1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Siyahkalem'den ağaçlara çevreci bakım
Siyahkalemden ağaçlara çevreci bakım

Siyahkalem'den ağaçlara çevreci bakım

Alman OPİTZ firması, Zekeriyaköy’de Siyahkalem'in KÖY projesi kapsamında transplantasyonunu yaptığı ağaçların endoterapi yöntemiyle bakımını gerçekleştirdi

A+A-
Siyahkalem’in Emlak Konut GYO güvencesiyle Zekeriyaköy’de gerçekleştirdiği KÖY projesi içinde yer alan ve taşınan ağaçların ilk bakımları yapıldı.
 
İnşaat alanı içindeki ağaçların  taşıma işlemini 1 ayda tamamlayan Alman Opitz firması yetkilileri taşıma işlemlerinin tamamlanmasından 2 ay sonra yeniden Türkiye’ye geldi.
 
siyah_ic1.jpg
 
Ağaçların taşındıkları yerde sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürmeleri için uygulanan Endoterapi yöntemi, ağacın gövdesine böcekkıran, mantar ilacı ve besleyici elementlerin enjeksiyon yoluyla verilmesiyle gerçekleştiriliyor. Karışımlar, lenfatik sistem yoluyla bitkinin farklı bölgelerine tesir ediyor.
 
Endoterapi, ağaçların yalnızca, beslenmesi ve korumasını sağlamakla kalmıyor, uzun ömürlü ekolojik sürdürülebilirliğini de destekliyor. 

siyah_ic3.jpg
Alman OPİTZ International yetkilisi Francesco Maria Maccazola, özellikle yerleşim alanları içindeki ağaçların zirai ilaçlarla veya  ağaç etrafına insan sağlığı için zararlı olabilecek maddelerle bakımının yapılmasının riskli olduğunu belirterek endoterapinin, hem ağaçların, hem de insanların sağlığı için en uygun yöntem olduğunu söyledi.
 
Endoterapi yöntemi ile besleyici ve hastalık önleyici sıvının doğrudan ağacın lenfatik dolaşım sistemine enjekte edildiğini, bu nedenle de geleneksel nemlendirme yöntemlerinden çok daha etkin olduğunu belirten Maccazola, “Endoterapi, ağaç üzerindeki böcek grubunun da dostu. Arı, karınca, uğur böceği gibi “faydalı” böceklerin hayatta kalmasını sağlar. Endoterapi yönteminin bir başka avantajı da uygulamanın verimliliği ve kalıcılığıdır. Ağacın doğrudan lenfatik sisteminde çalışıldığı için geleneksel yöntemlere göre çok daha kısa bir sürede tamamlanabiliyor” dedi.

siyah_ic2.jpgÖzellikle transplantasyonu gerçekleştirilen ağaçların yeni yerlerinde sağlıklı bir yaşam sürmeleri için büyük önem taşıyan endoterapi yönteminin uzman ekipler tarafından titizlikle yapıldığını söyleyen Maccazola, “Ağaçların yeni yerlerinde hayatına devam edebilmesi için ona destek olmak gerekiyor. Taşıdığımız ağaçların bakım sonrası kontrolleri de bizim sorumluluğumuzda. Ağaç taşımak ciddi iştir ve unutmayın ağaçlar geleceğimizdir” dedi.
Bu haber toplam 6422 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT