1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şükrü Genç 2009 sözlerinden hiçbirini gerçekleştirmedi!
Şükrü Genç 2009 sözlerinden hiçbirini gerçekleştirmedi!

Şükrü Genç 2009 sözlerinden hiçbirini gerçekleştirmedi!

CHP tarafından yeniden aday gösterilen Şükrü Genç’in geride bıraktığı 5 yıl içerisinde 2009 seçimleri öncesi Sarıyer halkına verdiği hiçbir sözünü tutmadığı ortaya çıktı.

A+A-

30 Mart 2014 yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. Belediye Başkan adayları 2009’da olduğu gibi projeleri ve sözleriyle kendilerini halka anlatıyor. Peki, halk kime nasıl güvenecek? 2009’da verilen sözler tutuldu mu? 2009’da verdiği sözlerle seçilen CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç kaç tane sözünü tuttu? Sizin için araştırdık. 

CHP 2009’da tam 34 tane vaatle halkın karşısına çıkmıştı

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 2009’da Sarıyer halkının karşısına “3 ayda tapu, ev hanımlarına 600 TL maaş” gibi tam 34 projeyle çıktı. Sarıyer’deki her eve gönderilen mektupların altında o dönemin büyükşehir adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da imzası vardı.  Peki, bunlardan hangileri yapıldı?


1- CHP, “ TAPUSUZ EV KALMAYACAK!” demişti

CHP, 2009’da Sarıyer halkına 3 ayda tapu sözü vererek, mülkiyet sorununu 1 yıl içerisinde çözeceğinin vaadinde bulunmuştu. Sarıyer’in en önemli sorunu üzerinden oy toplamıştı.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  CHP’li Şükrü Genç belediyeyi aldıktan sonra bu konuyu tamamen unuttu. Bırakın 3 ayı, CHP’li belediyenin 5 yılının dolmasına rağmen, tapu konusunda hiçbir adım atmadı. Belli bölgelerde büyükşehir belediyesinin vereceği tapuları bile rayiç bedelleri yükselterek engelledi.


2- CHP, “SARIYER EĞİTİM MERKEZİ OLACAK” demişti

Şükrü Genç’in ikinci sözü Sarıyer’i eğitim merkezi yapmaktı. Bu kapsamda CHP’li belediye, Sarıyer’de okullar, yurtlar, eğitim tesisleri ve her mahalleye kreşler yapacağının sözünü vermişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Şükrü Genç bu sözünü de unuttu. CHP’li Sarıyer Belediyesi’nin 5 yılı doldu ancak Sarıyer’e ne bir okul, ne bir kreş,  ne de bir eğitim tesisi kazandırdı.


3- CHP, “DEPREM KORKUSUNA SON! “ demişti

CHP’nin 3. sözü ise İstanbul’u bekleyen deprem tehlikesine yönelikti. Şükrü Genç bu kapsamda 2009’da bütün yapıların depreme karşı güçlendirileceğinin sözünü vermişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  5 yıl boyunca sadece müteahhitlerin plan tadilatlarıyla uğraşan Şükrü Genç’in bu sözü de boş çıktı ve 5 yılın sonunda herhangi bir bina depreme karşı güçlendirilmedi.


4- CHP 2009’da  “BELEDİYE HİZMET BİNASI YAPILACAK!” demişti

Şükrü Genç’in 2009’daki en önemli sözlerinden biri ise belediye hizmet binasıydı. 2 yıl içinde açılacağını söylemişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Bu söz de sadece şovda kaldı. Önceki dönemde tahsisi yapılan araziye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu temel attı. Ancak o günden sonra hiçbir gelişme yaşanmadı ve temel çürümeye bırakıldı. Oraya harcanan milyonlarca lira ise göz göre göre heba oldu.


5- CHP, 2009’da “KÜLTÜR MERKEZLERİ ” sözü vermişti

Şükrü Genç, CHP adına 2009’da Sarıyer halkına kongre, gösteri merkezi, sergi salonları ve konferans salonlarının olduğu büyük bir kültür merkezi sözü vermişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Bu alanda hiçbir adım atılmadı. Sarıyer’e tek bir kültür merkezi bile kazandırılmadı. Bırakın Sarıyer’e kültür merkezi kazandırmayı, önceki dönemde yapılan kültür merkezi bile atıl bırakılarak başkalarına peşkeş çekilmeye çalışıldı.


6- CHP, “HER MAHALEYE SAĞLIK MERKEZİ!” sözü vermişti

CHP’nin 2009 seçimlerinde Sarıyer halkına verdiği en önemli sözlerden birisi ise her mahalleye bir sağlık merkezi sözüydü.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Sağlıksız başlayan 5 yıl sağlıksız bitti. Aradan koskoca 5 yıl geçti ancak CHP’li Sarıyer Belediyesi hiçbir mahalleye sağlık adına bir eser dahi kazandırmadı. Bu sözü de diğerleri gibi havada kaldı.


7- CHP, “HER EVE BİR SİGORTALI, EV KADINLARINA 600 TL MAAŞ” sözü vermişti

CHP’nin 2009’daki en uçuk projelerinden birisi ise 600 TL maaş sözüydü.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Tam bir komediye döndü. Cem Uzan’ı hatırlatan bu söz tarih oldu. 5 yıl geçti CHP’li Sarıyer Belediyesi hiçbir kadına 600 TL maaş vermedi. İstihdam yaratmak için ise hiçbir girişimde bulunmadı. Belediye sadece yolsuzluklarla gündeme geldi. Ve sosyal yardımlarda ise ayırım yapıldı.


8- CHP, 2009’da “İLAÇ YARDIMI” sözü vermişti

Şükrü Genç’in 2009’daki vaatlerinden biri ise kuracağı halk eczanesiydi. Herkese bedava ilaç verilecekti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Şükrü Genç bu sözünü de tutmadı. Yardıma muhtaç birçok kişi sahipsiz kaldı. Örneğin, Rumelikavağı’nda vatandaşların tüm çabalarına rağmen belediyenin yardım etmediği bir vatandaş son anda Kaymakamlığın yardımı ile hastaneye yetiştirildi. Hastanede hayatını kaybetti.


9- CHP, 2009’da “ENGELLER KALKACAK” diyerek engellilere söz vermişti

CHP’li Şükrü Genç’in 2009’daki bir sözü de engelli vatandaşlarımızaydı. Vaatlerine göre engelli vatandaşlarımıza iş alanları oluşturulacaktı. Tüm yollar engellilere göre dizayn edilecekti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Engelliler Derneği’ne randevu dahi verilmedi. 5 yılın sonunda engelli vatandaşlarımız da büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Ne iş imkânı sağlandı. Ne de yollar onlara göre düzenlendi.


10- CHP, 2009’da “İNANÇLARA SAYGI”  sözü vermişti

CHP’li Şükrü Genç’in bir sözü de inançlara saygı sözüydü.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  İbadethanelerin temizliği rutin bir şekilde eski dönemdeki gibi devam etti. Örneğin, Rumelihisasütü Camii’nde cemaatin tek isteğini yerine getirmedi. Bahçede ‘yağmur altında cenazeler kaldırılmasın’ diye Kâğıthane Belediyesi’nden destek istemek zorunda bırakıldılar. Sosyal yardım için belediyeye gelen Reşitpaşalı bir vatandaşa ise  sorulan “Alevi misin, Sünni mi?” sorusu ise toplumun tüm kesimlerinde tepki aldı. Konu yerel basında tartışıldı. Cumhuriyet Mahallesi’nde, Büyükşehir’in arsa tahsis ettiği Cem Evi’ni ise reklam malzemesi olarak kullandı.


11- CHP, 2009’da “SARIYER SPOR ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEK” diye söz vermişti

Şükrü Genç’in 2009’daki en büyük sözlerinden birisi ise ilçenin markası Sarıyer Spor Kulübü’nün eski günlerine kavuşturulacağı ve spora ciddi destek vereceğiydi. CHP, spor alanında Sarıyer’e büyük tesisler ve başarılar sözü verdi. 

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  2009’un üzerinden tam 5 yıl geçti. Sarıyer Spor Kulübü, CHP döneminde en kötü günlerini yaşadı. Her sezon küme düşmekten son anda kurtuldu. CHP’li Sarıyer Belediyesi yüzünden Mali Şube Ekipleri tarafından Sarıyer Spor Kulübü’ne yolsuzluk baskını düzenlendi. Sarıyer’de spor adına yeni hiçbir tesis yapılmadı. Amatör spor küpleri ise CHP’li belediyeden destek bulamadı. Şükrü Genç en sonunda ise Sarıyer taraftarına “Esrarkeşler” diye hakaret ederek tepki aldı.


12- CHP, 2009’da “TAKSİ VE MİNÜBÜSÇÜLERE” sözler verdi.

CHP’li Şükrü Genç 2009’da taksicilere ve minibüsçülere çağdaş duraklar sözü vermişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Sarıyer’de taksicilerin işgaliye yerlerinin fiyatlarını 4 katına çıkarttı. Onlarca durak kötü şartlarda eski halini korurken, bir bankanın sponsorluğunda konulan baraka şeklindeki durakla 5 yıl geçti. Minibüsçüler ise Şükrü Genç’in sözünü çabuk unuttu.


13- CHP, 2009’da “YERALTI OTOPARKLARI”  sözü vermişti.

Sarıyer’in en büyük sorunlarından birisi ise otopark sorunuydu. Ve halen öyle devam ediyor. CHP’nin 2009’daki sözlerinden biri ise Sarıyer’de inşa edilecek yeraltı otoparkları ile otopark sorununun çözümüydü.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  5 yıl dolmasına rağmen CHP’li Sarıyer Belediyesi tarafından trafik ve otopark konusunda en ufak bir adım dahi atılmadı.


14- CHP, 2009’da “MASLAK VE LEVENT TARFİĞİ RAHATLAYACAK” sözü vermişti.

Şükrü Genç, 2009’da servis araçlarına yer tahsis edeceği vaadinde bulunmuştu.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Maslak ve Levent’i bırakın, Pınar Mahallesi’ne park edilen servisler uzun süre mahalleliye işkence yaşattı. 


15- CHP, 2009’da “DENİZ ULAŞIMI TEŞVİK EDİLECEK” sözü vermişti

CHP’nin 2009 vaatlerinden birisi de boğazın kenarındaki Sarıyer’in deniz ulaşımını etkin kullanılmasıydı. Beykoz ve Büyükşehir’e proje sunulacaktı.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  5 yılın sonunda CHP’nin bu sözü de sadece kitapçıklarda kaldı.


16- CHP, 2009’da “SARIYER SAHİLLERİ DÜNYAYA AÇILACAK” sözü vermişti

CHP, 2009’da Sarıyer sahillerinde uluslararası dev organizasyonlar yapılacağının sözünü vererek Sarıyer’in deniz sporlarının merkezi haline geleceğini vaad etmişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  CHP’li Sarıyer Belediyesi döneminde Sarıyer’in sahilleri ile ilgili en ufak bir çalışma ya da organizasyon olmadı. Sahiller, CHP döneminde pislikten kullanılamaz hale geldi.


17- CHP, 2009’da “SAHİLLER HALKIN OLACAK” diye söz vermişti

CHP, 2009’da halkın Sarıyer’deki plajlardan bedava faydalanacağını söz vermişti. Kilyos, Gümüşdere ve Kısırkaya plajları halka açılacaktı. 

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Aradan tam 5 yıl geçti. Ama plajlar halka açılmadı. CHP, bu sözünü de tutmadığı gibi 10 TL’lik plaj fiyatlarını 30 TL gibi yüksek bir rakama çıkarttı. Sanatçılar bile pahalılıktan isyan etti.


18- CHP, 2009’da “YÜRÜYÜŞ ALANLARI” sözü vermişti

Şükrü Genç; İstinye ve Tarabya gibi yerlerde yürüyüş alanları sözleri vermişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Şükrü Genç’in verdiği bu söz de sadece broşürlerde kaldı.


19- CHP, 2009’da “İSTİHDAM ARTTIRICI ŞEHİR PROJELERİ” sözü vermişti

2009’da, vaatlerinde sınır tanımayan CHP’li Şükrü Genç, üniversitelerle birlikte yapacağı projelerle istihdam alanları oluşturacağının sözünü vermişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  5 yıl içerisinde CHP’li Sarıyer Belediyesi, üniversitelerle birlikte hiçbir istihdam alanı oluşturmadı.


20- CHP, 2009’da “SEMT PAZARLARI İYİLEŞTİRİLECEK” sözü vermişti

CHP’nin 2009’daki sözlerinden birisi de semt pazarlarıydı. CHP’ye göre pazarlar iyileştirilecek, hem esnaf hem de vatandaş rahat edecekti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  5 yıl içerisinde CHP’nin Sarıyer’de yaptığı tek bir semt pazarı yeri yok. Esnaf belediye çalışmalarından oldukça rahatsız. Bir belediye başkan yardımcısı, sırf pazar yerinin değişikliği ile ilgili rüşvet aldığı iddiasıyla halen Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.


21- CHP, 2009’da “PROJE FİNANSMAN DESTEĞİ” sözü vermişti

CHP, 2009’da halka yapılacak projelerin finansmanı için belediyeden destek sağlanacağı ve kredi sözü vermişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Bu söz de seçimlerden hemen sonra unutuldu. Hiç kimseye finansman desteği verilmedi. Proje sunanlar belediyenin kapısından içeri dahi alınmadı.


22- CHP, ”TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASIMIZ KORUNACAK” sözü vermişti

Şükrü Genç 2009’da Rumelifeneri ile Garipçe kaleleri ve benzeri tarihi yapıların restore edilerek turizme açılacağının sözünü vermişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Kaleler tam bir viraneye döndü. Aradan tam 5 yıl geçti. CHP’li Sarıyer Belediyesi, ne bu kaleler ne de Sarıyer’deki diğer binalarda hiçbir çalışma yapmadı. Binaların çoğu korunamadığı için daha kötü duruma geldi.


23- CHP, 2009’da “İŞÇİLERE SENDİKAL HAKLAR” sözü vermişti.

Şükrü Genç, 2009’da işçiler arasında hiçbir ayırım yapılmayacak. Herkesin hakkı verilecek. Taşeronluk bitecek diye söz vermişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Bu söz, belediye çalışanları arasında büyük hayal kırıklığı yarattı. İşçiler maaşlarını alamaz duruma geldi. Birçok kişi siyasi görüşü ve inancından dolayı işten atıldı. Belediyede yapılan fişlemeler, Ağır Ceza’da mahkemelik oldu. Birçok kişi ise bankamatikten hazır maaş alarak belediyeye gelmeden personel olarak gösterildi.


24- CHP, 2009’da “SARIYER’DE DİL KÖYÜ KURACAĞIZ” sözü verdi.

CHP’nin 2009’da verdiği sözlerden biri de, Sarıyer’de kuracağı dil köyü ile ücretsiz yabancı dil eğitimiydi.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  5 yılın sonunda CHP’li belediyenin yabancı dil eğitimi adına attığı bir adım bile olmadı.


25- CHP, 2009’da “SARIYER FESTİVAL KENTİ OLACAKTI” demişti

Şükrü Genç, 2009’da Sarıyer halkına balık, çay, kiraz ve börek festivalleri sözleri vermişti. Bu festivallerle Sarıyer canlı hale getirilecekti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Şükrü Genç’in ihalesini aldığı birkaç konserin dışında Festival olmadı. 5 yıl dolmasına rağmen CHP’li Sarıyer Belediyesi bu festivallerden hiçbirine imza atmadı. Festivaller sadece broşürlerde kaldı.


26- CHP, 2009’da “KADIN SIĞINMA EVLERİ KURULACAK” sözü vermişti!

CHP’nin 2009 vaadine göre; sözlü, fiziksel ya da cinsel istismara maruz kalan kadınlarımız belediyenin kuracağı sığınma evlerinde kalacak ve kendilerine iş imkânı bulunacaktı.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Kadınların Sarıyer’de 5 yıl boyunca sığınacakları tek yer olmadı. CHP’li belediye sözünü de seçimden sonra hemen unuttu. 5 yıl içerisinde hiçbir kadın sığınma evi yapmadı. Belediyeye giden mağdur kadınlarla muhatap bile olunmadı.


27- CHP, 2009’da “SARIYER’DE MARTI KART” sözü verdi

Verilen söze göre CHP, Sarıyer’de yaşayanlara Martı Kart dağıtacak. Bu kartla vatandaşa kolaylıklar sağlanacak. Yardıma ihtiyacı olanlar bu kartla ücretsiz alışveriş imkânı bulacaktı.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  CHP’li Sarıyer Belediyesi vatandaşa hiçbir özelliği olmayan boş kartlar dağıttı. Ve marketlere giden vatandaşlar alışveriş yaptıktan sonra kasadan aldıklarını bırakarak geri döndü. Rencide olan vatandaşlar kartları iade ederken bile bankada olmadık sorunlar yaşadı. Vatandaşa kolaylık yapılacak sözü verildi ancak vatandaş mağdur edildi. 


28- CHP, 2009’da “MAHALLE EVLERİ ve KREŞLER” sözü vermişti

Şükrü Genç 2009’da her mahalleye kreş ve mahalle evleri sözü vermişti.

 Sonuç: Bu söz kısmen tutuldu!  CHP’li Şükrü Genç bu sözünü kısmen Yaşam Evleri ile sadece birkaç mahallede tuttu. Gecekondu şeklindeki geçici binalar pek rağbet görmedi.


29- CHP, 2009’da “DOĞAL YAŞAM PARKLARI” sözü vermişti. 

Şükrü Genç’in bir sözü de Sarıyer’de yapacağı doğal yaşam parkları ile hayvanat bahçeleri, hobi bahçeleri ve hayvanların yaşamasının sağlanacağı güzel alanlarıydı.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Şükrü Genç’in bu sözü de havada kaldı. 5 yıl geçti Sarıyer’de hiçbir doğal yaşam parkı yapılmadığı gibi önceki dönemde Kısırkaya’da yapılan hayvan barınağı ise içler acısı durumda.


30- CHP, “HAYVAN HAKLARI KONUSUNDA” söz vermişti

CHP 2009’da hayvanseverlere çok önemli sözler vermiş ve hayvanları koruma sözü vermişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  CHP’nin bu sözü kısa sürdü. Önceki dönemlerde Kısırkaya’da yapılan Hayvan Rehabilitasyon Merkezi doğru dürüst işletilmedi. Çok sayıda sokak hayvanı ölüme terk edildi. Bu konuyla Sarıyer, Türkiye’nin gündemine oturdu. Hayvan severler muhatap bile alınmadı. 


31- CHP, 2009’da “ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI” sözü vermişti

Söz vermekte sınır tanımayan Şükrü Genç, 2009’da Sarıyer’de güneş ve rüzgâr enerjisini alternatif hale getireceğinin sözünü vermişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Bu söz verildiği anda rüzgâr gibi gitti. Bir daha da hatırlanmadı. 5 yılın sonunda ne güneş ne de rüzgâr enerjisi için herhangi bir proje üretilmedi. Bu sözleri de broşürde kaldı.


32- CHP, 2009’da “MODEL BELEDİYECİLİK” söz vermişti

Şükrü Genç 2009’da model belediyecilik sözüyle, belediyeyi halkla beraber yöneteceğini ve mahalle konseyleri sözü vermişti.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Şükrü Genç kendisinin dışında hiç kimseyi tanımadı. En ufak bir eleştiriye bile tahammül etmedi. Çoğu zaman halka argo kelimelerle hakaret etti. Kendisini eleştiren taraftarı esrarkeş, halkı ise uşak ilan etti.


33- CHP, “BELEDİYE ŞEFFAF OLACAK” demişti

Şükrü Genç’in en önemli sözlerinden birisi ise belediyedeki ihale ve meclis oturumlarının internet televizyonundan canlı yayınlanmasıydı. Güya her şey şeffaf olacaktı.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Bu söz en çabuk unutulanlar arasında oldu. Şeffaflığı bir kenara bırakın Şükrü Genç’in neredeyse tüm ihalelerinin belli firmalara verildiği kamuoyuna yansıdı.  Savcılık yaptığı yolsuzluk baskını ile ihale dosyalarına el koydu. CHP’li meclis üyeleri, Denetim Komisyonu raporunda ihalelerde yolsuzluk tespit etti. Yapılan usulsüzlüklerle belediyenin borcu rekor kırdı. 30 yıllık belediye tarihini 2’ye katlayarak 105 milyonluk belediye borcu 230 milyona çıktı. 


34- CHP, “BALIKÇILAR ÇARŞISI!” sözü vermişti.

Şükrü Genç’in en önemli sözlerinden biri ise; Sarıyer’deki balıkçılaraydı. Sarıyer, İstinye ve Yeniköy’de balık pazarları yapılacak ve balıkçılık geliştirilecekti. Rumelikavağı’ndaki midyecilere sağlıklı mekânlar yapılacaktı.

 Sonuç: Bu söz tutulmadı!  Aradan 5 yıl geçti ve CHP’li Sarıyer Belediyesi balıkçıları da unuttu. Ne bir balık pazarı yapıldı ne de midyecilere verilen sözler yerine geldi. Balıkçılar kötü şartlarda balık satmaya devam etti.

fotogaleri.jpg

Bu haber toplam 6302 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

5 Yorum