1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Selam filmi oyuncuları Fatih Koleji'nde
Selam filmi oyuncuları Fatih Kolejinde

Selam filmi oyuncuları Fatih Koleji'nde

Anadolu’dan farklı diyarlara giden eğitim gönüllülerinin destanın anlatıldığı “Selam” filmi oyuncuları Fatih Koleji öğrencileriyle buluştu.

A+A-

Öğrencilerle sıcak bir atmosferde geçen söyleşide öğrenciler Selam filminin usta ve başarılı oyuncuları olan Hasan Nihat Sütçü, Yunus Emre Yıldırımer, Emre Karakoç’a gerek filmle ilgili, gerekse çekim için gittikleri ülkelerde yaşadıkları ile ilgili başlarından geçenleri sordular. Oyuncular yurt dışında çekim yapmanın zorluklarından bununla beraber yaşadıkları unutulmaz anılarla döndüklerinden bahsettiler.

selamic2.jpg

“Bu hastaneyi siz yaptırdınız, ben sizden nasıl para alırım?”
Filmde Adem Öğretmen rolündeki Hasan Nihat Sütçü’nün, Bosna’da başından geçen ilginç olay, ecdadımızın Bosna’da bıraktığı intibayı anlama adına oldukça etkileyiciydi. Çekim esnasında sağlık problemi yaşayan Sütçü, gittiği hastanede kendisiyle başhekim dâhil 8-10 doktorun aynı anda ilgilendiklerini anlattı. Ayrıca tedavi, tahlil vb sağlık masraflarını ödemek isteyince başhekimin, “Bu hastaneyi siz yaptırdınız, ben sizden nasıl para alırım” sözü ile nasıl sarsıldığını aktardı.
 
Yunus Emre Yıldırımer ise bir Afrika ülkesi olan Senegal’de çekimlerin yapıldığı Türk okullarının o ülke açısından bir marka olduğundan ve Türk okullarının, Türklerin bir güven tesis ettiğinden bahsetti. Hatta Senegal havalimanında görevlilerin kendilerine çok kolaylık tanıdıklarını ifade ettiler. Havalimanı kontrol görevlilerinden birisi Senegal’deki Türk okulundan mezun olmuştu.
 
Emre Karakoş ise Afganistan’da belki de tek sevilen milletin Türkler olduğundan ve ülkedeki zorluklardan, fakirliğin ve yokluğun onda birinin bile filme yansımadığından bahsetti.
 
Söyleşi, okul müdürü Gürkan Aldemir’in teşekkür konuşmasından sonra Somali, Bosna-Hersek, Yunanistan gibi ülkelerden gelen ve halen eğitimlerine Fatih Koleji'nde devam etmekte olan öğrencilerin oyunculara çiçek takdimi ve fotoğraf çekimi ile program son buldu.
selamic1.jpg
Bu haber toplam 4877 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT