1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SBB'den Şükrü Genç'e KINAMA
SBB'den Şükrü Genç'e KINAMA

SBB'den Şükrü Genç'e KINAMA

Sarıyer Basın Birliği tarafından kamuoyuna DUYURULUR...

A+A-

Sarıyer’de görev yapan gazetecilerin üyesi bulunduğu Sarıyer Basın Birliği tarafından yapılan toplantıda Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in basın mensuplarına karşı takındığı olumsuz ve bir yerel yöneticiye yakışmayan tavırları ele alınıp değerlendirilmiştir. Bu kapsamda belediye başkanının göreve geldiğinden bu yana basın mensuplarına karşı olan tavırları tutarsız bir çizgide ilerlediği görülmüştür.

Şöyle ki:

Belediye Başkanı Şükrü Genç yerel basınla yapığı bir toplantıda kendi basın danışmanı Murat Ören’i tanıtırken, “Murat, sizin için büyük şanstır” diyerek Sarıyer’de görev yapan gazetecileri hor görmüştür.

Sarıyerliler Derneği’nde bir gazeteci arkadaşımıza “Sarıyer’deki bütün gazetecilerle Sarıyer Meydanı’nda tartışacağım” diyerek yapılan haberlerin kasıtlı olduğunu ima etmiştir.

Başkan Genç geçtiğimiz günlerde konuk olarak katıldığı Sarıyerliler Derneği’nin kongresinde yine aynı meslektaşımıza gazetenin manşetinde yer alan haber başlığını beğenmediğini ima edip, “Böyle başlık olmaz size gazeteciliği öğreteceğim” demiştir. Ayrıca aynı toplantıda yaptığı konuşmada kongreye katılanlara da basının taraflı davrandığı konusunda aslı olmayan bir şikâyette bulunmuştur.

Oysa ki, aynı belediye başkanı göreve geldiği günden bu yana çeşitli yerlerde yaptığı konuşmalarında yerel basına değer verdiğini Sarıyer’i sivil toplum kuruluşları ve yerel basınla diyalog halinde görüş alışverişinde bulunarak yöneteceğini söylemiştir. Bununla birlikte Sarıyer Belediye Meclisi’nin faaliyet raporunu görüştüğü toplantıda da yerel basına tarafsız ve objektif habercilik yaptığı, Sarıyer’in sorunlarına duyarlı olduğu, belediye ve meclis çalışmalarını takip ettiği, haber ve yazılarıyla kamuoyunu aydınlattığı için teşekkür etmiştir. Yerel basına karşı bu davranışları arasında tutarsızlık gördüğümüz Belediye Başkanı Şükrü Genç’i özellikle “Size gazeteciliği öğreteceğim” sözünden dolayı kınıyoruz.

Ayrıca gazetecilik mesleğinin bir kamu görevi olduğunu hatırlatır, gazetecilerin hiç kimseye; örneğin, bir doktor, mühendis ve avukata kendi mesleklerini öğretemeyeceği gibi, bir inşaat mühendisi olan Şükrü Genç’in de basın mensuplarına gazeteciliği öğretmek gibi bir durum da söz konusu olamaz. Başkan Şükrü Genç’in bu sözünden dolayı basın mensuplarından özür dilemesi gerekmektedir.

Sarıyer Basın Birliği olarak Başkan Şükrü Genç’i basına karşı olan olumsuz tavırlarından dönmeye davet eder, bundan sonra meslektaşlarımıza karşı olacak her türlü uygunsuz davranış ve sözleri Basın Konseyi'ne taşıyacağımızı bildiririz.

Kamuoyuna duyurulur…

SARIYER BASIN BİRLİĞİ www.sariyerbasinbirligi.com

Bu haber toplam 639 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT