1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sarıyer’de cumhuriyet coşkusu
Sarıyer’de cumhuriyet coşkusu

Sarıyer’de cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyetin ilan edilmesinin 92. yıldönümü nedeniyle Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen fener alayına binlerce vatandaş katıldı.

A+A-

Büyük bir coşkuya dönüşen kortej yürüyüşünde açılan dev Türk Bayrağı vatandaşlar tarafından Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’na kadar taşındı.   

Sarıyer Belediyesi tarafından her yıl gerçekleştirilen fener alayına bu yılda binlerce kişi katıldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması için Kefeliköy'de toplanan Sarıyerliler ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle, söyledikleri marşlarla Sarıyer Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdüler.  Sarıyer'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, spor kulüplerinin yanı sıra Sarıyer Belediyesi çalışanlarının yoğunlukta olduğu korteje balıkçılar da denizden eşlik ettiler.

cumhuric2.jpgcumhuric1.jpgcumhuric3.jpgGenç: “Cumhuriyetin bekçileri olarak daha yapacak çok işimiz var”
Dev Türk Bayrağı’nı taşıyan kalabalık Sarıyer Belediyesi'nin merkezde kurduğu Anıtkabir maketinin önünde toplanarak İstiklal Marşı'nı okudu. Cumhuriyetin kuruluşunu anlatan belgeselin ardından Sarıyer Belediyesi Halk Oyunları ekibi zeybek oynadı.  Daha sonra kürsüye çıkan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, "Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimi ile, “Dahili ve Harici Bedhahlara” rağmen; hala dimdik ayakta isek, hala geleceğe umutla bakabiliyorsak, hala çocuklarımızı bayram günlerinde ellerinde bayraklarla gururla sokaklara salabiliyorsak, işte o ilk günkü heyecan ateşinin sönmemiş olmasından, söndürülememiş olmasındandır. Bu ateşi söndürmek için var güçleri ile çalışan, ülkeyi 1923 öncesi karanlıklara geri döndürmek isteyen, Mustafa Kemal’in yaktığı bağımsızlık meşalesini yere düşürmek isteyenlere rağmen, bizlerin, yani kendisini ‘Cumhuriyet’in Bekçileri’ olarak gören yurtseverlerin, daha yapacak çok işi var" dedi. 

Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkılması gereğinin hatırlanması ve hatırlatılmasının önemine değinen Başkan Genç, "Cumhuriyet Devrimi’ni bugüne kadar nasıl yaşattıysak, Cumhuriyet treninin lokomotifine 92 yıldır nasıl enerji sağladıysak, bundan böyle de, aynı şevkle, aynı cesaret ve azimle, kurucularımıza layık bir vatan aşkı ile var gücümüzle çalışacağız. Buradan, göz bebeğimiz Sarıyer Meydanı’ndan, bu heyecanla her birinizin ve tüm ulusumuzun Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Mustafa Kemal’in devrimlerine bağlı kitleler olarak dahili ve harici bedhahlara asla teslim olmayacağımızı, bir kez daha beyan ediyorum. Bir kez daha, ve inadına yaşasın Cumhuriyet" şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 6806 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

2 Yorum