1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Steakhouse sevenleri için ilginç sunumlar
Steakhouse sevenleri için ilginç sunumlar

Steakhouse sevenleri için ilginç sunumlar

A+A-

Biftekçi dendiğinde çok anlamlı gelmiyor değil mi? Steakhouse dediğimizde ne demek istendiği ise tam anlamını buluyor. Bu akımın Türkiye’deki öncüleri sınırlarımıza aştılar, tüm dünyaya isimlerini duyurmaya başladılar bile. Hayatın bir parçası haline gelen steakhouse restoranları neden bu kadar seviliyor?

Özellikle Türkiye’nin büyük şehirlerinde her köşede karşılaşılan steakhouse restoranlar pahalı oluşlarıyla da kırmızı et severleri engellemeye yetmiyor. Kapısında kuyruk olunan, günler öncesinden rezervasyon yapılan steakhouse restoranlarını yazımızda inceledik.

Nereden geldi bu Steakhouse restoranları?

Amerikan kökenli restoranlar olup, ilk steakhouse mekanının Amerika – New York’ta açıldığı biliniyor. Steakhouse restoranları; büyük baş hayvanların belirli bölgelerinden elde edilen etleri kullanmaktadır. Bu kullanılan etler doyuruculuğunun yanı sıra, pratik şekilde pişirilebilmesi ve hazırlanmasıyla steakhouse restoranları tarafından tercih edilmektedir. Bu eti hazırlayan ve servis eden steakhouse restoranları bir anda Amerika’nın onlarca eyaletine yayıld. Kısaca steak, Amerikan kültüründen bütün dünyaya yayıldı. Steak etlerini, Amerika’nın kebabı ya da köftesi gibi düşünebilirsiniz.

Etinizi gramaja göre isteyin

Steakhouse restoranlarındaki menülerde sipariş verilecek etlerin yanında mutlaka gramaj bilgileri de yazar. Amerikan halkı oldukça büyük porsiyonlarda et yemeği sever; fakat Türkiye için durum biraz farklı. Amerikan halkının standart et gramajları oldukça fazla olmakla beraber standart porsiyonları bizim porsiyonlarımızla eş değer olmayacaktır. Bu sebeple sipariş vermeden önce mutlaka gramaj bilgilerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Etin pişirilme derecesi zevkinizle orantılı

Az, orta, iyi pişmiş… Bu üç et pişirme düzeyi aslında, günlük hayatımızda önceleri pek yoktu. Çünkü bundan yaklaşık 7-8 sene önce steakhouse restoranları bu kadar fazla açılmamıştı. Etin tadı en iyi hangi pişirilme derecesiyle anlaşılabilir tartışması, Türkiye genelinde hala devam ediyor. Çoğu gurme, çok az pişmiş, sulu ve kanlı hali, etin tam tadını verebileceğini iddia ediyor. Ancak bizim damak tadımıza çok iyi pişmiş et daha uygun olduğu için steakhouse müdavimlerinin bir çoğu iyi pişmiş et tüketmeye devam ediyor.

Siparişi alan garson da etin pişirilme derecesini mutlaka sorar size. Eğer sulu ve kanlı et yemeği sevmiyorsanız, size tavsiyemiz çok iyi pişmiş et sipariş edin.

İlginç sunumlarıyla göz dolduruyor

Steakhouse restoranlarında sıklıkça görülebilir. Lokum, T-bone steak ya da karar vereceğiniz herhangi bir et, tahta tabak üzerinde masaya getirilir.  Etin yanında da garnitür olarak çoğu zaman patates püresi ya da yeşillik tercih edilir. Tahta malzemeler hijyen açısından tartışmalı gibi gözükse de steakhouse restoranları tahta tabaklarından vazgeçmiyor, steakhouse hayranları da bu sunumu seviyor.

Bu haber toplam 923 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT