1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sarıyer’in ormanlarına bir darbe daha: Park Orman imara açıldı
Sarıyer’in ormanlarına bir darbe daha: Park Orman imara açıldı

Sarıyer’in ormanlarına bir darbe daha: Park Orman imara açıldı

Park Orman Tabiat Parkı'nın imara açılmasına yönelik planlar hazırlandı, ağaçlar kesilerek inşaat yapılacak!.

A+A-

Sarıyer’in sınırları içinde bulunan Park Orman Tabiat Parkı’nın imara açılmasına yönelik plan değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldı. Ağaçlar kesilerek inşaat yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Park Orman Tabiat Parkı’na ilişkin, 1/5 bin ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/bin ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği yapıldı. Değişiklik, 148 hektar büyüklüğündeki ormanlık alan için yapıldı. Plan değişikliğin ardından ormanlık alana kafeterya, kır lokantası, mescit, büfe, oyun sahası inşa edilebilecek.

Plan değişikliğinde şu ifadelere yer verildi: “Her türlü yapı ve tesisin konumu tayininde en az ağaç kesilir ve doğal topografya en az bozulacak şekilde yapılması zorunludur. Teknik zorunluluk olması haline enerji nakil hattı ve haberleşme hattı geçirilebilir. Açık alan etkinlikleri(Paintball, oryantiring) gibi yaz ve kış turizmine yönelik sportif faaliyetlere izin verilebilir.”

Doğal çevre tahrip edilecek

BirGün’e konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin(İBB) eski Meclis üyesi CHP’li İbrahim Doğan, plandaki, “Her türlü yapı ve tesisin konumu tayininde en az ağaç kesilir” maddesini hatırlatarak, “Bölgede ne kadar ağacın kesileceği birilerinin insafına bırakılıyor” dedi. Plan değişikliğinin doğal çevreyi tahrip edeceğinin altını çizen Doğan, “Kime ve neye göre az ağaç kesilecek? Ölçüsü belli olmayan bir tabirle burada ağaçların kesileceği yetkili kurum tarafından ifade ediliyor. Yine aynı yetkili kurum tarafından sınır ve ölçüsü belli edilmemiş doğal topografyasının da bozulacağı belirtiyor. Çok açık bir şekilde çevre tahrip edilecek” şeklinde konuştu.

Yapılaşmaya açılacak

“Bütün bunlar rant ve ticaret uğruna yapılıyor” diyen CHP’li Doğan, plan değişikliğinin yasalara ve imar ilkelerine aykırı olduğunu vurguladı. Doğan, “Plan notları çelişki yumağı teşkil ediyor. Plan notlarında ‘süreklilik taşımayan, doğal yapıda hiçbir değişiklik yapmayan ve yapı gerektirmeyen açık alan etkinliklerine izin verilebilir ’ deniyor. Ancak 4.5 metre, ölçeğinde ofis ve kapalı otopark inşaatına izin veriliyor. Dolaysıyla söz konusun planla bu bölgede yapılacak bu düzenleme ile ağaçların kesileceği, doğal yapının bozulacağı plan notları ile de kanıtlanmıştır. Yapılan bu plan kamu yararı taşımadığı gibi doğal çevreye zarar verecek. İleriki aşamalarda ormanlık alanın yapılaşmaya gidişinin önü açılıyor. Birilerinin siparişi üzerine yapılan bu planlarla yaşam alanları talan ediliyor” diye konuştu.

Bu haber toplam 6681 defa okunmuştur
Sarıyer'in güzelim ormanlarına hançer gibi saplanan 5 proje

Sarıyer'in güzelim ormanlarına hançer gibi saplanan 5 proje

Sarıyer'e ilgi arttıkça, daha çok kâr elde etmek isteyen dev şirketler de gözünü Sarıyer’in uçsuz bucaksız ormanlarına dikti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum