1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Sarıyer'de beceriksiz belediye var
Sarıyer'de beceriksiz belediye var

Sarıyer'de beceriksiz belediye var

AK Parti Sarıyer ve İBB Meclis Üyesi Halil Canarıkan emlak rayiç bedellerini artırarak vakıf arazileri üzerinde oturan vatandaşların tapularını engelleyen Sarıyer Belediyesi’ni beceriksizlikle suçladı.

A+A-

Sarıyer Manşet’in Belediye Başkanı Şükrü Genç’in emlak rayiç bedellerini artırarak tapuları engellediğini ortaya çıkarması hem Sarıyer’in hem de belediye meclisinin gündemine bomba gibi düştü. Haberimiz üzerine belediye meclisinde açıklama yapan Belediye Başkanı Şükrü Genç, trampa kanununu okuyarak kendisini savunurken, Sarıyer’de CHP’li belediye var diye AK Partili Canarıkan’ın tapuları engelleme girişiminde bulunduğunu iddia etti.  Cevap vermek için söz alan AK partili Canarıkan ise, Sarıyer Belediyesi’nin tüccar gibi davranıp emlak rayiç bedellerini fahiş derecede arttırdığını belirterek, “Sarıyer’de beceriksiz bir belediye olduğu için vatandaşlarımız mağdur oluyor” dedi.Yasa Sarıyer’e özel değil, 5 ilçeyi kapsıyor
Canarıkan meclis kürsüsünden Şükrü Genç’e şu ifadelerle yüklendi: “Belediye başkanımız gündem değiştirmek için sürekli temcit pilavı gibi eski konulara girmeyi maharet sayıyor. 2008’de çıkan kanun Sarıyer Belediyesi’ne özel olarak çıkmadı. Bu yasa AK Parti iktidarında yalnız Sarıyer’e özgü değil İstanbul’da 5 ilçeyi kapsayan vakıf arazileri ile ilgili çıkmıştı. Sayın cumhurbaşkanımızın kanunu onaylamasından sonra kollarımızı sıvadık ve takas işlemini 13 Mart’ta başlattık, 14 Mart’ta da tescil işlemini bitirdik. Takas işlemi gerçekleştikten sonra 29 Mart seçimlerini biz kazanmış veya kazanmamış olsaydık da bu işler yapılacaktı. Kanunda belirtilen değerler gayet açık. 2008 fiyatları baz alınarak takas işlemleri gerçekleşecek. Ama hiçbir zaman 2010’da yapılan devirler 2008’deki fiyatlardan yapılacak diye bir şey yok. Bizim dışımızda diğer 4 ilçede takas işlemleri yapıldı. 4 ilçede 2010 ile 2011 yılları arasında takas işlemleri gerçekleşti. En son Beykoz’da 2011’in Şubat ayında yapıldı. 2008 fiyatlarına çok yakın fiyatlarla yapıldı. Emlak rayiç bedelleri %5 ve 12 arttırıldığı için vatandaş açısından bir sıkıntı yaşanmadı.”

"Belediye başkanı sadece 1 parsel için talepte bulunmuştu"
Maalesef Sarıyer’de beceriksiz bir belediye olduğu için rayiç bedellerde %300 ile %500 arasında arttım yapıldı. O pozisyon kurulduğunda daha düşük rakamlarla emlak rayiç bedelleri yapılmış olsaydı vatandaşımız da hiçbir şekilde sıkıntıya girmezdi. Maalesef belediyemizin basiretinin bağlanmasından dolayı bu süreci geliştiremediler. Eğer belediye başkanımız bir hata yapmayıp 1 parsel yerine devri yapılan 9 parsel için talepte bulunsaydı, Büyükşehir Belediyesi ne satın alma, tescil işlemi gerçekleştirecekti ne de kanun çıkacaktı. Ama Sarıyer Belediyesi almaktan imtina ediyor bununla ilgili talepte bulunmuyor bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi’ne biz ricada bulunduk. 3-4 ay kadar uğraştık sonucunda da kanun çıkartıldı. Bu kanun neticesinde Büyükşehir Belediyesi’ne 2008 rayiç bedelleriyle devir işlemi yapıldı.Eyüp, Beykoz ve Beyoğlu’nda bu kadar artırım yok
Çıkan kanunda emlak rayiç bedellerinin en az 1 misli fiyatla vatandaşa satılacak deniyordu. Tüm bu yasalar Sarıyer gibi Fatih, Beyoğlu, Eyüp, Beykoz ve Eyüp için de geçerli. Onlar neden böyle bir hata yapmadılar? Becerikli ve basiretli bir tüccar gibi hareket ettiler ve emlak rayiç bedellerini vatandaştan intikam alırcasına sizin gibi %300 ile %500 değil de %5 ile %12 arasında arttım sağladılar.

Engellemiyor aksine yardımcı oluyoruz
Belediye Başkanı Şükrü Genç’in kendilerini engelliyorlar iddialarına da cevap veren Canarıkan, “Biz hiçbir zaman belediye başkanımızın yardım taleplerini geri çevirmedik. Her defasında elimizden geldiğince yardım etmeye çalıştık. Bunun örnekleri de son 1 yıl içerisinde defalarca yaşandı. Sürekli sürekli engelliyorsunuz diyorsunuz ama belediye hizmet binasının tahsisinde size yardım etmedik mi? Bunun müjdesini sizden önce ben verdim. Reşitpaşa’da tahsis yapılması için Şubat ayında Milli Emlak Müdürlüğü’nde kim ricada bulundu? Biz istemesek o tahsis size yapılacak mı zannediyorsunuz? Bizim ricamızla yaklaşık 20 dönümlük bir arazinin tahsisini sağladık. Bize teşekkür etmeniz gerekirken bizi engellemekle suçluyorsunuz. Nikâh salonu olayında beni suçladınız. Ama halen daha planlar onaylanmamış, belgeleri yanımda getirdim. Cevap veremiyorsunuz” dedi.Şükrü Genç, “Tapuların bir kısmını şimdi bir kısmını 2014’te biz vereceğiz”
Canarıkan’ın bu sözleri üzerine Şükrü Genç: “Boş verin siz onları. Meclisi işgal ediyorsunuz. Her türlü engellemenize rağmen bu dönüşümler yapılacak. Tapuların bir kısmını şimdi bir kısmını da 2014’ten sonra yine biz dağıtacağız” dedi.

Bu haber toplam 1300 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum