1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şehitler Tepesi'ne karanfil bırakıp terörü kınadılar
Şehitler Tepesi'ne karanfil bırakıp terörü kınadılar

Şehitler Tepesi'ne karanfil bırakıp terörü kınadılar

Vietnam Savaşı'nın sembolü Kim Phuc, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Zülfü Livaneli Şehitler Tepesi'ni ziyaret etti.

A+A-

Sarıyer Belediyesi’nin davetiyle İstanbul’a gelen Vietnam Savaşı'nın sembolü Kim Phuc, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve sanatçı Zülfü Livaneli ile birlikte Şehitler Tepesi'ne gelerek 44 şehit için karanfil bıraktı. Kim Phuc'un anma sırasında gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Sarıyer Belediyesi'nin davetiyle kendisi gibi UNESCO iyi niyet elçisi olan Zülfü Livaneli'nin 50. Sanat yılı etkinliklerine katılmak için İstanbul'a gelen Phuc, ülkesine dönmeden önce Şehitler Tepesi'ni ziyaret etti. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Zülfü Livaneli'yle birlikte 44 şehit için karanfil bırakan ve Türk bayrağıyla poz veren Phuc, "Şehit düşen kahramanlar için, kalbimin derinliklerinden saygı sunmak için buradayım. Ailelerine, acı çekenlere yine kalbimin derinliklerinden sabırlar diliyorum, dua ediyorum. Acılı aileleri şunları söylemek gerekir ki; bu ülke onları seviyor. İstanbul onları seviyor. Tanrı onları seviyor" diye konuştu.

sehitler-tepesi-1.jpg

ŞÜKRÜ GENÇ: “DİLERİZ Kİ BU ACI SON OLSUN”

Türkiye'nin içinde bulunduğu dönem itibariyle, çok ciddi acılar yaşadığını söyleyen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, " Dileriz ki bu acı son olsun. Şehitlerimizin anısına buraya geldik. Kim Puck, Zülfü Livaneli'nin 50. Sanat yılı için geldi. 'İstanbul tehlikeli, gitme' telkinlerine rağmen, ' Ben barış için gideceğim' dedi ve dün bunu konuşmalarında belirtti. Bugün buraya gelelim, diye teklif ettiğimizde de kabul etti" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'YE BARIŞ GELSİN"

Zülfü Livaneli ise, "Bütün dünyada, çocuklar ölmesin, savaşlar olmasın, gençler toprağa düşmesin diye uğraşan, hayatını buna adamış bir insan. Dünkü sempozyumda konuştu ve dedi ki; 'ben kurtuldum, şanslıydım. Ama Aylan'lar ve diğer çocuklar kurtulamadı'. Bugün toprağa düşen gençlerimizi, şehitlerimizi anmak için, onlara saygımızı sunmak için buradayız. 2016 yılı çok acılı bir yıl oldu. Çok şehidimiz oldu, Diliyorum ki 2017 yılı bizim ulus olarak daha çok kenetlendiğimiz, bütünlendiğimiz, bütün mezhep farklılıklarını, etnik farklılıkları, ideolojik farklılıkları geride bırakıp, birbirimize sımsıkı sarıldığımız bir yol olsun. Ve Türkiye'ye barış ve huzur gelsin, acılarımız son bulsun" şeklinde konuştu.

sehitler-tepesi-2.jpg

Şehitleri anma törenine; CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem ve Meclis Üyesi Nadir Günday da katıldı.

Bu haber toplam 2837 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT