1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sosyal belediyecilik bu mu 2
Sosyal belediyecilik bu mu 2

Sosyal belediyecilik bu mu 2

Sarıyer Belediyesi konserlerle toz pembe bir tablo çizerken, diğer taraftan Sarıyer’de zor koşullarda yaşayan vatandaşların içinde bulunduğu durum çelişkinin boyutunu gözler önüne seriyor.

A+A-

Sarıyer Belediyesi, Ramazan etkinlikleri kapsamında ünlü sanatçılara milyarlarca lira harcayıp düzenlediği konserlerle toz pembe bir tablo çizerken, diğer taraftan Sarıyer’de zor koşullarda yaşayan vatandaşların içinde bulunduğu durum çelişkinin boyutunu gözler önüne seriyor.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç hemen her gün İstinye’de düzenlediği konserlerde boy gösterirken, kendi mahallesinde 2 sokak ötesinde yaşayan mağdur vatandaşları bir türlü görmüyor. Rumeli Hisarüstü’nde 3. sokakta yaşayan Sabile Kaya ve geçtiğimiz ay 4. sokakta evi yanan ancak tüm girişimlerine rağmen belediyeden yardım eli uzanmayan Zor ailesinin içler acısı durumu Sarıyer Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlayışını da gözler önüne seriyor.Şükrü Genç söz verdi yapmadı
Rumelihisarüstü’nde “Çakır” olarak bilinen ve Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de akrabası olduğu söylenen Sabile Kaya’nın yaşadığı gecekondu içler acısı bir durumda. Defalarca belediyeye gitmesine ve Şükrü Genç’in kedisine söz vermesine rağmen yaşlı kadının evi bir türlü onarılamamış. Yağan yağmurun eve dolmasıyla Kaya’nın komşularından gelen haber üzerine olayı yerinde inceledik. Gazetemize konuşan Sabile Kaya, “Geçen yıl Ağustos ayında belediyeden yardım istedim. Belediyeye bir çok kez gittim. Şükrü Genç bana söz verdi 'evini yapacağım' diye ama bir türlü yapmadı. Yağmur yağınca çatımız bozuk olduğundan hep yağmur suları içeri girdi. Ben 600 TL vefat eden eşimin maaşını alıyorum. Bu para da kızım ve bana yetmiyor. Ben de bu yüzden yardım istedim. Sürekli gidip geliyorum, benim evimi yapmadılar ama istedikleri kişilerin evlerini yaptırıyorlar. İşine geleni yaptırıyor elimden tutanımız yok” dedi.Adem Zor “Evim yandı ama kimse ilgilenmedi”
Yaklaşık 1 ay önce Hisarüstü’nde elektrik kontağından çıkan yangında bir evin neredeyse yarısı kül oldu. Evi yanan ailenin ihtiyaç sahibi olmasına rağmen ne Sarıyer Belediyesi’nden ne de Sarıyer Kaymakamlığı’ndan kendilerine yardım eli uzanmadı. Şiddetli yağışın evlerine girmesiyle yangından sonra ikinci darbeyi alan aile yetkililere sitem etti. Başka gidecekleri yerleri olmadıkları için eşi ve babasıyla burada yaşamaya devam ettiklerini söyleyen Adem Zor, “Hem Sarıyer Belediyesi’ne hem de Sarıyer Kaymakamlığı’na başvurduk ama kimse bizimle ilgilenmedi. Muhtara da söyledim gelirler dedi ama kimse gelmedi. Şimdi çatımız açık bir şekilde evde yaşamaya çalışıyoruz. Dün yağan yağmur tamamen içeri girdi. Sağlam kalan bir odada eşim ve babamla beraber yaşamaya çalışıyoruz. Bizim evimiz yandıktan sonra Armutlu’da da bir ev yandı. Ama Sarıyer Belediyesi ilk olarak Armutlu’daki evi yaptı. Daha bizimle ilgilenmediler. Yetkililere biran önce evimin yapılması için sesleniyorum” diye konuştu.Hisarüstü Şükrü Genç’e tepkili
Gazetemize konuşan çok sayıdaki Hisarüstülü vatandaş ise Belediye Başkanı Şükrü Genç’e tepki gösterdi. Belediyenin zor durumdaki vatandaşların haline kayıtsız kalıp milyarlarca lirayı sanatçılara vermesine tepki gösteren vatandaşlar, “AKP ne yaptıysa Şükrü Genç de aynısını yapıyor. Sosyal Belediyecilik demek halkın sorunlarını çözmek demektir. Tabi ki kimsenin evini yapmak gibi bir zorunluluğu yok ama istisnai durumlarda yardım yapması belediyeciliğin bir görevidir. Sosyal Belediyecilik dedikleri bu mu başkan?” diye konuştular.

Bu haber toplam 3299 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

4 Yorum