1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Sarıyer’de 2014 senaryoları
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Sarıyer’de 2014 senaryoları

A+A-

2014 yaklaşırken CHP Sarıyer’deki iktidarını sabitleştirmek istiyor.  AK Parti ise 2014’te 2009’un rövanşını alıp eski gücünü yeniden kazanmanın peşinde. MHP ise çıkartacağı aday ile yine kilit parti olacak. Siyasetçilerin hedefinde ise belediye başkanlığı koltuğu var. Peki, bu durumda kimler aday olmak istiyor ya da siyasi partilerin kulislerinde kimlerin isimleri geçiyor.

Yerel seçimlerin öne alınacağı söylentilerinin gündeme gelmesiyle,  hem CHP hem de AK Parti’den belediye başkan adayı olmak isteyenler yavaş yavaş zemin yoklamaya başladı. Gözünü belediye başkanlığı koltuğuna diken siyasetçilerin hedefinde ilk etapta siyasi partilerin genel merkezleri var.  Sarıyer’de oldukça yoğun bir kulis dönemi yaşanacak gibi görünüyor.  Sarıyer’de CHP, AK Parti ve MHP’de aday adayı olmak için birçok isim geçiyor.

AK Parti 2009’un rövanşını almak istiyor
AK Parti kulislerinde Ali Düşmez, Sedat Özsoy, Selami Uzun, Mehmet Akif Şişmanoğlu, Cemil Özbalta, Nurettin Çelik, Şems Çakıroğlu, Sami Kılıç (İBB Emlak Daire Başkanı) Cengiz Bucak, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan,  Aydoğan Cevahir,  İskender Yaman gibi isimler tartışılmaya başlandı.  2014’un hazırlıklarına Sarıyer’e taşınmakla başlayan Eski Milletvekili Selami Uzun Zekeriyaköy’de ev tuttu. Sürekli olarak parti etkinliklerine ve dernek toplantılarına katılan Uzun ilk etapta Sarıyer’i yakından tanımaya çalışıyor.  Yine AK Parti’den adaylığı konuşulan ve 12 Haziran seçimleri öncesinde Sarıyer Manşet’e verdiği röportajda AK Parti’yi desteklediğini açıklayan eski Belediye Başkanı Sedat Özsoy ise İBB Başkanı Kadir Topbaş’la görüşmelerine devam ediyor.  Eski Belediye Başkanı Yusuf Tülün ’ün de eski yardımcısı Şems Çakıroğlu’na destek verdiği yönünde bilgiler var. Ali Düşmez’in son dönemde yıldızı git gide parlıyor.  TFF’nin yönetimine de girerek önemli bir çıkış yakalayan Düşmez,  adaylık konusunda şansını daha da arttırabilir. Yine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2009’da aday olan Mehmet Akif Şişmanoğlu’na “Git yarım bıraktığın işi tamamla” diyebilir. Açıkçası süre yaklaştıkça AK Parti’de bu rekabet daha da artacak. Diğer isimlerde yavaş yavaş zemin yoklamaya devam ediyor. Bu isimlerin dışında sürpriz bir adayın çıkma şansı da oldukça yüksek. İlçe yönetimindeki çalışmalara bakıldığında ise şu tablo ortaya çıkıyor: “Aday kim olursa olsun 2009’da Sarıyer’in CHP’ye kaptıran AK Parti rövanşı almak istiyor.” 

CHP’de aday bolluğu olacak
CHP’de ise yine önemli hazırlıklar var. Bazı meclis üyeleri karda yürüyüp izini belli etmek istemiyor. Çok net bir sonuç var ortada, özellikle mevcut meclis üyeleri arasında Şükrü Genç’e karşı birçok rakip çıkacak. Meclis üyeleri arasında Erol Aydın, Gökan Zeybek,  Erdal Sarıgöl, Hayati Kaptanoğlu, Adnan Ayber gibi isimler olası aday adayı olacak isimler. Yine CHP’de Dr. Cengiz Alp ve eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş’ın da aday adayı olacakları yönünde net bilgiler var. Özellikle Dr. Cengiz Alp’i bu konuda es geçmemek gerekir.  Ayrıca meclis üyesi olmak için de çok sayıda aday adayının çıkacağı da ortada.

Şükrü Genç’in şansı az
CHP ilçe kongresi bir nevi 2014 denemesi gibiydi. Kongrede mevcut Belediye Başkanı Şükrü Genç, adaylık için yeterli gücü elinde toplayamadı. CHP Genel Merkezi’nin de Şükrü Genç’e 2014 için sıcak bakmadığı herkes tarafından biliniyor. Ayrıca İstanbul’daki birçok ilçede ön seçimin yapılması gündeme gelebilir. Genel merkez adayları ön seçim ile belirlemeye kakarsa CHP örgütünün Şükrü Genç’e sıcak bakmadığı da zaten ortada. İlçe kongresini kaybeden Şükrü Genç’in ön seçimden çıkması çok zor bir ihtimal olarak görünüyor. Bu durum ilçe kongresinde de zaten tescillendi.  Burada en büyük şans Erol Aydın ya da Dr. Cengiz Alp’in olacak. Gökan Zeybek de CHP örgütü üzerindeki eski gücünü kaybetti. Erdal Sarıgöl ve Adnan Ayber’in de önseçim delegeleri üzerinde pek fazla ağırlıkları yok. Tepeden inme olmadıktan sonra Sarıyer’de belediye başkan adaylığı Ercan karakaş için tam bir hayal olur. 

MHP yine kilit parti olacak
Oy dağılımına göre Sarıyer’de üçüncü parti olan MHP’yi de es geçmemek gerekiyor. MHP 2009’daki gibi Sedat Özsoy gibi bir aday çıkartırsa yine kilit parti olacak. Meclis Üyesi Oğuzkan Yüksel aday adayı olacak gibi. Önceki dönemlerde uzun bir süre ilçe başkanlığı da yapan Yüksel,  partililer tarafından da oldukça sevilen bir isim. MHP’de son süreçte partiye transfer ve ya partiden transferler de gündeme gelebilir. Bu transfer durumları da AK Parti’nin belediye başkan adayına bağlı olacak.  Yani Sedat Özsoy’un AK Parti’den adaylık durumu MHP’de bazı dengeleri değiştirebilir.

Seçimlerde yine Sivil Toplum Kuruluşlarının etkisini de dikkate almakta fayda var. Sarıyerliler Derneği’nin CHP’li oluşu net. Ancak son dönemde yıldızı parlayan Sarı Platform Derneği’nin ne kadar güçlü olduğu da bilinen bir gerçek. 2009’da tercihini CHP’den yana kullanan Sarı Platform’un belediyenin gidişatından memnun olmadığı da biliniyor. Özellikle bu tür derneklerin son dakikada verecekleri karar,  kararsız seçmen üzerindeki etkili olacaktır. 

SONAR gibi araştırma şirketlerine göre CHP Sarıyer’de düşüşte gibi görünse bile,  yine de yerel seçimleri kesin şu parti kazanır gibi yorum yapmak oldukça zor. Hiçbir partinin garantisi olmayacak.  Çünkü partiler arasında fazla fark olmayacaktır. Adaylar burada çok etkili rol alacaktır. Süreç yaklaştıkça Sarıyer’deki durumu irdelemeye devam edeceğiz.

Bu yazı toplam 10732 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT