1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. SEO Nedir? Neden Yapılır? Ne Gibi Faydaları Vardır?
SEO Nedir? Neden Yapılır? Ne Gibi Faydaları Vardır?

SEO Nedir? Neden Yapılır? Ne Gibi Faydaları Vardır?

A+A-

SEO nedir sorusuna birkaç cümlede cevap vermek imkânsızdır açıkçası. Ancak birkaç kelimede açıklayacak olursak eğer İngilizce olan karşılığından hareket edebiliriz. Search Engine Optimization yani arama motorları optimizasyonu olarak Türkçeye çevirebileceğimiz SEO arama motorlarına yönelik olarak yapılan çalışmaların tümüne verilen addır. Site içi olabileceği gibi site dışı da SEO yapılabilir. Kısacası arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapılan tüm çalışmaları kapsamaktadır. Başta da söylediğimiz gibi SEO nedir gibi bir soruyla karşılaşırsak SEO sitelerine veya sayfaların arama motorlarında üst sıralara çıkarılmasına yönelik olarak yapılan çalışmalardır.

SEO’nun Temel Amacı Nedir?

SEO nedir sorusunu cevaplarken diğer bir konu SEO’nun temel amacı isminden de anlayabileceğimiz gibi arama motorlarında daha üst sıralarda çıkabilmektir. Bu amaçla sitenin barındırdığı bilgi, satış ve hizmetin daha fazla kişiye ulaştırılmasını sağlar. SEO kişinin doğal yollarla ulaşması mümkün olmayan web popülerliğine doğala çok yakın yollarla ulaşmaktır. Bu web popülerliği kazanıldığı zaman beraberinde Google sıralamalarında yükselmeyi de beraberinde getirir.

Popüler SEO Nasıl Yapılır?

SEO nedir sorusuna cevap verdiğimize göre SEO’nun nasıl yapılacağına geçebiliriz. SEO işin özünde doğal bir popüler olma aracıdır diyebiliriz. Bu popülerliği en doğal yollarla sağlayan uzmanlara ise SEO uzmanı denir. Popülarite kelimesini gerçek hayatta duyduğumuz meşhur kelimesi ile bağdaştırmak mümkündür. Bir web sitenin popüler olabilmesinin en kolay yolu arama motorlarında üst sıralarda yer edinebilmektir. Ancak üst sıralara çıkmak için de reklam yapmak zorundayız. Google bir sitenin popüler olup olmadığını ziyaretçi sayısının düzenli bir şekilde artmasından ve site hakkında yapılan bilgi ve link paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımlar ne kadar fazla olursa hem site o kadar iyi tanınır hem de popülarite en doğal yollardan kazanılmış olunur. Bir sitenin popülaritesi açıldığını günden itibaren gelişimi dikkate alınır ve bu da arama motoru sonuçlarına direkt olarak yansır.

Doğal Seo Nasıl Yapılır?

Doğallık ve doğal bir şekilde site yükselişini sağlamak SEO için olmazsa olmazdır. Doğal olarak sitenin ziyaretçi sayısını arttırmak istiyorsak dikkat etmemiz gereken en önemli nokta anahtar kelimelerdir. Google’ın sahip olduğu siteleri yükseltme mantığı tamamıyla doğallık üzerine odaklıdır. Doğal olmayan yollarla yapılan ziyaretler dikkate alınmaz. Bu yapay ziyaretler daha sonra sitenin sahibine eksi olarak da dönme ihtimali yüksektir. Doğal olan çalışmalar site sahibinin bilgisi dışına olan çalışmalardır. Siteyi ziyaret eden kullanıcıların yaptıkları paylaşımlar, alıntılamalar ve diğer faaliyetler bu sebepledir ki doğaldır. SEO nedir sorusunu elbette bir yazıyla tamamiyle açıklamak çok mümkün değil fakat bir giriş olarak bu bilgileri göz önüne alabilirsiniz.

Bu haber toplam 667 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum