1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Sermaye galip geldi
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Sermaye galip geldi

A+A-

   VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ  

Biri Derbent’li diğeri ise Dereiçiliydi. Yıllardır yaşadıkları tek odalı gecekondularında büyüdüler. Çünkü hayat onlara endişeli bekleyiş içerisinde bu gecekonduları reva görmüştü. Ama onlar hep umut doluydular ve çocukları aynı endişeyi yaşamasın diye hayaller kurdular. Sonra tüm bu umutlarını ve hayallerini mühürleyip bir zarfın içine koydular. Hatta umutları çoğalsın diye de hepsini bir sandıkta topladılar. Evet, umutluydular güvendikleri adam halktan yanaydı, sermaye gruplarına yenilmeyecek kendisine güvenenleri yalnız bırakmayacaktı.  En zor günlerinde bile koşa koşa onlara koşacaktı. Onlar da işte bu: “Geleceğini biliyordum” diyeceklerdi. Ama olmadı!

Zaman çabuk geçti ve bu zaman içerisinde Derbentlinin, Dereiçilinin sıkıntıları yeniden gün yüzüne çıktı. Bir araya geldiler ve umutlarını bağlayıp kurtarıcı olarak gördükleri adama gittiler. Sorunlarının çözümü için bir formül istiyorlardı. Kendilerini oyalamak için  “Bir hafta sonra gelin” denildi.  “Yıllardır bekliyoruz bir hafta daha beklesek ne olur” düşüncesiyle evlerine geri döndüler. Ve bir hafta geçmiş zaman gelmiş çatmıştı artık, ertesi gün Derbent ve Dereiçi çocuklarının umut günüydü. Bir türlü uyku tutmuyordu onları. Sabahı bile zor ettiler. Günün aydınlanmasıyla beraber onlar için umut güneşi doğmuştu artık. Çocukları her şeyden bihaber okula giderken, onlar ise çocuklarının evsiz kalmaması için yola düştüler. Kararın alınacağı salona geldiklerinde ise katılımın ilgisizliğinden kuşku duydular. Şüphelendiler ama yine de umutlarını yitirmediler. Bir yandan yerlerine otururlarken bir yandan da, dosyaların bir odadan diğer bir odaya gidişlerini merakla izlediler. Bu hararetli oda değişikliklerini kendileri için yorumladılar. Ama yanıldılar!

Toplantı başladı ülkenin en büyük sermaye gruplarından biri için çaba harcanıyordu. Onlar da mücadeleyi hayretler içerisinde izleyerek kendilerine sıranın geleceğini sanıyorlardı. Ama bir hafta önce söz verdikleri halka dönüp bakan bile olmadı. Toplantıda sermaye galip geldi ve halkı unutturdu.  Derbent ve Dereiçililer aynı endişeyle evlerine geri dönerken, umutlarını bağladıkları adam ise kurmaylarıyla lüks bir restoranın yolunu aldı.

Anlayacağınız sermaye halkçı başkanı aldı halk ise yine yalnız kaldı.

Bu yazı toplam 10159 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT