1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sarıyer Belediyesi'nden 'paralel yapı'ya 1 Milyon TL'lik kıyağın belgesi!
Sarıyer Belediyesi'nden 'paralel yapı'ya 1 Milyon TL'lik kıyağın belgesi!

Sarıyer Belediyesi'nden 'paralel yapı'ya 1 Milyon TL'lik kıyağın belgesi!

'Paralel yapı'ya ait okulun Sarıyer Belediyesi'ne olan 1 milyon TL'lik borcunun affedildiği meclis kararına Sarıyer Manşet ulaştı!

A+A-

Kamu kurumlarının 'paralel yapı'yla ilişkilerine odaklanan Devlet Denetleme Kurulu'nun inceleme listesindeki Sarıyer Belediyesi, Sarıyer Manşet'in haberinin ardından resmi açıklama yapmaktan kaçınırken, cemaate kıyak yapılan meclis kararına Sarıyer Manşet ulaştı.

Sarıyer Belediyesi’nin 2013 Nisan ayı oturumunda önemli bir gelişme yaşanmış ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Fetullah Gülen cemaatinin Sarıyer’deki okulu olarak bilinen o dönemdeki ismiyle Ufuk Koleji'nin belediyeye olan yaklaşık 1 milyon TL’lik borcunu silmek için meclisten sulh anlaşması yetkisi almıştı.

Cemaat borcu karşılığında çek verdi ödemedi

Hale Eğitim Hizmetleri A.Ş. 2006’da Sarıyer’de yaptığı okul inşaatı için, dönemin AK Partili Sarıyer Belediyesi ile avan proje tasdik ücreti, teknik eleman ücreti, toprak döküm ücreti, plaka ücreti, yol katılım payı, boğaz payı, fenni kontrol muayene ücretini içeren tahakkuklar düzenledi. Bu tahakkuklara karşılık Hale Eğitim Hizmetleri ve Pazarlama Sanayi A.Ş belediyeye değişik vade tarihli çekler vererek inşaat ruhsatını aldı. Okul inşaatı bitti ancak verilen çekler bir türlü ödenmedi.  

2009’da Belediye yönetimi değişince Hale Eğitim Hizmetleri AŞ. 29.12.2009’da bu kez CHP’li belediyeye 915.812.000 TL’lik bir çek daha vererek anlaşma yoluna gitti. Bu çekte ödenmeyince firma bu kez farklı bir yola başvurdu ve Beşiktaş 19. Noterliğinden belediyeye gönderdiği ihtarname ile borcunun olmadığını iddia etti. Durum ticaret mahkemesine taşındı. İstanbul Vergi Mahkemesi 25.01.2013’te mal sahibini Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak görerek ödeme emrini iptal etti. Sarıyer Belediyesi ise hiçbir itirazda bulunmadı.

Şükrü Genç cemaatin talebini kırmadı

Ancak davanın sonucuna rağmen Hale Eğitim Hizmetleri AŞ. belediyeye 441 bin TL borcu olduğunu 331 bin TL’sini değişik tarihlerde ödediğini; konuyla ilgili açılmış tüm davalardan ve temyizden karşılıklı olarak feragat etme şartı ile 110 bin TL daha ödemeyi talep etti. Cemaat okulunun bu talebini kırmayan Sarıyer Belediyesi ise geri kalan borçtan feragat etmek için belediye meclisinden yetki aldı.

Silinen borçlar 1 milyon TL'yi aşıyor 

Sonuç olarak alınan bu kararla Ufuk Okulları Sarıyer Belediyesi’ne 915 bin TL ödemesi gerekirken bu kıyakla sadece 110 bin TL ödeyerek kurtuldu. Faiz masrafları da hesaplandığında silinen borç 1 Milyon TL’yi aşıyor.

Sarıyer Manşet konuyu yargıya taşıyor!

Sarıyer Manşet Gazetesi, sorumlu gazetecilik gereği hem bu dosya hem de Sarıyer’de paralel yapıya sağlanan imar rantlarıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacak.

İşte Paralel Yapı’ya yapılan kıyağın meclis kararı

belge1-003.jpg

Erdoğan talimatı verdi! Sarıyer Belediyesi'ne 'paralel' incelemesi!

Bu haber toplam 6770 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

6 Yorum