1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Sarıyer’den Havalimanlarına Ulaşım
Sarıyer’den Havalimanlarına Ulaşım

Sarıyer’den Havalimanlarına Ulaşım

A+A-

İstanbul’un en nezih ilçelerinden Sarıyer, ilçede ikamet eden birçok kişiyi havalimanlarına ulaştırırken alternatif yolların kullanılmasıyla, yolculara çeşitli kolaylıklar sağlayabiliyor. İstanbul’un mevcut iki havalimanına çeşitli yollarla ulaşım imkanları derlendi.

Atatürk Havalimanı’na Ulaşım:

Taksim’den Havabüs (Havaş) otobüsleri ile en konforlu şekilde gidilebilen Yeşilköy Atatürk Havalimanı için; Taksim’e, Sarıyer merkezden otobüs, dolmuş veya taksi ile ulaşma imkanı bulunuyor. Ayrıca Hacı Osman metro durağından Taksim metrosuna da raylı sistemle ulaşım imkanı mevcut. Uçak bileti olan ya da limandan alacak yolcuların bir diğer ulaşım yöntemi ise direkt metro. Hacı Osman’dan binilen İstanbul Metrosu’ndan Yenikapı istasyonundan diğer metro hattı Yenikapı - Havalimanı metrosuna geçiş yapmaları yeterlidir. Tek aktarma ile 1,5 saat civarı sürede metronun son durağı olan Atatürk Havalimanı’na varılabilir.

En hızlı yöntem ise; Zincirlikuyu metrobüs durağına bir şekilde, Hacıosman’dan metro ya da Sarıyer merkezden otobüs veya dolmuşla ulaştıktan sonra, metrobüsten, havalimanı metrosuna Merter / Şirinevler gibi bir duraktan aktarma yapılması… Tahmini olarak 1 saat kadar süren bu yolculukta, eski Yenikapı - Aksaray metrosunda son durak AHL.

Sabiha Gökçen Havalimanına Ulaşım:

Anadolu yakasının havalimanı Sabiha Gökçen’e, İstanbul uçak bileti alarak gelen veya İstanbul’dan Türkiye’nin havalimanı olan tüm illerine ya da yurt dışında onlarca ülkeye seyahat edecek yolcuların tercih edebilecekleri en konforlu yöntem, yine Taksim üzerinden Havabüs (Havaş) otobüsleri. İETT’nin sürekli sefer yaptığı bu otobüslerle Taksim, Sabiha Gökçen arası mesafe 1,5 saat gibi bir sürede alınıyor, ekstra trafik olan saatlerde sefer süresi 2 saate yaklaşabiliyor.

Sarıyer’den, Anadolu yakasına denizden geçiş yapıldıktan sonra (Beşiktaş üzeri motor veya vapur, ya da Sarıyer’den kayık veya motor ile) Anadolu yakası metrosu da kullanılabilir, burada metronun ilgili durağında inildikten sonra yolcular, otobüsle Sabiha Gökçen Havalimanı’na giderek uçaklarına binebilir.

Zaman açısından sıkışık olanların ise, Gayrettepe’ye kadar metro ile gidip, Zincirlikuyu Metrobüs durağından Uzunçayır’a gitmeleri, Uzunçayır’dan da, Sabiha Gökçen otobüsleri ile havalimanına ulaşmaları önerilmekte. Buradan geçen otobüslerin biri express iken, diğerinin çok fazla dolaştığına dikkat edilmesi gerekiyor. Her iki otobüs de tek bilet ile çalışıyor. Yine Kadıköy Sahil’den de (iskele) Havabüs / Havataş otobüsleri ile de ulaşım mümkün.

Sarıyer, yakında hizmete açılacak üçüncü havalimanına ise, direkt kara yoluyla geçiş açısından avantajlı konumda olan İstanbul ilçelerinden biri olacak. Üçüncü köprü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) bağlantı yolları ile özellikle Maslak, Zekeriyaköy üzeri bu havalimanına ulaşmak mümkün. Buranın da hizmete girmesiyle alternatifler artacağı için, yolcuların daha düşük bilet fiyatlarıyla en uygun uçak bileti bulma şansları artacak olsa da, Atatürk Havalimanı’nın kapanması ve tüm yoğunluğunun buraya kaydırılması durumunda bu olabilecek fiyat avantajı ortadan kalkacak.

Sarıyer’den direkt ticari taksi kullanımı da diğer bir seçenek olarak görülebilir. Sarıyer Merkez’den Atatürk Havalimanı’na taksi (Şubat - Mart 2017 itibariyle) 65 TL dolaylarında ücret talep ederken, Sabiha Gökçen Havalimanı için bu rakam 80 TL + köprü geçiş ücreti dolaylarında. Elbette trafik yoğunluğuna bağlı olarak bu rakam değişebiliyor.

Bu haber toplam 11143 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT