1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sarıyer'de tablo 2009'un tersine döndü!
Sarıyerde tablo 2009un tersine döndü!

Sarıyer'de tablo 2009'un tersine döndü!

Sarıyer Manşet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vedat Özdemir yazdı...

A+A-
VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ

Belediye başkan adayları geç olsa da meydanlara indi. Tüm adaylar halktan oy toplamak için kendilerini anlatıyor. Tüm partilerin programlarını ve çalışma performanslarını yakından takip ediyorum. Partililerle konuşuyorum. Seçime 1 aydan kısa bir süre kala kimin daha avantajlı olduğunu anlayabilmek için 2009 seçimleriyle kıyaslamaya çalışıyorum. Net bir şekilde söylersek tablo 2009’un tam tersine dönmüş durumda.
 

AK Parti avantajlı başladı!

AK Parti Sarıyer’de seçim çalışmalarına CHP’ye göre çok avantajlı başladı. AK Parti’nin adayının özellikle Sarıyerlilerin yakından tanıdığı ve sevdiği bir isim olması işini daha da kolaylaştırıyor. Sedat Özsoy’un gittiği her mahallede gördüğü ilgi ise AK Parti’nin avantajlı olduğunu açık bir şekilde gösteriyor.
 
Ayrıca 2009’da dağılmış olan AK Parti’den eser yok. Tamamen kenetlenmiş ve seçime odaklanmış bir teşkilat yapısıyla çalışıyor. Özellikle hükümetin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, Sarıyer ile ilgili halka yönelik projelere açık destek vermesi de AK Parti’ye olan güveni daha da arttırıyor. Meclis üyeliği listelerine bakıldığında da evet, birkaç eksik var ancak genel olarak 2009’a göre çok daha iyi bir liste hazırlanmış. Özellikle Sivas ve Karadeniz dengesi çok iyi tutulmuş.
 

CHP’de 2009’un ruhundan eser yok!  

Tabloya objektif bir şekilde bakıldığında CHP için olumlu bir durum görünmüyor. Örgütle tamamen kavgalı olan, partilileri beş yıl boyunca aşağılayan ve verdiği hiçbir sözü tutmayan Şükrü Genç’in yeniden aday olması CHP’yi Sarıyer’de dezavantajlı duruma düşürdü. Başkan adayının atanmasından tutun da, eğilim yoklamalarında seçilen meclis üyelerinin liste dışı kalması ve yine liste kavgasından dolayı az daha seçime giremiyor olması CHP’nin büyük kan kaybettiğini gösteriyor

Yine CHP’yi 2009’la kıyaslandığımızda arada uçurum kadar fark olduğunu çok rahat görebiliyoruz. CHP’deki 2009 ruhu tamamen kayboldu diyebiliriz. Hayati Kaptanoğlu, Erdal Sarıgöl, Erol Aydın, Adnan Ayber, Serdar Sarıoğlu gibi oy kapasiteleri olan isimlerin küskün olması CHP’nin durumunu oldukça zorlaştırıyor.  

Yine CHP’nin listesini değerlendirdiğimizde mahalle ve demografik yapının dikkate alınmadığı, akraba ilişkileriyle kurulmuş bir liste görebiliyoruz. Örneğin, partisine yıllarca emek vermiş bir CHP’li yerine Sevgi Atalay’ın akrabası olduğu söylenen ve belediyeye yemek satan İsmail Erdem'in alınmış olması bu durumu ortaya koyuyor. Ya da en çok seçmene sahip olan Sivaslıları seçerken, sadece Alevi kökenli olanların listede yer alması partideki Sünni Sivaslıları küstürmüş görünüyor. Bu fotoğraf, CHP’nin Sarıyer’i gözden çıkarttığını net bir şekilde ortaya koyuyor.
 

MHP adayını daha erken açıklayabilirdi

MHP İlçe Başkanlığı son aylarda daha iyi çalıştı. Ahmet Özyürek ile sohbet ettim, pozitif bir enerjisi var. Ancak MHP'nin adayını geç belirlemesi dezavantaj gibi görünebilir. 2009’la kıyaslandığında da MHP’de aynı heyecan görünmüyor. Ancak teşkilat yine de uyumlu çalışıyor.
 

CHP’li küskünler HDP ve DSP’ye kayıyor 

Yine 30 Mart’ta yarışacak olan diğer partiler; DSP (Demokratik Sol Parti), HDP ( Halkların Demokratik Partisi) ve SP (Saadet Partisi). Özellikle bu partilerin oy oranlarında ciddi değişiklikler yaşanacak. Özellikle Gezi olaylarından sonraki süreçte Saadet Partisi’nin tabanının büyük bölümü AK Parti’ye kaydı.

Yine DSP ve HDP’nin Sarıyer’de oylarının yükseleceği ortada. CHP’de hem başkan adayına hem de meclis listesine tepki olarak HDP’ye ciddi oy gidecek. DSP de yine CHP’li küskünlerin oy atacağı diğer bir parti. CHP’deki ulusalcıların gidebileceği diğer bir parti ise İşçi Partisi.
 

2011 genel seçimlerinde Ayazağa, Maslak ve Huzur Mahalleleri de eklendiğinde partilerin aldığı oylar…

AK Parti: 86.354 oy 

CHP: 80.322 oy

MHP: 21. 506 oy

Bu haber toplam 4390 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum