1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şükrü Genç Akıllı Belediyecilik Zirvesi’de konuştu
Şükrü Genç Akıllı Belediyecilik Zirvesi’de konuştu

Şükrü Genç Akıllı Belediyecilik Zirvesi’de konuştu

Zirvede konuşan Şükrü Genç, “Akıllı Belediyecilik için akıllı binalar yetmez. Bunların kullanılabilirliği ve devamlılığının da sağlanması gerekir” dedi.

A+A-

Marmara Belediyeler Birliği’nin Akıllı Belediyecilik Zirvesi’nde konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Akıllı Belediyecilik için akıllı binalar yetmez. Bunların kullanılabilirliği ve devamlılığının da sağlanması gerekir” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği’nin “Akıllı Belediyecilik Zirvesi” 7-8 Kasım’da İstanbul Hilton’da düzenlendi.  8 Kasım tarihli, “Sürdürülebilir Şehir Hayatı ve Belediyecilik” temalı panelin birinci oturumunda Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Marmara Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü; Prof. Dr. Pınar Mengüç, Özyeğin Üniversitesi, Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Akademik Direktörü; Honeywell Türkiye Kanal Müdürü Harun Özerkan ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç konuştu.

marmara1.jpg

Şükrü Genç, akıllı belediyeciliği anlattı

Moderatör Dr. Duygu Erten’in “Akıllı belediyeciliğe liderlik eden bir belediye başkanını konuşturmak istiyoruz, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç” takdimi ile söz alan Başkan Genç, teknolojinin sahadaki uygulamalarını ve Sarıyer Belediyesi için inşaa edilen akıllı merkez binayla ilgili bilgi verdi. Sürdürülebilirlik ile sürekliliğin birbirine karıştırıldığını kaydeden Genç, sürdürülebilir kentleşmenin, doğal kaynakların korunması ve iyileştirilmesi ile mümkün olacağını anlattı.

Akıllı binalar yetmez

Genç, sürdürülebilirliğin reçetesini şöyle kaydetti: “Uyumsuz gelişmeden doğan gerilimlere çözüm olan bir sosyal sistem olmalı. Üretim sistemi ve durmadan çözüm arayacak teknolojik bir sistem tesis edilmeli. Akıllı binalar yetmez. Bunların kullanılabilirliği ve devamlılığının da sağlanması gerekir” dedi.

marmara3.jpg

Binadan çıkan toprak köylere dolgu malzemesi oldu

İnşaattan çıkan toprağın köylerde dolgu malzemesi olarak kullanıldığını belirten Genç, akıllı bina yaparken doğaya da zarar verilmemesi gerektiğini söyledi. Sarıyer Belediyesi merkez binasının hemen yanında tiyatro salonu, kültür merkezi ve İstanbul Boğaz Oluşum Müzesi’nin altyapısının ve demoparkın da oluşturulduğunu da kaydetti. Genç, topluma dâhil etmek adına yapılan park ve tesislerin “engelsiz” teknolojilerle donatıldığını sözlerine ekledi.

marmara2.jpg

Bu haber toplam 981 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT