1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sarıyerli Nejat Uygur vefat etti
Sarıyerli Nejat Uygur vefat etti

Sarıyerli Nejat Uygur vefat etti

Tiyatronun duayen ismi Nejat Uygur tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

A+A-
Bir Sarıyerli olan tiyatronun duayen ismi Nejat Uygur tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Nejat Uygur, rahatsızlığı sebebiyle özel bir hastaneye kaldırılmıştı. Uzun süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Nejat Uygur'un oğlu Behzat Uygur, "Bundan sonra yapılacak olan her şeyde Nejat Uygur hatırlanacaktır ve unutulmayacaktır" dedi. 
Nejat Uygur'un Çarşamba günü Teşvikiye Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedileceği öğrenildi.

NEJAT UYGUR KİMDİR? 
Nejat Uygur, (10 Ağustos 1927 Kilis - Gaziantep), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Uygur, Kilisli sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. Eğitimini Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır. 1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir. 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir. Tiyatroya profesyonel anlamda 1949'da "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım atmıştır. Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirtmiştir: "Benim düşündüğüm ilk meslek pilotluktu. Çocukluğumda pilot olacağımı düşünürdüm. Hatta hiç unutmam Manisa'da olduğumuz yıllarda, yatak çarşaflarını alıp yüksek bir yerden aşağı atlamayı planlamıştım. Tecrübe pilotu olarak önce ağabeyim atladı ve ayağını kırdı. Ağabeyim Zeki Ayhan Uygur, Amerika'da ünlü bir beyin cerrahı şimdi. Onunla gurur duyuyorum. Ağabeyim burada deniz albayıydı, ordudan ayrıldı sonra." 
Gençlik yıllarında Amerika'ya ulaşmak isteğiyle gemici olmuştur: "Benim gençliğimde herkeste Amerika'ya gitmek gibi çok yoğun bir istek vardı. Bu yüzden liman cüzdanı çıkarttım ve gemici oldum. Hiç unutmam, bir Panama şilebinde çalıştım. Gemide kimsenin canı sıkılmazdı. Onlara fıkralar anlatır, taklitler yapardım. Herkes çok gülerdi. Sonra askere gittim, orada da arkadaşlarımı çok güldürürdüm. Giderek insanların yüzünü güldürmek bende tutku oldu. Sonra da tiyatro başladı zaten." 13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile Süha, Kemal, Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle "armut ağacının dibine düşmüş" ve tiyatrocu olmuşlardır. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Uygur, 10 Eylül 2007'de beyin damarlarında oluşan bir tıkanıklık nedeniyle vücudun sol tarafında kısmî felç geçirmiştir. Sağlık durumuna ilişkin yapılan basın toplantısında Uygur'un sol kolunu hareket ettiremediği, yüzünde kayma olduğu, bacağında biraz hareket olduğu, konuşmasının ise düzgün olduğu ifade edilmiştir. Oğulları Süheyl ve Behzat Uygur son açıklamalarında Nejat Uygur'un artık geçmişiyle yaşadığını söylemişlerdir. 
 
Ödülleri 
2007 - Altın Kelebek TV Yıldızları Yarışması "Tiyatroya Destek Yılı Özel Ödülü" 
2006 - Kemal Sunal Kültür Sanat Ödülü "En İyi Tiyatrocu" 
1999 - 22. Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri "Belkıs Dilligil Onur Ödülü" 
 
Önemli tiyatro oyunları 
Alo Orası Tımarhane mi? 
Aman Özal Duymasın 
Benim Annem Evden Neden Kaçtı 
Cibali Karakolu 
Hanedan 
Hastane mi? Kestane mi? 
Kaynanatör 
Miğferine Çiçek Eken Asker 
Minti Minti 
Sizinki Can da Bizimki Patlıcan mı? 
Son Umudum Milli Piyango 
Şeyini Şey Ettiğimin Şeyi 
Şeytandan 29 Gün Evvel Doğan Çocuk (Minti Minti 2) 
Zamsalak 

Filmleri 
2007 - Beyaz Melek 
2004 - Vizontele Tuuba 
1974 - Cafer'in Nargilesi 
1971 - Cafer Bey İyi, Fakir Ve Kibar 
1970 - Cafer Bey
 

HABERE YORUM KAT