1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sarıyer Kart boş çıktı
Sarıyer Kart boş çıktı

Sarıyer Kart boş çıktı

Sarıyer Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde yaşayan yaklaşık 3 bin fakir aileyi işte böyle mağdur etti.

A+A-

Sarıyer Belediyesi’nin maddi durumu yetersiz vatandaşlara destek amacıyla hazırladığı “Sarıyer Kart” boş çıktı. Bu kartla alışveriş yapabileceğini düşünen yüzlerce kişi marketin kasasından geri döndü.

Yardım kartları boş çıktı!
Vakıf Bank işbirliği ile hazırlanan bu kart yaklaşık bir ay önce ilçede yaşayan yaklaşık 3 bin aileye gönderildi. Ve gönderilen vatandaşlara bu kartla anlaşmalı işyerlerinden alışveriş yapılabileceği söylendi. Kartla birlikte gönderilen bilgilendirme yazısında “Kartınız, teslim aldığınız tarihten bir gün sonra kullanıma açılacaktır. Kartınızı anlaşmalı işyerlerindeki alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Kartınızı Sarıyer Belediyesi’nin size özel olarak belirlediği tutar dâhilinde kullanabilirsiniz” denildi.  İhtiyaç sahibi vatandaşlar aileleriyle birlikte ihtiyaçlarını karşılamak için alışverişin yapılabileceği söylenen markete gitti. Alışverişten sonra kasiyerler vatandaşlara, kartların boş olduğunu söyledi.  Kasadan geri dönerek, ailelerinin yanında diğer müşterilere de mahçup olan vatandaşlar soluğu muhtarlıklarda aldı.Belediyeden vatandaşlara şaşırtan cevap
Konuyla ilgili Sarıyer Belediyesi arandı. Bu kez de vatandaşlara “Bu kartla sadece belediyenin hizmetlerinden faydalanabilirsiniz” denildi. Bu cevap üzerine çok sayıda vatandaş, “Bu kartla mı çöpümüzü alacaksınız” diyerek, belediyenin bu uygulamasına tepki gösterdi.

Vatandaşlar belediyeye tepkili!
Burada ismini açıklamamızı istemeyen bir vatandaş Sarıyer Manşet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “Bu kart belediye tarafından eşim adına gönderildi. Ben işsizim bu karta güvenerek markete gittik. Ancak kartın boş olduğu söylendi ve marketten geri çevrildik. Belediyeyi aradık bu kez de bu kartla sadece belediyenin hizmetlerinden faydalanabilirsiniz dediler. Ben bununla hangi faaliyetlerden faydalanacağım. Fakir fukara halkı neden kandırıyorlar? Tiyatro zaten ücretsiz ona da gitmiyorum zaten. Belediye rutin işlerini zaten yapmak zorunda bu kartla mı çöpümüzü alacak. Olacak şey değil” diye konuştu.

Sarıyer Belediyesi ise konuyla ilişkin olarak şmyle bir açıklama yaptı:
Sarıyer Kart projesi yardım amaçlı karttan ibaret değildir. Bu proje üç ayrı kart şeklinde tasarlanmıştır.  Bu kartların ilki Sarıyer Sosyal Yardım Kartıdır. Kartların ortak özelliği Sarıyer’li olmanın avantajlarından, anlaşma yapılacak kurumlardan indirimli alışveriş imkanlarından yararlandırmasıdır ve aynı zamanda Sarıyerli olma bu nedenle hemşeri olma bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıdır. Proje kapsamında basılan ve bir miktarı dağıtılan kart kredi kartı değildir. Söz konusu kart çeşitli nedenlerle belediyeden yardım alan vatandaşlar tespit edilerek hazırlanmıştır. İhtiyaç sahiplerine verilecek Sosyal Yardım Kartı’na, belediyemiz tarafından para yatırılacaktır.  Belediyemiz sınırları içinde ihtiyaçlar değişken olup, asker ailelerine yapılan yardımlar ve ilköğretim öğrencilerine belediyemizce verilecek burslar ve benzeri sosyal yardımlar bu kart aracılığıyla dağıtılacaktır. Bu kart sahipleri kartı ancak para yüklendiğinde kullanabilecektir. Yüklenen parayı ihtiyaçlarını gidermek amaçlı alışverişlerde kullanacaklar ve aynı zamanda anlaşmalı kuruluşlardan indirimli alışveriş de yapabileceklerdir.  Kartın tanıtımı ve reklamı, yardım kartı olması sebebiyle yapılmamıştır. Bu kartın dışında proje kapsamında iki kart daha olacaktır.  Sosyal Yardım Kartı’na nakit akışı, planlanan diğer iki kartın hayata geçirilmesi ile en kısa sürede sağlanacaktır. Bu hususta kart sahipleri bilgilendirilmiştir. Kaldı ki; ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yapmakta olduğumuz yardımlarımız kartın uygulamaya geçmesini beklememektedir.  Sarıyerli vatandaşlarımız hiçbir surette mağdur edilmemiş olup bu konudaki yardımlarımız bu güne kadar devam etmiş ve  halen de devam etmektedir.

Bu haber toplam 3705 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

3 Yorum