1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Sarıyer Devlet Hastanesi ne zaman hizmete girecek?
Sarıyer Devlet Hastanesi ne zaman hizmete girecek?

Sarıyer Devlet Hastanesi ne zaman hizmete girecek?

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, yıllardır bir türlü bitirilemeyen Çayırbaşı’ndaki Sarıyer Devlet Hastanesi'ni TBMM’nin gündemine taşıdı.

A+A-

Didem Engin, Sağlık Bakanı’na “Neden gecikti ve ne zaman hizmete girecek?” diye sordu.

Sarıyerlilerin yıllardır hizmete girmesini beklediği Çayırbaşı Devlet Hastanesi'nin 2017 yılının bitmesine sayılı günler kala hala hizmete girmediğini hatırlatan Didem Engin, konuyu Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan tarafından cevaplandırılması istemiyle yazılı soru önergesi hazırlayarak TBMM gündemine taşıdı.

Sarıyer’de bulunan İstinye Devlet Hastanesi ve İsmail Akgün Devlet Hastanesi’nin gerek poliklinik hizmetleri gerekse de yatak kapasitelerinin 344 bin nüfuslu Sarıyer ilçesine sağlık hizmeti sunabilmek için yetersiz kaldığını söyleyen Didem Engin, "Bu durum hem hizmet sunmakla mükellef doktorlarımızı ve sağlık personelini, hem de Sarıyerlileri zor durumda bırakmaktadır" dedi.

TEMELİ ATILALI 4.5 YIL OLDU!

Sarıyerlilerin yıllardır Sarıyer’de modern ve çağdaş bir sağlık tesisinin hizmete girmesini beklediğini hatırlatan Didem Engin, "21 Şubat 2012 tarihinde inşaat çalışmalarının başlaması için yüklenici firmaya yer tesliminin yapıldığı, 19 Mayıs 2013 tarihinde de dönemin Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun  bizzat temel atma törenine katıldığı Çayırbaşı Devlet Hastanesi, aradan geçen 4.5 yıla rağmen hala bitirilemedi" diye konuştu.

SON AÇIKLANAN TARİHİN ÜZERİNDEN 3 AY GEÇTİ, HALA SES YOK

Didem Engin proje süresinin yer tesliminin ardından 1000 gün olarak açıklandığını, hastanenin bitirilme tarihi olarak da 17 Kasım 2014 tarihinin açıklandığını söyleyerek "Aradan geçen süre zarfında inşaatın bitiş ve hastanenin hizmete giriş tarihi sürekli olarak ertelendi. 350 yatak kapasiteli hastane inşaatının hedeflenen bitiş tarihi son olarak Eylül 2017 olarak açıklanmasına rağmen, 2017 yılının bitmesine 15 gün kala hastane hala hizmete açılmadı" dedi.

YAŞANAN GECİKMENİN SORUMLUSU KİM?

"Sarıyer sakinlerinin çağın gerektirdiği şekilde modern bir sağlık hizmeti alabilmelerini sağlayacak Çayırbaşı Devlet Hastanesi ne zaman hizmete girecektir?" sorusunu yönelten Didem Engin, "Çayırbaşı Devlet Hastanesi inşaatında yaşanan aksama ve hastanenin hizmete girmesinde yaşanan bu gecikmenin sebebi nedir? Aksama ve gecikmenin sebeplerinin tespiti için bugüne dek herhangi bir tahkikat yapılmış mıdır? Çayırbaşı Devlet Hastanesi inşaatında yaşanan aksama ve hastanenin hizmete girmesinde yaşanan bu gecikmenin sorumlusu kim ya da kimlerdir? Sorumlular hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?" soruları ile yaşanan gecikmenin gerekçelerini sordu.
Didem Engin, önergesinde ayrıca "Hastanenin açılması akabinde hastaneye ulaşımın kolaylaştırılması amacıyla bağlantı yollarının düzenlenmesine yönelik çalışmalar başlatılmış mıdır?" sorusu ile Sarıyerlilerin hastaneye ulaşımla ilgili endişelerini de gündeme getirdi.

DİDEM ENGİN 1.5 YIL ÖNCE DE HÜKÜMET'E SARIYERLİLERİ HATIRLATMIŞTI

Sarıyerlilerin sağlık çilesinin bir an evvel sona ermesi gerektiğini söyleyen Didem Engin, Hükümet'i konu hakkında duyarlı olmaya çağırarak "2016 yılının Haziran ayında da Meclis Genel Kurulu'nda hastane inşaatında yaşanan gecikmeye ilişkin bir konuşma yapmış ve 'Sarıyerlilerin sağlık hizmetlerine erişimde yaşadıkları sorunların çözülmesi ve Çayırbaşı'ndaki devlet hastanesinin bir an evvel hizmete başlaması için Sağlık Bakanımızın acilen konuyu gündeme almasını ve Sarıyerlilerin sesini duymasını bekliyoruz' demiştim. Ancak aradan geçen sürede Hükümet'ten ne yazık ki bir adım gelmedi" dedi.

Kendisi de Sarıyerli olan Didem Engin, Sarıyer’in ve Sarıyerlilerin sorunlarını aktif bir şekilde hem sözlü hem de yazılı önergeleriyle TBMM’de dile getiren bir milletvekili.

Bu haber toplam 8185 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

2 Yorum