1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Seçim sonuçları üzerine...
Seçim sonuçları üzerine...

Seçim sonuçları üzerine...

Vedat Özdemir yazdı...

A+A-

Sarıyer Manşet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vedat Özdemir yazdı...

 
30 Mart yerel seçimleri geride kaldı ve CHP Sarıyer’de kazanan parti oldu. Açıkça söylemek gerekirse CHP’lilerin bile Sarıyer’de beklemediği bir sonuç ortaya çıktı. Seçimden önce her iki partinin yöneticileriyle sık sık konuşuyorduk. Tüm beklentiler seçimi kazanacak olan partinin en fazla 2 ya da 3 bin farkla kazanabileceği yönündeydi. Ama hiçbir hesap tutmadı ve bu fark yaklaşık 25 bin oldu. Tabi bu sonucu herkes istediği gibi yorumlamaya çalışıyor. Sonuçların daha iyi algılanması için bu farkı gerçekçi yönde analiz etmekte fayda var.
 
Son günlerde özellikle sosyal medyaya baktığımızda Sarıyer’deki sonucu kendince yorumlamaya çalışanlar var. Seçim sonuçlarını etkileyen tüm gerçekler bir kenara bırakılıp, tamamen duygusal hareket edenleri görüyoruz. Bunun yanında bir de “Şükrü Genç’ten nasıl daha fazla nemalanırım” ya da “AK Parti İlçe Başkanlığı’nı nasıl hedef alırım” hesapları içinde hareket edenler var. Kendisini “İletişim uzmanı” gören mi dersin ya da Şükrü Genç’ten fiyatını arttırmak için “tehdit ediliyorum” gibi kendi sitesinden komik haberler yapan mı dersin… Tüm kişisel hırs ve intikam duygularıyla bezenmiş yorumlar almış başını gidiyor. Tabi tüm bunlar sıradan ve işin hikâye kısmı…
 
Gelelim asıl meseleye; 
Sarıyer’deki sonuçları yorumlarken, başkan adayı ya da ilçe teşkilatlarına göre değerlendirmek tamamen büyük bir hata olur. Yerel seçimlerin, genel seçim havasına bürünmesi ve ülkedeki kutuplaşma, Türkiye genelinde AK Parti’nin işine yaradı ancak Sarıyer’de CHP’nin lehine bir sonuç gösterdi. Tüm partilerin bir önceki seçimlerdeki oy oranları incelendiğinde, mahallelerin tercihleri ve seçime katılım oranları incelendiğinde Sarıyer’de AK Parti’ye karşı ciddi bir ittifak olduğu net bir şekilde ortaya çıkıyor. Sonuçları, AK Partili olanlar ya da olmayanlar olarak okuyabiliriz.
 
MHP’nin oyları CHP’ye gitti
Açıkçası söylemek gerekirse; Gezi Parkı olaylarının tek kazananı Şükrü Genç oldu. Gezi olaylarıyla ülke genelinde başlayan kutuplaşma MHP ile CHP’nin belli yerlerdeki ittifakı Sarıyer’de de açık bir şekilde kendisini gösterdi. Sonuçlara bakıldığında; MHP seçmeninden CHP’ye ciddi bir destek var. Örneğin; Belediye meclisinde 15 bin oy alan MHP, belediye başkanlığında 11 bin oy almış. Yine 2009 yerel seçimlerinde 26 bin, 2011 genel seçimlerinde 21 bin oy alan MHP’deki bu düşüş oyların CHP’ye gittiğinin açık ve net göstergesidir.
 
CHP’nin oy deposu olan lüks siteler sandığa akın etti
Yine sonuçları yorumlarken, Zekeriyaköy, Darüşşafaka, Tarabya ve Huzur mahalleleri gibi sitelerin tercihlerine bakmak gerekiyor. Site ve lüks villaların yoğunlukta olduğu “tuzu kurular” olarak adlandırılan zengin tabakanın bulunduğu bu yerlerdeki seçmen için hiçbir zaman partinin adayı önemli değildir. Belki birçoğu Şükrü Genç’in adını dahi bilmez. Buralarda hizmetin dışında tamamen ideolojik bir hareket vardır. Genelde bu gibi yerlerde eskiden seçime katlım oranı  %50’lerde iken bu seçimde ülkedeki siyasi hava nedeniyle bu oran bazı yerlerde %95’in üzerine çıktı. Bu mahallelerde de CHP neredeyse %80 oy aldı. CHP bu 4 mahallede AK Parti’ye toplamda 18 bin oy fark attı. AK Parti’nin Sarıyer’e yaptığı hizmetlere bakıldığında tam tersi bir sonuç beklenmelidir ancak buradaki insanlar tamamen ideolojik davrandı ve hizmete oy vermedi. Onlar için parti amblemi ön plana çıktı.
 
İnsanlar kentsel dönüşüm istemiyor!
Yine belli mahallelerde AK Parti’nin oylarında belli oranda düşüşler var. Bunun tek nedenini ise şu şekilde özetleyebiliriz; Evet, istediği kadar vatandaşın lehine olsun, istediğiniz kadar anlatın, insanlar kentsel dönüşüm istemiyor. Gecekondusunda yaşamaya devam etmek istiyor. Gecekondu mahallelerindeki tercihler de bunu gösterdi.
 
Aday kim olursa olsun sonuç değişmezdi!
Bu sonuçlar gerçekçi bir gözle incelendiğinde hangi partiden kimi aday koyarsanız koyun…  AK Parti’den 13, CHP’den 10 aday adayı vardı. Tüm olasılıkları masaya koyun değerlendirin. Ve sonuç en fazla 2 bin oy fazla ya da az olacaktır. Bu sonuç ne Şükrü Genç’in başarısı, ne de AK Parti İlçe Başkanlığı’nın başarısızlığı ne de Başkan Adayı Sedat Özsoy’un başarısızlığıdır. Bu tamamen ülkedeki konjonktürün Sarıyer’e yansımasıdır. “AK Parti’den şu kişi aday olsaydı seçimi alırdı” demek sonuçları okuyamamaktır. Ya da bu sonucu “Şükrü Genç’in kişisel başarısı olarak” görmek yalakalıktan başka hiçbir şey değildir.
 
Çalışmayıp sadece istifa beklemek sadece art niyettir
Seçim çalışmalarına ve meclis üyesi listelerine bakıldığında AK Parti İlçe Başkanlığı’nın performansının CHP İlçe Başkanlığı’na göre kat ve kat üstünde olduğu çok açıktır. CHP’de eğilim yoklamasında seçildiği halde listeye alınmayan birçok kişi var. Listeden dolayı istifa eden sonrasında görevine devam kararı alan bir ilçe başkanı var. Atamaya tepkili olan başkan aday adayları var. Buna karşın, AK Parti’de binlerce ev ziyareti yapılmış, listeye alınması gerekenlerin büyük oranı listeye alınmış, kimse küstürülmemiş, barış ortamının sağlanması için her yol denenmiş, kapı kapı gezilmiş, seçimi kazanmak için gereken tüm çaba harcanmış. Hiçbir çalışmanın içinde olmadan seçimden sonra ortaya çıkıp sadece “İlçe başkanının istifasını beklemek” ise art niyet ya da kolaycılıktan başka bir şey değildir. 
Sonuç olarak; 5 yıl daha Sarıyer’i CHP yönetecektir. Önemli olan birilerini suçlamak değil, ortaya bir şeyler koymaktır. Herkesin siyasi hırslarından arınıp, doğru hareket etmesinde fayda vardır. Tüm siyasi partilerin üzerine düşen de budur.
 
5 yıl daha Sarıyer’i yönetecek olan Belediye Başkanı Şükrü Genç ise eski hatalarından ders çıkartıp, ikinci döneminde her şeyi ince eleyip sık dokumalıdır. Ekibini çok iyi kurmalıdır. Danışmanları, başkan yardımcıları, müdürlerini çok iyi seçmelidir. Zafer sarhoşluğundan uyanıp, rant hesaplarıyla yanıp tutuşan kişileri iyi görmelidir. Kendisine tozpembe bir tablo çizen kişilerin asıl niyetini çok iyi anlamalıdır. Aksi halde bu sonuç başarıyı değil, tam bir hüsranı getirecektir.

VEDAT ÖZDEMİR
 
Bu haber toplam 8245 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

3 Yorum