1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Şükrü Genç adaylık için bizi kullanıyor'
Şükrü Genç adaylık için bizi kullanıyor

'Şükrü Genç adaylık için bizi kullanıyor'

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e hemşerilerinden büyük tepki var.

A+A-

 

“Şükrü Genç’in tek icraatı Küba’dan getirttiği voleybolcu manken kızlardır” diyen Şebinkarahisarlılar 2009’da verdikleri destekten ise bin pişman...
 
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ev sahipliğini yaptığı "Şebinkarahisarlılar İstanbul Buluşmaları” organizasyonuna CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılmasına rağmen salonda yeterli katılımın olmaması CHP’de tepki yaratmıştı.  Salonun neden boş kaldığı ise Sarıyer Manşet’in bu konuyu gündeme getirmesinin ardından ortaya çıktı. Şebinkarahisar’ın yerel basınına bakıldığında Şükrü Genç yeniden aday olmak için hemşerilerini basamak olarak kullandığına yönelik bir algı oluşmuş durumda. Yazılan yazılarda hem Şükrü Genç’e hem de hemşerisi olan Basın Danışmanı Cengiz Kahraman’a büyük bir tepki var. Asıl önemli nokta ise; Şebinkarahisarlılar CHP’den özür bekliyor!


İşte o yazılar…. 
 
Yüksel BÖLÜK/ANALİZ 
Şebinkarahisar, Osmanlı döneminde Liva, 1923’den 1933’e kadar ise vilayettir (il merkezi)...  
 
1933 yılında, CHP iktidarı tarafından vilayetliği alınarak ilçe yapılmıştır.

Şebinkarahisar’ın geri kalmışlığı 1933 yılında, tek parti döneminin CHP’si tarafından ilçe yapılmasıyla başlar.

CHP tarafından vilayetliği elinden alınan Şebinkarahisar hızla nüfus kaybeder ve bir daha toparlanma imkânı bulamaz.

1933 yılında Şebinkarahisar ile birlikte ilçe yapılan diğer yerlere (Kırşehir, Nevşehir, Osmaniye gibi) çeşitli tarihlerde vilayetlik hakları iade edilirken, CHP’nin Şebinkarahisar’a yaptığı haksızlık 80 yıldır sürmektedir.

Yeniden vilayet olmak Şebinkarahisarlıların kızıl elmasıdır.

TÜİK verilerine göre İstanbul’da Giresun nüfusuna kayıtlı 458 bin kişi yaşamaktadır. Bunların 100 bin kadarı Şebinkarahisarlıdır.

Şebinkarahisarlılar Sarıyer ilçesinde yoğun olarak bulunurlar. Hatta Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de Şebinkarahisar kökenlidir ve Sarıyer Belediye Başkanlığını Şebinkarahisarlıların parti gözetmeden hemşerilik duygularıyla verdiği oylarla kazanmıştır.
 
Büyük bir üzüntü ile yazıyorum ama bu hemşerimizin geçen 4 sene içerisinde ulusal medyaya konu olan tek icraatı, Belediyenin voleybol takımında oynaması için Küba’dan getirttiği voleybolcu manken kızlardır.

Hal böyle olunca, yeniden aday gösterilmek için İstanbul’daki Şebinkarahisarlıların desteğinde başka tutunacak bir dalı kalmamıştır.

Şebinkarahisarlıların desteğini yeniden alabilmek için ise sürekli vilayetlik meselesini istismar etmeye çalışmaktadır. Hatta 100-150 kişinin katıldığı bir yemekli toplantı düzenlemişler, Kılıçdaroğlu’da bu toplantıya katılarak vilayetlik istismarına destek vermiştir.

CHP’liler, sanki Şebinkarahisar’ı ilçe yapanlar kendileri değilmiş gibi, her seçim döneminde vilayetlik meselesini istismar ederek oy toplamaya çalışırlar. Aynı tiyatro bugün Sarıyer’de sergileniyor.

Ama artık bu tiyatroya bir son vermenin vakti gelmiştir.

Şebinkarahisar’ı il iken ilçe yapan CHP’dir.

Bu Şebinkarahisar’a karşı yapılmış büyük bir haksızlık, büyük bir zulümdür.

CHP, İstanbul veya başka bir yerde bir tek Şebinkarahisarlının oyunu istiyorsa; Şebinkarahisar’dan ve Şebinkarahisarlılardan derhal ÖZÜR dilemelidir!
 
H.Senel ODACI
Şebinkarahisarlıların mı? CHP'nin gecesi mi?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul da “Şebinkarahisarlılar İstanbul Buluşması” adı altında yemekli bir gece düzenlendi.

İstanbul’da Şebinkarahisarlılar gecesi olduğunu söyleyenlere, bunun Şebinkarahisarlılar gecesi olmadığını, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in desteği ile Şebinkarahisar CHP İlçe Başkanı’nın İstanbul’da bulunan Şebinkarahisarlı CHP’lilerle buluştuğu bir gece olduğunu söylemek ve bu şekilde ifade etmek daha doğru olacaktır.

Çünkü geceyle ilgili haberlere/fotoğraflara bakıldığında, davetli olan birkaç sivil toplum örgütü temsilcisinin dışında, gecede CHP’li olmayan veya CHP’ye gönül vermeyen hiç kimsenin olmadığı görülüyor.

Haberlere/fotoğraflara bakıldığında diyorum, çünkü davetli olmadığım için ben bu toplantıya katılamadım.

Tüm siyasi partiler halka hizmet etmek için kurulurlar. Bu nedenle geceye sözüm yok, İstanbul’da yaşayan tüm CHP’liler böyle bir gece de tabii ki buluşabilirler, Genel Başkanlarını davet edebilirler, geceyi istedikleri gibi organize edebilirler. Üstelik geceyi düzenleyenler açısından gecenin amacı da siyaseten doğru olabilir.

Ama bu gecenin tüm Şebinkarahisarlıları içine alacak şekilde “Şebinkarahisarlılar gecesi” olarak lanse edilmesine karşı olduğumu buradan açıkça ifade etmek istiyorum. Çünkü yapılan gece CHP’nin düzenlediği yemekli bir toplantıdır. Siyasi toplantıları ve sonuçlarını bir ilçeyle bütünleştirmek esasen farklı düşüncede olan insanları etkilemek ve hemşericilik gibi siyasetten uzak tutulması gereken hassas bir konunun, siyasi bir ranta dönüştürülmesi oldukça yanlıştır.

Ne yazık ki İstanbul’da düzenlenen bir CHP gecesi, tüm Şebinkarahisarlılara mal edilerek böyle bir yanlış yapılmıştır.

Tabi bu yanlışın yapıldığını biz söylüyoruz. Dışardan, siyaseten veya madden hiç kimseden bir beklentisi olmadan buralarda bir şeyler yazarak, değişik şekillerde elindeki imkânlarla memleketine hizmet etmek isteyen bir kişi olarak.
Ama geceyi organize edenler, destek olanlar, gecede katılanları coşturacak konuşmaları yapanlar açısından, kısacası Kılıçdaroğlu’na mesaj vermek isteyenler açısından gayet başarılı olmuştur.

Örneğin, şahsi görüşüm Sarıyer Belediye Başkanı hemşerimiz açısından baktığımızda bir sonraki seçimlerde CHP’den tekrar aday gösterilmesi garantidir.

Şebinkarahisar CHP İlçe Başkanı açısından baktığımızda siyaseten kendini daha ileriye götürecek adımları bu gecede attığını söyleyebiliriz.

Aynı şekilde yaklaşan belediye başkanlığı seçimlerinde veya daha sonraki milletvekilliği seçimlerinde aday olmayı düşünen hemşerilerimiz açısından bu gece gerçekten süper olmuştur. Her biri yaptıkları hararetli konuşmalarla Kılıçdaroğlu’nun gözüne girmeyi başarmışlardır diye düşünüyorum. Ama başaramadılarsa da yazık olmuştur emeklerine diye düşünmeden de edemiyorum.

Sadece bu şekilde düşünmüyorum. Mutlaka böyle olmalıydı zaten diyorum. Hiç değilse birkaç hemşerimizi de böylece ya belediye başkanı ya da milletvekili olarak görürüz.
Ama bu gecenin tüm Şebinkarahisarlılara ait bir gecenin olmadığını, sadece CHP’li hemşerilerimize ait bir gece olduğunun da burada tekrar hatırlatılması gerektiğini de düşünüyorum.

Bir notta Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği’nin çiçeği burnunda Başkanı Hakan Özbay’a. Sayın Başkan, siz bu geceye davet edildiğiniz için gittiniz. Zaten bu şekilde davranmanızda gerekirdi. Ama belki farkında değilsiniz ama kamuoyunda geceyi Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği düzenlemiş gibi bir algılama oluştu. Hemşerilerimiz arasındaki bu kafa karışıklığını yayınlayacağınız bir basın bülteni ile gidermenizde fayda vardır diye düşünüyorum.
 
Yüksel Bölük: Tebrikler Şükrü Başkan, kazandınız!!!

Ahh, biz “bölük”ler, “odacı”lar kim oluyoruz ki, orda burada yazı yazıp kutsal chp’nin kutsal politikalarını, kutsal politikacılarını eleştiriyoruz. Ne haddimize, ne onlar kadar kafamız çalışır bizim, ne de onlar kadar zekiyizdir.

Onların her türlü küfür etme, aşağılama, hakaret hakkı vardır. Doğuştan edinilmiş bir haktır bu. Bizler etten kemikten yaratılmış fani insanlarız, onlar ise sadrazamın sol
tarafından sadır olmuş yüce kişilerdir. Dolayısıyla bizden üstündürler. Hem de, koskoca Profesörlere “hocam otur sıfır” diye not verecek kadar.

Kendileri asla kalemlerini satmamışlardır, -aslında para veren çıkmamıştır- oysa memleketin yüzde 50’si satılıktır onlara göre; Ak Parti’ye oy verenler ya zır cahildirler, ya çobandırlar, ya da iki paket makarnaya, bir çuval kömüre oylarını satan çıkarcılardır.
Bu “kahraman”lar siyaseti de tabii ki bizden iyi bilirler, el kitaplarına falan hiç ihtiyaçları yoktur.

Siyaseti o kadar iyi bilirler ki, Sarıyer’de Belediye Başkanlığını kazanabilmek için ARTIK ŞEBİNKARAHİSARLILARIN OYLARINA ihtiyaçları kalmamıştır. 

Herhalde Şükrü Başkan da Şebinkarahisarlıların oylarına ihtiyacı kalmadığını düşünüyor olmalı ki, “bu siyaset dehalarının” Şebinkarahisarlıları –halen- “bölük”, “odacı” diye aşağılamalarına izin veriyor.

Biz, “CHP’li de olsa Şebinkarahisarlı hemşerimizdir, zarar gelmesin” diye sesimizi çıkarmadıkça, onlar “Şebinkarahisarlı da olsa, CHP’li değilse adam değildir” havasındalar.

Ne büyük bir siyasi akıl, ne yüksek bir siyaset anlayışı.

Peki, sonucu ne oldu: tebrikler Şükrü Başkan, süper “kahraman” elemanınız sayesinde, Şebinkarahisarlı muhalifler kazanmayı başardınız!  Seçimde gelip bizzat aleyhinize çalışacak muhalifler…


Bu haber toplam 5148 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

4 Yorum