1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Şükrü Genç aday olursa CHP kaybeder'
Şükrü Genç aday olursa CHP kaybeder

'Şükrü Genç aday olursa CHP kaybeder'

Avukat Yaşar Ağsu Sarıyer siyasetini değerlendirdi.

A+A-
Sarıyer siyasetinin tanınan isimlerinden ve İstanbul’un en başarılı avukatlarından biri olarak bilinen Av. Yaşar Ağsu ile Sarıyer Belediyesi’ni ve Sarıyer siyasetini konuştuk.

Sarıyer Belediyesi’nin 4,5 yılını değerlendiren Ağsu, Şükrü Genç’in tapu konusunda Sarıyerlilerin duygularını istismar ettiğini söyledi. Genç’in başarısızlıklarla dolu bir 5 yıl geçirdiğini belirten Ağsu, adaylığı durumunda CHP’nin seçimi kaybedeceğini söyledi.

Ağsu, “Tüm bu başarısızlıklara rağmen eğer Şükrü Genç aday gösterilirse bu da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hemşerisini kayırdığı ve başarısız bir belediye başkanında sırf Alevilik ve Tunceli kökenli oluşunu ön planda tuttuğu anlamına gelir. Ve toplumda hoş karşılanmaz” dedi.  

- Yaşar Bey siz Sarıyer’de siyaset yaptınız, belediye başkan adayı oldunuz ve Sarıyer siyaseti için önemli bir isimsiniz. Aday olduğunuz dönemde güzel projeleriniz vardı. Bir vatandaş olarak şu anki belediyeyi başarılı buluyor musunuz?  
Bu durumu iki ayrı açıdan irdelemek gerekir; Şükrü Genç 3 ayda tapu sözüyle Sarıyerlilerin duygularını istismar etti. İlk olarak; seçim sırasında vaatleri bakımından Sayın Sarıyer Belediye Başkanı sınıfta kalmıştır. Aslında adaylık sürecinde adayların tipik "seçileyim de gerisi sonra" yaklaşımından başka bir şey değil bu. Maalesef sayın Şükrü Genç de bu konsepte uyup 3 ayda tapu dağıtma sözünü vererek halkın duygusunu istismar etti. Başkan'ın yardımcılarından birisinin babası da geçmişte halka tapularının arabasının bagajında olduğunu söylemişti. Demek ki aynı yolun yolcusu hemşeri dayanışmasıyla yol göstermiş. Buradan bunu anlıyoruz.
 
Kadrolaşmada adam kayırdı
İkinci olarak da belediyecilik bakımından ise Sayın Şükrü Genç belediyede adam kayırma esasına göre kadrolaşmış, hizmete uygun adam yerine, adama uygun hizmet tahsis etmiştir. İş alanlarının gelişimi için bir şey yapmadığı gibi yeni iş alanları da oluşturamamıştır. Büyükşehir Belediye Başkanı'nın ayrı partiden oluşuna mazeret olarak sığınmış, ramazanda yer tahsisi kavgasına tutuşmuştur. Sarıyer'in 3B’si için hiç bir şey yapmamış, bu alandaki hizmet açığını Sarıyer'in değerli kaymakamı kapatmaya çalışmıştır. Sarıyer'de herkesin ortak paydası olan Sarıyer Spor Kulübü için sonuçtan anlaşılacağı üzere kılını kıpırdatmamıştır. Türkiye'nin en zengin 500 kişisinin en az 400’ünün yaşadığı Sarıyer'de zengin ve güçlü bir Sarıyer yönetimi oluşturamamış, stat aynı zavallıkta bakımsız kalmıştır. İstanbul’un ciğeri Zekeriyaköy civarında inşaatlaşmayı, çarpık İstanbul yapılaşmasına benzetmiştir. Üçüncü köprünün yapımının durdurulması için hiç bir şey yapmamış izleyici olmayı seçmiştir.
 
Daha bu başarısızlıkları uzatmak mümkün. Peki ya başardıkları? Bu konuda çok düşünmemiz gerekmeyecek. Kendi ekibine merhem olmanın dışında halkla ilişkilerde sempatik Şükrü Abi ya da Şükrü Amca olmayı becerebilmiştir ki bunu da halkla ilişkiler eğitimi almış 20 yaşında bir gençte başarırdı. Bunun için Şükrü Genç olmaya gerek yok.
 
- Şükrü Genç’in başarısız olmasını siz neye bağlıyorsunuz?  
Öncelikle altyapısının sağlam olmayışına, adaylık öncesi hazırlıklarının eksik oluşuna, sorunları tespit edemeyişine, belediyeciliği sadece inşaatçılık olarak görüşüne bağlıyorum. Ve üzülerek hala belediyeciliği anlayamadığı görüşündeyim. 

- Kadrosunu oluştururken mesela hangi hataları yaptı?  
Kendine ekip kurarken BENDEN OLAN sistemini seçti. Anadolu’nun İstanbul’la bileşkesi olan Sarıyer'e bu bileşkeyi gösterecek kadroyu kuramadı. Yüce Allah'ın EMANETİ EHLİNE VERİNİZ emrini hatırlamadı.
 
- Belediyenin 200 trilyona yakın borcu oldu. Bunun karşılığında yapılan bir yatırım var mı?  
VAR MI??? Siz söyleyin. Sarıyer'de işsiz 50 kişiye iş alanı açabilmiş mi? Belediyenin Demirciköy sapağındaki binayı hizmete, halka tahsis edemeyenin yatırım yapmasını nasıl beklersiniz ki!
 
- Peki, yerel seçimler yaklaşıyor. Yeni aday adayları var. Öncelikle CHP’li adayları nasıl değerlendiriyorsunuz?   
Cengiz Alp, Erol Aydın, Cengiz Tamer, Betül İstanbullu, Ali İhsan Özdemir gibi isimler var. Bu isimleri yakından tanıyorum. Her biri kendilerini bulundukları yerlerde kanıtlamış kalite insanlardır. Her biri değil Sarıyer'i, tüm İstanbullu versen dahi yönetecek ehliyete sahiptirler.
 
- CHP’nin Şükrü Genç’i yeniden aday gösterebileceğini düşünüyor musunuz? Böyle bir durum olursa bu nasıl algılanır?  
Bu, CHP Sarıyer'de seçimi kazanmak istemiyor olarak algılanır. Ama daha önemlisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hemşerisini kayırdığı ve başarısız bir belediye başkanında sırf Alevilik ve Tunceli kökenli oluşunu ön planda tuttuğu anlamına gelir.

- Peki, Ak Parti’den isimleri geçenleri değerlendirin desek neler söylersiniz? Mesela, İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’in, Şems Çakıroğlu ve Nurettin Çelik gibi isimler geçiyor?  
Nurettin çelik benim okul arkadaşımdır. Kültürlü, bilgili, milletini seven, inançlı biridir. Hüseyin Özdemir de yıllardır Sarıyer'i bilen, ilçe başkanlığı süresince Sarıyerlilerin sorunlarında onlara koşan ehil ve layık biridir. Bu iki isimle AKP’nin seçim kazanabileceğini düşünüyorum.
 
-Siz Sarıyer’in siyasi yapısını iyi biliyorsunuz. Sizce hangi parti bu seçimin favorisi olur?  
Halk belediye seçimlerinde parti gözlüğünü takmak yerine hizmete ehili arama kriterine göre değerlendirirse seçim dönemi adayları karşılaştırarak bu soruya cevap ararız. Ancak hepimiz biliyoruz ki, halk parti gözlüğünü çıkartmıyor. Bu nedenle de seçim AKP-CHP arasında geçecek. Bu iki partinin belirleyeceği adaylar seçimin sonucunu etkiler. CHP şu andaki başkanlar seçime girerse bu AKP nin şansını artırır. Ya da AKP geçen seçimdeki gibi Nurettin Bey ve Hüseyin Bey'in yerine Sarıyerlilerin tanımadığı bir adayla seçime girerse bu da CHP’nin şansını artırır.
Bu haber toplam 6166 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

4 Yorum