1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sarıyer'den dünyaya barış çığlığı
Sarıyer'den dünyaya barış çığlığı

Sarıyer'den dünyaya barış çığlığı

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Sarıyer’den bir kez daha tüm dünyaya barış çığlığı yükseldi.

A+A-

Sarıyer Belediyesi tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Uluslararası Sarıyer Barışa Çağrı Festivali büyük bir coşkuya sahne oldu. TİM Maslak Show Center’da düzenlenen festivalede çok sayıda yabancı misyon şefi, farklı din ve mezheplerin temsilcileri, kanaat önderleri ve sanatçılar bir araya geldi. Altan Erkekli’ nin okuduğu barış şiirleriyle başlayan gecede  “İnadına Barış”, “İnadına Birlik ve Beraberlik”, “İnadına Sevgi” çığlığı yükseldi. Geceye katıla tüm sanatçılar hep bir ağızdan Zülfü Livaneli’nin “Ey Özgürlük” şarkısını büyük bir coşkuyla söyledi.

fotogaleri.jpg

ŞARKILAR BARIŞ İÇİN SÖYLENDİ 

Sevilen sanatçılardan Nükhet Duru, Işın Karaca, Grup İmera, Cem Belevi, Buray, Rojin, Yunan Sanatçı Natalia, Tarık Sezer Orkestrası’nın sahne aldığı Uluslararası Sarıyer Barışa Çağrı Festivali’nde Şef Zafer Gündoğdu yönetiminde, Sarıyer Belediyesi Korosu ve Sarıyer Oda Orkestrası,  Ceren Gündoğdu Sarıyerlilere unutulmaz bir akşam yaşattılar.

baris3.jpg

BARIŞ ÇAĞRIMIZI DAHA BİR GÜR SESLE YAPMALIYIZ

Belediye Başkanı Şükrü Genç, coşkulu bir kalabalığın katıldığı etkinlikte söze, “Biz her yıl 1 Eylül’de burada siz dostlarla bir araya geliyor, Dünya Barış Günü'nü kutluyor, Boğaz'dan Barış çağrısı yapıp Barış çığlığı atıyoruz" diyerek başladı.

Vedat Türkali’nin “Bekle Bizi İstanbul” dizeleriyle Zülfü Livaneli’yi sahneye davet eden Başkan Genç konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu sene 8’inci senemiz ancak hala savaş var ve hala tüm acımasızlığıyla devam ediyor. Her gün bir başka evde ağıtların yakıldığı, anaların evlat acısıyla yandığı, yıkıldığı bir ülkenin çocukları olarak bugün barış çağrımızı daha bir gür sesle yapmalıyız, ıslığımızı, çığlığımızı daha kuvvetli atmalıyız. Kardeşi kardeşe, komşuyu komşuya, insanı insana vurdurmaya çalışanlara inat birlik ve beraberlik türküleri söylemeye devam edelim.”

baris2.jpg

SALON EY ÖZGÜRLÜK ŞARKISIYLA İNLEDİ

Şarkıların, şiirlerin barış ve kardeşlik için hep bir ağızdan, alkışlar eşliğinde seslendirildiği gece, Zülfü Livaneli’nin Ey Özgürlük şarkısının katılımcıların büyük bir coşkuyla söylenmesiyle son buldu.

fotogaleri.jpg

Bu haber toplam 3340 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT