1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Sarıgül değil, Şükrü Genç üzülüyor
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Sarıgül değil, Şükrü Genç üzülüyor

A+A-

Günlerdir Ayazağa, Maslak ve Huzur Mahallelerinin Şişli’den alınıp Sarıyer’e bağlanması konuşuluyor. Yok referandummuş, yok halk istemiyormuş, yok siyasi bir kararmış, şimdi bu tartışmaların hepsini bir kenara koyalım. Bu karar siyasi açıdan hangi partinin işine yarar onu tartışmayalım. Olayın doğruluğuna ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün ne yapmaya çalıştığına bakalım. Aslında Şişli ve Sarıyer’in bölgeye göre konumlarına bakıldığında ben bu kararın geç kalınmış bir karar olduğunu düşünüyorum. Harita üzerinde kime gösterseniz bu mahallelerin Sarıyer’e bağlanması gerektiğini söyler. Çünkü bu mahalleler Şişli’den tamamen kopuk. Kâğıthane’ye bağlı olsa ‘hadi neyse’ dersiniz, ama arada başka bir ilçe varken, hiçbir sınır bağlantısı bile yokken Şişli’ye bağlı olması çok anlamsız. Ben objektif olarak bu şekilde görüyorum.

Bu karar Sarıgül’ün önünü açtı
Peki, neden bu kadar tartışılıyor? Madem siyasi bir kararsa ve AK Parti’nin işine yarıyorsa ve CHP seçimi kaybedecekse, Sarıyer Belediyesi ile CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı neden karşı çıkmadı? Tam aksine Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç sevinçle karşıladı. Ya da öyle yapmak zorunda kaldı! Karara farklı bir açıdan bakmak lazım. Olayı büyütüp tartışmayı yaratan kim? Önce ona bakmak gerekiyor. İşin içine bakarsanız aslında Şükrü Genç üzülüyor, Mustafa Sarıgül seviniyor. Çünkü bu karar Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in değil, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün işine yaradı. Ayazağa’nın Sarıyer’e bağlanması tam anlamıyla Sarıgül’ün önünü açtı.  Önümüzdeki yerel seçimlerde CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak isteyen Sarıgül, kendisini öne çıkartacak çok güzel bir malzeme buldu. Farkında olmadan ekmeğine yağ sürüldü. Ve Sarıgül bunu çok iyi kullanıyor. “Demokrasi ayıbı” diyerek kendisine siyasi çalışma yapacak bir ortam yaratmaya çalışıyor. Sarıgül hiçbir zaman hükümeti eleştirmedi. Hatta övdüğü dönemler oldu. İşte şimdi hükümeti eleştirmek için bulduğu bu fırsatı çok iyi kullanıyor. Katıldığı televizyon programlarında “Bakın halk beni seviyor. Hükümeti de eleştiriyorum” imajı yaratıp CHP genel merkezinin dikkatini üstüne çekmeye çalışıyor. Aslında başarılıda oluyor.  Önümüzdeki günlerde göreceksiniz ne kadar başarılı olduğunu...

İnsan sevdiğine bunu yapar mı?
Ekonomik olarak Maslak olabilir ama Ayazağa’nın Sarıgül’ün umurunda olmadığı açıkça ortada. Bir taraftan etrafına topladığı birkaç kişiyle “Ayazağa’yı seviyorum” deyip gözyaşı döküp şov yaparken, diğer taraftan oradaki insanlara sormadan onların hakkını meclis kararıyla kendisinin başkanı olduğu Şişli Meslek Yüksekokulu’na devrediyor. Peki, Ayazağa halkı Sarıgül’e “Sayın başkan insan sevdiğine bunu yapar mı, bize neden sormadın? Senin demokrasi anlayışın bu mu?” diye hesap sormaz mı? Soracaktır elbette!

TDH’yi baskı aracı olarak kullanıyor
Olayı iyi algılamak için Mustafa Sarıgül’e bir de şu açıdan bakalım. Türkiye Değişim Hareketi’ni kurdu ama nedense partileşmedi. TDH’yi “Kemal Kılıçdaroğlu iyi bir rüzgâr yakaladı” bahanesiyle kapattı. Peki, neden şimdi tekrar faaliyete geçirdi? Sarıgül’e göre Kemal Kılıçdaroğlu başarısız mı? Madem öyle, o zaman çıkıp başarısız olduğunu söylesin. Bakın onu da söyleyemiyor. Bu hareketi bile CHP’ye karşı “Bakın sizi bölerim” mesajlarıyla baskı aracı olarak kullanıyor. Çünkü onun gözü CHP’de. Ve Sarıgül CHP’nin büyükşehir adayı olacak. Sonrası kendiliğinden gelir zaten.
TDH’ye değinmişken aslında bu konuda merak edilen ve cevaplanması gereken bazı sorular var. TDH’a finansal destek nasıl sağlanıyor? Yöneticilerinin veya çocuklarının Şişli Belediyesi ile herhangi ticari bir bağlantıları var mı? Bunları da şeffaf bir şekilde açıklamakta fayda var diye düşünüyorum.

Bu yazı toplam 3014 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT