1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sarıyerli hayvanseverler Şükrü Genç'e isyan etti
Sarıyerli hayvanseverler Şükrü Gençe isyan etti

Sarıyerli hayvanseverler Şükrü Genç'e isyan etti

Sarıyerli hayvanseverler yaptıkları basın açıklamasıyla Sarıyer Belediyesi’nin Kısırkaya’daki hayvan barınağındaki içler acısı duruma isyan ettiler.

A+A-

Hayvanseverler Şükrü Genç’in kendi köpeğinin adım adım ölüme gittiğini söyledi.

İşte o basın açıklaması
Sarıyer’li hayvanseverler olarak artık YETER diyor İSYAN EDİYORUZ'
 
Sarıyer Belediyesi Kısırkaya Rehabilitasyon ve Kısırlaştırma Merkezi BU BELEDİYE İÇİN BİR UTANÇ KAYNAĞIDIR !

Bu merkezin fiziki koşulları oraya rehabilite edilmek üzere alınan hayvanlar için ne yazık ki son derece yetersizdir ve tehlike arz etmektedir.   

Son yıllarda Sivil Toplum Kuruluşlarının yoğun tepkileri sonucu bu merkezin koşulları göstermelik olarak sözde iyileştirilmiştir;

1. Çoğunlukla  sahipli hayvanların tutulduğu son derece küçük, gölgeliği ve yeterli kulübesi olmayan göstermelik bir doğal yaşam alanı yapılmış, 

2. Sarıyer gibi ormanlık alanları çok olan ve bu alanlarda sürekli doğan annele ve yavrularının konması gereken yavrulu anne bölümlerinden sadece 5 tane yapılmış, diğer anneler ve yavrular sokaklarda ve ormanlarda yaşam mücadelesi vermektedir. 

3. Kısırlaştırmaya ya da tedaviye köpek gönderen hayvanseverlerden gelen şikayetlere bakılırsa özellikle ‘hangar’ tabir edilen kapalı alanda tutulan köpekler mikrop alıp, hasta dönmekte, hayvanseverler tarafından özel kliniklerde tedaviye alınmakta, çoğu kurtarılamayarak ölmektedir,
 
hayvanhaklarimanskck1.jpg

4. Hangarda hem ameliyat sonrası bağışıklığı düşmüş ve kolayca mikrop alacak duruma gelmiş köpekler tutulmakta, hem sağlam, hem mikroplu ortamda olmaması gereken ve temiz hava ve güneş görmesi gereken başta uyuzlu köpekler tutulmaktadır.  Hangardaki köpeklerin yarısının olduğu bölmelerin dışarıya açılan kapıları yoktur .  Birkaç gün ya da bir  hafta gibi kısa süreli kalımlarda bile bu sağlıksız koşullar hayvanların mikrop alması için yeterlidir.  Senelerdir talep etmemize rağmen özellikle ameliyat sonrası bakım ve uyuzlu hasta bölümleri yapılmamıştır.  Gene hangarı ne zaman ziyaret etsek  bölmelerde yeterli palet  olmadığını, dolayısı ile ameliyatlı ve hasta köpeklerin ıslak zeminde buz gibi fayans üstünde yattığını gözlemlemekteyiz.

5. ‘Tehlikeli ırk’ köpekler için uzun yıllar yaptığımız mücadele sonrası yapılan açık alanlı ve kapalı alanı en fazla 2 metrekare olan bölmelerdeki  köpekler yıllardır dış alana çıkartılmamakta, mazeret olarak tellerden atlamak istemeleri ya da kendilerini yaraladıkları söylenmektedir. Halbuki bu fiziki koşullar diğer bakımevlerinde nasıl yapıldıysa öyle çok basit bir şekilde iyileştirilebilirdi, onun yerine en ufak bir çaba harcanmamakta ve bu köpekler 2 metrekareye yıllardır mahkum edilmektedir (Şükrü Genç’in köpeği de ne yazık ki senelerdir bu kafeste acı çekmekte olup ilk geldiğinde son derece sağlıklı olan bu köpek yıllar geçtikçe ufacık  ıslak fayans üstünde olmaktan ve stresten mantar hastalığı olmuş, zayıflamış ve psikolojisi bozulmuştur.)  Bu küçük bölmelerde aynı zamanda hayvanların soğuktan ya da bölem yıkanırken kaçabilecekleri kulübeler bulunmamaktadır.
 
Gerek Haytap federasyonu temsilcileri gerekse diğer dernekler ve hayvanseverler   bu eksiklikleri ne zaman dile getirse, her defasında başka bir partinin maşası olduğumuz ve siyasi nedenlerle bu belediyeye çamur atmaya çalıştığımız söylenmiştir.  Halbuki özellikle federasyonumuzun resmi web sitesi ve facebook Haytap Günlüğü incelendiğinde  tüm partilere eşit mesafede olduğumuz görülecektir.

Sarıyer Belediyesinden taleplerimizi yineliyoruz;

1. HANGAR KAPANMALI !!!  Hayvanların kışın soğuktan tirtir titrediği ıslak fayans zeminli, kırık paslı parmaklıklı mikrop yuvası içeride nefes almanın bile imkansız olduğu HANGAR ın derhal kapatılması,  

2. Ameliyat sonrası köpekler ve başta uyuzlu olmak üzere hasta köpekler ve kısırlaştırılmaya getirilmiş sağlam köpekler için derhal dışardaki asfalt meydanda ve toprak alanlarda birbirinden bağımsız bölmeler yapılması, her kapalı bölümün mutlaka hayvanların çıkıp hava alacağı güneşlenebileceği doğal zeminli bahçelerinin olması,

3. Tehlikeli ırklar için yapılan bölmelere hayvan sayısına göre kulübe ve palet konması, bu bölmelerin dışarı alanlarının zeminine meğili suyun gidere akacağı şekilde eğim verilmesi, hayvanların dış alanda kendilerine ve yanındaki hayvana zarar vermeyecek şekilde fiziki koşullarının iyileştirilmesi,

4. En az 20 tane daha anneli yavru ve annesiz yavru bölümünün yapılması,

5. Doğal Yaşam ! alanına yeterli kulübe ve gölgelik konmasını 

6. Belediye Başkanının köpeğini derhal o hapishaneden kurtarıp kuru ortamda tedavisini yaptırmasını ve o hayvanın hakkettiği gibi bakmasını bir kez daha yineliyoruz.
Bu hayvan Sarıyer Belediyesi belki geçmiş yönetimlerde olduğu gibi kasıtlı hayvan öldürmüyor olabilir ama dolaylı yoldan bu merkezin  fiziki koşullarının yetersizliği sonucu Sarıyer’de yönetimi aldığından beri  ne yazık ki birçok hayvanın ölmesine neden olmuştur.

Sarıyer Belediyesinden artık mazeretler arkasına gizlenmeyip kanuni sorumluluklarını yerine getirmesini talep ediyoruz.
Hayvanlar oy veremeyebilir ama unutulmamalı ki biz hayvan hakkı savunucular onların yerine oy veriyoruz.
Geçen yerel seçimlerde yaptığımız gibi bu seçimde de hayvanların yaşam hakkını yok sayan belediye ve siyasilere oy vermeyeceğimizi yineleriz.

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu ve  Sarıyer’li Hayvan Hakkı Savunucuları …
 
hayvanhaklarimanskck2.jpg
 
kopek1.jpg
 
kopek2.jpg
Bu haber toplam 3550 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum