1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Şükrü Genç 7.5 Milyon TL borç yetkisi daha aldı
Şükrü Genç 7.5 Milyon TL borç yetkisi daha aldı

Şükrü Genç 7.5 Milyon TL borç yetkisi daha aldı

Şükrü Genç rekoru kırdı belediyenin borcu 180 Milyon TL oldu.

A+A-

 

CHP’li Hayati Kaptanoğlu başkanlığındaki Denetim Komisyonu’nun raporuna göre Sarıyer Belediyesi’nin borcu 180 Milyon TL’ye ulaştı. Ancak hızını alamayan Belediye Başkanı Şükrü Genç belediye meclisinden 7,5 milyon TL borç yetkisi daha aldı.
 
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Nikâh Salonu’nun inşaatını tamamlamak için İller Bankası’ndan 7.391.250.00 TL kredi almak için belediye meclisinden yetki aldı. Normalde 180 Milyon TL olan belediyenin borcu faizleriyle birlikte 190 milyon TL’ye ulaşacak. Başkan Genç böylece borç rekoru kırarak Sarıyer’de tarihe geçecek. Sarıyerlilerin büyük bir özlemle beklediği Nikâh Salonu’na ise ipotek konulacak. 

fuat_bay_ic1.jpg

AK Partililer karşı çıktı
Sarıyer Belediyesi’nin kaynaklarının hor kullanıldığı gerekçesiyle AK Parti grubu borçlanmaya karşı çıktı. Ancak CHP’lilerin oy çokluğu ile Şükrü Genç’e borçlanma yetkisi verildi. Mecliste söz alan AK Parti Meclis Üyesi Fuat Bay, denetim komisyonu raporundan örnekler vererek, belediyenin kaynaklarının hor kullanıldığını, tasarrufa gidildiği takdirde nikâh salonunun borçlanmadan yapılabileceğini söyledi.

halil_canarikan_ic1.jpg
 
Halil Canarıkan ise Sarıyer Belediyesi’nin Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde yapılacak kentsel dönüşüm karşılığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 5 ile 10 milyon TL para ve 50 bin metrekare imarlı arsa istediğini belirterek, “Borçlanmanıza gerek yok oradan gelecek olan para ile nikâh salonunu yaparsınız. Böylece Sarıyer halkını daha da borçlandırmamış olursunuz” dedi.

huseyin_ozdemir1.jpg
 
Özdemir, “Şükrü Genç borç rekoruna koşuyor”
AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir ise yaptığı basın toplantısında, Şükrü Genç’i sert bir dille eleştirdi, belediyenin borcunun 180 trilyona yaklaştığını belirten Özdemir, “Bu geleceği ipotek altına almak değildir de nedir? Bu gelecek yöneticilere yükten başka bir şey değil. Borç yapılabilir ama bütçenin %80’i personele gidiyorsa burada bir yanlış var demektir. Yandaş, partici, akraba eleman yerleştirmenin en güzel örneği bu. Bu belediye Sedat Özsoy döneminde 550, Yusuf Tülün döneminde 750 kişi ile yönetilmiş, Şükrü Genç’in döneminde ise 1300 kişiye çıktı bu sayı. Bir hizmet mi geldi, nüfusumuz mu arttı, ne oldu değişen ne? 500 kişinin yükü Sarıyer’e 70 trilyon demektir. Bu para belediyenin kasasında olsaydı belediye binası da, nikâh salonu da biterdi, kredi almak zorunda kalmazlardı. Şükrü Genç borç rekoruna koşuyor. Bu açıkça Sarıyer’e ihanettir” dedi.
Bu haber toplam 3675 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

3 Yorum