1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Sarıyer’de gazeteciler baskı altında
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Sarıyer’de gazeteciler baskı altında

A+A-

VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Son yıllarda ülkemizde tartışılan en önemli konuların başında hiç kuşkusuz ki basın özgürlüğü geliyor. Son dönemde cezaevlerinde yatan gazetecilerle bu konu daha da fazla gündeme gelmeye ve tartışılmaya başlandı. Türk basın tarihi iyi irdelendiğinde cumhuriyet tarihinde gazeteciler hep iktidarın baskısı altında kaldı. Yani bu ülkede basın hiçbir zaman istediği gibi özgürlüğü yakalayamadı. Muhalefetteyken gazetecilerin fikir özgürlüğünü savunan siyasiler de iktidarı ele geçirince aynı baskıları kurmanın peşine gittiler. Bu durum yerelde de, genelde de aynı çizgiyi izledi.

Geçtiğimiz hafta gazete ve TV'lerin Ankara Temsilcileri ile Mariott Otel'de sabah kahvaltısında buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin soruları yanıtlarken, medyanın özgür bir ortamda yayın yapamadığını, gazetecilerin baskı altında olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu'nun yorumu üzerine söz alan bir gazeteci ise CHP Milletvekili Aydın Ayaydın'ın Gercekgundem.com'un Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş hakkında açtığı davayı hatırlattı. "Basına yönelik baskılardan şikâyet ediyorsunuz ancak, Gerçek Gündem'de yer alan bir yorumdan ötürü, Milletvekiliniz Aydın Ayaydın, Gazeteci Barış Yarkadaş'a yüzbin TL'lik dava açıyor. Bu denli yüksek bir miktarda tazminat talep edilmesini ve gazeteciye dava açılmasını nasıl yorumluyorsunuz?" diye soran gazeteciye Kılıçdaroğlu, “Dava açılması yanlış olmuş. Eğer tekzip yollandığı halde yayımlanmasaydı, o halde dava açma hakkı doğardı. Doğru olan tekzip yollamaktır" diye bir cevap verdi. Bu da gösteriyor ki CHP’de bu konuda da farklılıklar var. Genel başkanının basın özgürlüğü konusunda açıklama yaptığının aynı günü, bir milletvekili hakkında yorum yaptığı için bir gazeteciye dava açıyor. Yani konu kendisine gelince basın özgürlüğü sadece “Havanda su dövmekten” öteye gidemiyor.

Sarıyer’de gazeteciler baskı altında!
CHP’nin basın özgürlüğü konusundaki politikasına bakıldığında Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de basına karşı tavrı ile genel merkezle nasıl bir tezat oluşturduğu da açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Bir taraftan basın özgürlüğünü savunan bir genel başkan düşünün, diğer taraftan da kendisini eleştirdi diye birinde 100 bin TL diğerinde ise 50 bin TL olmak üzere yerel gazeteye karşı tazminat davası açan bir belediye başkanı düşünün! Belediye Başkanı Şükrü Genç Sarıyer Manşet Gazetesi hakkında iki farklı dava ile toplamda 150 bin TL tazminat davası açtı. Bu tavır Sarıyer’de tarafsız bir şekilde özgür yayın yapan bir gazeteyi yıldırarak, susturma çabası içerisine girmek demektir. Bu düşünce özgürlüğüne, eleştiriye karşı tahammül edememektir. Bir taraftan basın özgürlüğü konusunda dem vururken, diğer taraftan kendisini eleştirdi diye gazetecileri tazminat davalarıyla yıldırmanın peşine düşmek bu konudaki samimiyetsizliği de göz önüne koymaktadır.

Evet, Sayın Kılıçdaroğlu Sarıyer’de gazeteciler baskı altında, özgür gazeteciler açılan tazminat davalarıyla susturulmaya çalışılıyor. Belediyeye taraf olmayan, objektif haber yapan basın kuruluşları sindirilmeye çalışılıyor. Türkiye’de basın büyük bir baskı altında diyorsunuz. Bakalım 7 Ocak’ta Sarıyer’de temel atarken, basın özgürlüğü konusunda da tatmin edici açıklamalarınız olacak mı? Yoksa belediyemize yandaş olmayan, tarafsız basın kuruluşları üzerinde CHP belediyesinin baskısı devam etsin mi diyeceksiniz.

Bu yazı toplam 3293 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT