1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SBB muhtarlar ile buluştu
SBB muhtarlar ile buluştu

SBB muhtarlar ile buluştu

Sarıyer Basın Birliği, Sarıyerli muhtarlar ile biraraya geldi. Muhtarlar, halkın yararına yapılacak her türlü çalışmaya destek vereceklerini ifade ettiler.

A+A-

Sarıyer’de görev yapan gazeteciler tarafından kurulan Sarıyer Basın Birliği’nin (SBB) tanıtımı ve amaçlarının kamuoyu tarafından bilinmesi için düzenlenen toplantıya katılan muhtarlar, halkın yararına yapılacak her türlü çalışmaya destek vereceklerini ifade ettiler.

SBB ile Muhtarlar Derneği tarafından ortak düzenlenen toplantıya Ufuk Okulları Genel Müdürü Ömer Özdemir ev sahipliği yaptı. Özdemir tarafından verilen öğle yemeğine katılan gazetecilerle muhtarlar daha sonra toplantı salonunda bir araya geldi. Toplantıya katılan Sarıyer Manşet Gazetesi sahiplerinden Vedat Özdemir ve Ömer Canıbeyaz ile Sarıyer Posta Gazetesi Haber Müdürü Tuncay Dağlı muhtarlara SBB’nin kuruluş amaçlarıyla ilgili bilgi verdi.

Sarıuçak “Elimizden gelen tüm desteği vereceğiz”
Emekli gazeteci olduğu için SBB’nin kurucuları arasında yer alan Sarıyer Muhtarlar Derneği Başkanı ve Darüşşafaka Mahallesi Muhtarı Hüseyin Sarıuçak yaptığı konuşmada, “Muhtarlar ve basın mensupları görevleri gereği sürekli etkileşim halindeler. Bizler muhtar olarak mahallemizi temsil ediyoruz, ancak sesimizi ilgililere duyurmak, yaptığımız çalışmaları halka anlatmak için basın mensuplarına ihtiyacımız var. Temsil ettiğimiz mahallelerin sorunlarına kısa sürede çözüm getirilmesi ve yöneticilerin bu sorunlara eğilmesi için de gazetecilerin desteği gerek. Bu nedenle Sarıyer’de oluşturulan Basın Birliği’nin geniş katılımlı ve güçlü bir sivil toplum örgütü olması için gereken her türlü desteği vereceğiz” dedi.

sbbiceri22_816508403.jpg

"Birlikten kuvvet doğar”
Arkadaşları adına açıklamada bulunan Tuncay Dağlı, birlikten kuvvet doğar ilkesiyle hareket ettiklerini, Sarıyer halkına daha kaliteli ve içeriği zengin gazeteler okutmak amacıyla, gazetelerin niteliğini artırıp, ekonomik anlamda güçlenmek istediklerini söyledi. Dağlı görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Bizler Sarıyer’de görev yapan bir avuç gazeteciyiz. Sayımız az, yükümüz de ağır. Bu yükü sırtlamak için birlikte hareket etme gereği duyduk. Çünkü aynı zamanda bir kamu görevi yapmakta olan gazetecinin toplumu bilgilendirmek, aydınlatmak, ülke ve şehir sorunlarına sahip çıkıp, çözüm bulunması konusunda ilgililere öneriler sunmak gibi sorumluluğu da vardır. Şu an için bir platform halinde çalışacak olan SBB’yi oluşturmadaki temel amacımız basın etik kurallarının her haber ve herkes için uygulanması, gazeteciliğin kişisel çıkarlar doğrultusunda kullanılmasına engel olmak, kendi içimizde otokontrolü sağlamak ve ilçedeki basın kuruluşlarının ekonomik anlamda da güçlenip, daha fazla sayıda basın mensubunun burada görev yapmasına imkan yaratmaktır. Bu birliktelik sayesinde belki de Sarıyer’in yerel gazeteleri haftalık ya da günlük olarak yayınlanıp, bir yerel televizyon bile kurulabilecektir. Bu konuda değerli meslektaşımız, ağabeyimiz Hüseyin Sarıuçak’ın muhtarlarla basın mensupları arasında bir köprü vazifesi görmesinden de son derece mutluyuz” dedi.

Vedat Özdemir, “Yakında  internetten TV yayınına başlıyoruz”
Oluşturulan basın birliği ile Sarıyer basının daha da güç kazanacağına değinen Vedat Özdemir, “İstanbul’un diğer semtleriyle karşılaştırıldığında, basında yakalanan bu kalite Sarıyer için bir şanstır. Özellikle son dönemde yakalanan bu kaliteyi daha da artırmak amacıyla Sarıyer’de görev yapan gazeteciler olarak bir araya geldik. Muhtarlarımızın da bizlere destek vermesiyle daha da güç kazanacağımıza inanıyorum. Yakında Manşet Grubu olarak yeni bir projemizi daha hayata geçireceğiz. Internet üzerinden TV yayını yapmaya hazırlanıyoruz. Bu konuda çalışmalarız sürüyor” dedi.

Toplantıya Ufuk Okulları Genel Müdürü Ömer Özdemir de katılıp, basın mensupları ile muhtarlar arasındaki dayanışmanın örnek olduğunu söyledi.

Sarıyer Gazeteciler Cemiyeti ya da derneğinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kurulan SBB'ye, Sarıyer Manşet, Sarıyer Posta, Sarıyer Gazetesi'nin imtiyaz sahipleri, yöneticileri, muhabir ve yazarları ile Sarıyer'de yaşayan ulusal basın çalışanları ile emekli gazeteciler üye olabilecekler. SBB'nin şu anki kurucu yönetimini Vedat Özdemir, Ömer Canıbeyaz, Tuncay Dağlı, Levent Pehlivanoğlu, Hüseyin Sarıuçak, ve Bekir Batu yürütüyor.

sbbiceri23_128206760.jpg

Bu haber toplam 1355 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT