1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sarıyer'de palamut bereketi ne kadar daha sürecek?
Sarıyer'de palamut bereketi ne kadar daha sürecek?

Sarıyer'de palamut bereketi ne kadar daha sürecek?

Sarıyer'de balık tezgahları palamut ile dolup taşıyor. Peki palamut mevsimi daha ne kadar sürecek?

A+A-

1 Eylül’den itibaren av yasağının kalkmasıyla birlikte balıkçılar ağlarını palamut balığı ile dolduruyor. İstanbul Balık Üreticileri Su Ürünleri Kooperatif Başkanı İlyas Torlak’ın açıklamalarına göre; palamut bereketinin Ekim ayının 15’ine kadar devam etmesi bekleniyor.

Palamut fiyatı 5 liraya kadar düştü

Sarıyer’de balık tezgahları palamut balığı ile doldu taştı. Kurban bayramının araya girmesiyle palamudun fiyatı 5 liraya kadar düştü. Fiyatların düşmesi dar gelirlinin yüzünü güldürdü. Sarıyer’in ara sokaklarında bile el arabalarında palamut satılıyor. Balık bolluğundan memnun olan vatandaşlar, palamudun hesaplı olduğunu söyleyerek, çok miktarda alıp dondurucularına koymayı düşündüklerini söylüyor.

İlyas Torlak; “15 Ekim’e kadar devam edecek”

ilyas torlakİstanbul Balık Üreticileri Su Ürünleri Kooperatif Başkanı İlyas Torlak, Sarıyer Manşet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “Havaların iyi gitmesiyle birlikte avdan boş dönmüyoruz. Bu yıl özellikle palamut bereketi var. Vatandaş bol bol yesin. 1 kilo et 45 lira, 1 kiloya yakın ve organikliğinden hiç şüphe duyulmayacak balık 5 liradan satılıyor. Bu bereketin Ekim ayının 15’ine kadar devam etmesini bekliyoruz” dedi. 

Balıkçılar çinekoptan da umutlu

Bu yıl diğer balık türleri için de bereketli geçeceğini belirten İlyas Torlak, “Ekim’in ortalarında Çinekop başlar ve yaptığımız gözlem bununda palamut gibi yüzümüzü güldüreceği yönünde. Çinekopun fiyatı da tezgahta çok uygun olacak” dedi.

Büyüklüğüne göre palamut 5-10 lira, hamsi 5-7,5 lira, istavrit 7,5 lira, sardalye 5 liraya satılırken, çinekop ise az olması sebebiyle kilosu 20 liraya satılıyor.

Palamut en güzel nasıl yapılır?

Bu haber toplam 4853 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT