullanıp bir kenara bıraktığı CHP örgütüne karşı sarf ettiği sözler boğazına düğümleniyordu. Yıllar film şeridi gibi gözlerinin önünden geçiyor ve yaptığı hataları hatırladıkça cümleler yarım kalıyordu. “5 yıl sonra örgütüme geldim. Masanın yeri de değişmiş” diyerek aslında bir de itirafta bulundu. Oysa değişen tek şey masa değildi! Su gibi akıp giden 4,5 yılda yaşadığı iktidar sarhoşluğunun kendisini ve çevresini nasıl değiştirdiğini de düşünüyordu. Mecburiyetten gelen birkaç kişi dışında yola çıktığı insanların birçoğu yanında yoktu. CHP’ye emek verenlerin kendisini nasıl bir kızgınlıkla dinlediğini de çok iyi biliyordu. Ama o “Bu iş masada biter!”  psikolojisiyle her şeyi değişen o masanın üzerinde topladı.

Şükrü Genç CHP’yi sadece araç olarak kullanıyor!

Dışarıdan izlediğim kadarıyla Şükrü Genç için CHP’nin hiçbir önemi yok. O partiyi sadece makama ulaşmak için bindiği bir araç olarak görüyor. 2009’da Beşiktaş’tan DSP’nin adayı Ayfer Atay’ın listesinden meclis üyesi olmaya çalışırken, kendisini Küçükkoçkaya’nın ısrarıyla Sarıyer’de bulduğunu da herkes biliyor. Gelelim bu güne; seçildiği günden bu yana 4,5 yıldır partinin kapısından içeri girmeyen Şükrü Genç, şimdi partisini ve CHP örgütünü hatırlamaya başlamış. CHP partisi, oradaki insanlarda örgütü olmuş! Ne kadar gerçekçi değil mi? Sen belediye başkanlığın döneminde görev yapan iki ilçe başkanıyla sürekli kavga içerisinde olacaksın. Genel merkezin atadığı ilçe başkanını tanıyıp elini bile sıkmayacaksın. Partililere randevu vermeyeceksin. Yola çıktığın tüm insanları yarı yolda bırakıp, sanki o koltuğa bağımsız bir şekilde seçilmiş gibi hareket edeceksin. Şimdi işin düşünce de “Örgütüme geldim” diyerek günah çıkartacaksın. Sizce CHP’liler bunu yer mi? Bekleyip göreceğiz…

 

Bu yazı toplam 4874 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum