1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Şükrü Genç adaylık, onlar ise ekmek derdinde!
Şükrü Genç adaylık, onlar ise ekmek derdinde!

Şükrü Genç adaylık, onlar ise ekmek derdinde!

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç Ankara’da adaylık peşinde koşarken, belediyede yıllardır emek veren işçiler ise ayakta.

A+A-

Ekonomik darboğaza giren Sarıyer Belediyesi’nde işler iyice karıştı. Belediye ödeme yapamayınca temizlik firması çekip gitti. Taşeron firma üzerinden çalışarak evlerine ekmek götüren 650’nin üzerindeki temizlik işçisi ise ortada kaldı. Ekonomik sıkıntı içerisinde endişeli bir şekilde mağdur olan işçiler ise ne belediyeden ne de firmadan muhatap bulamıyor.

isciler3.jpg

650 temizlik işçisi ayaklandı! 

Ne Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ne de çalıştıkları firmanın kendileriyle görüşmek istemediklerini belirten işçiler haklarını aramak için ayaklandı. Şükrü Genç’in kendilerine söz verdiği halde toplantıya gelmediğini söyleyen işçiler, hakları için noterden çalıştıkları firmaya protesto tebligatları çekmeye başladı. Atatürk Oto Sanayi’de bulunan 51. Beyoğlu Noteri’nin önünde kuyruk oluştu. 
 

“Ne belediye nede firmada muhatap bulamıyoruz”

Sarıyer Manşet Gazetesi’ne konuşan işçiler, kendileriyle kimsenin muhatap olmadığını belirterek, “Firma emeğimizin karşılığını vermeden çekip gitti. Başkan ise bizi muhatap almıyor. Maaşlarımız yatmıyor. Yıllarca biriktirdiğimiz emeğimizi vermiyorlar. Tüm tazminatlarımız yanmasın diye bugün firmaya noter aracılığı ile tebligatlar gönderiyoruz. Her birimizin en az beş yıl biriken tazminatları ve izin paraları var. Firma değişince haklarımızı yakmaya çalışıyorlar” diye konuştular.

isciler2.jpg

“Şükrü Genç emekçilerden kaçıyor”

Belediye Başkanı Şükrü Genç’e seslenen emekçi işçiler, “Hani başkan, konuşunca emek diyorsun. Her gün Sarıyer’de çöpçülük yaparak emek veriyoruz. Samimiysen bizim emeğimizle oynama. Bizden neden kaçıyorsun? Bizim emeğimizi vermeden seçimde destek istemeye gelme!” diye konuştular. 
 

“Hakkını isteyen belediyeden kovuluyor”

Sarıyer Belediyesi’nden haklarını isteyenin işlerine son verildiğini de belirten işçiler, “Maaşlar iki ayda bir ödenmeye başlamıştı. Onu da taksit taksit alıyoruz. Kredi kartı olanların evine haciz geldi. Kirasını ödeyemeyen, çocuğuna okul harçlığı veremeyenler var. Ama yine de her sabah çıkıp işimize gidiyoruz. İş aksamasın diye çaba harcıyoruz. Ama başkan anladığımız kadarıyla adaylık derdine düşmüş. Çöpçüler kimsenin umurunda değil” dediler. 
 
Öte yandan işçiler bu hafta sorunlarının çözülmediği takdirde büyük bir eylem yapacaklarını ifade ettiler.
 
isciler4.jpg
 
isciler1-001.jpg
Bu haber toplam 7098 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

5 Yorum