1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Salih Bayraktar: CHP’nin getirdiği planlar aldatma ve uyutma planıdır
Salih Bayraktar: CHP’nin getirdiği planlar aldatma ve uyutma planıdır

Salih Bayraktar: CHP’nin getirdiği planlar aldatma ve uyutma planıdır

İmar ıslah planlarının görüşüldüğü Sarıyer Belediye Meclisi’nde çıkan tartışmaların ardından AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar, Sarıyer Manşet’e özel açıklamalar yaptı.

A+A-

AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar, neden “ret” oyu verdiklerine yönelik olarak, “CHP’li Sarıyer Belediyesi halkı kandırıyor. Biz buna izin vermeyeceğiz. Bizim Sarıyer’de birinci gündem maddemiz mülkiyettir. AK Parti,  Sarıyer’in tapu sorununu çözmek için mücadele veriyor. Sarıyerlinin Sarıyer’de yaşayacağı bir çözüm uygulayacağız” dedi.

"Önerge verdik diye tartışma çıkarttılar” 

Mecliste yaşanan tartışmalarla ilgili konuşan Salih Bayraktar, “Bu üçüncü meclis toplantısı. Üç meclis toplantısında da bir takım sorunların yaşandığını hep birlikte gördük. Bu kavgalar neden oluyor onu da anlamış değiliz. Bizim meclis üyemiz sahte teminat mektubuyla ilgili önerge verdiğinde buna tahammül edemediler, üzerine saldırdılar. Daha sonra teminat mektubunun sahte olduğunu kendileri de itiraf ettiler. Bunu sormak suç mu? Bizim muhalefetimizin hedefinde vatandaşımızın hakkını hukukunu koruma adına sorumluluğumuz var, olması gereken de bu. Bunun için tartışma çıkarttılar” dedi.

salih-bayraktar-1.jpg

“Tüm önergelerimiz belgelidir”

AK Parti meclis grubunun şimdiye kadar verdiği önergelerin hepsinin belgeli ve bilgili olduğunu belirten Bayraktar, “Muhalefet güçlü olursa iktidar da güçlü olur. Gerçekten yapıcı bir muhalefete ihtiyacımız var. Biz de Sarıyer’de bunu yapıyoruz. Sarıyer’in menfaatine ne varsa biz “evet” dedik bugüne kadar. İnsanları kandırma, uyutma şeklinde gelen her şeye de “hayır” demek zorundayız. Bizi insanlara doğruları söylemek zorundayız. Bazı şeylerin olduğunu bilmemize rağmen belgesi olmadığı için gündeme getiremediğimiz bir sürü yolsuzluk var. Bizim elimizde ciddi bir belge arşivi var. Hangisini kamuoyuyla paylaşacağımız konusunda şaşırdık” diye konuştu.

“AK Parti meclis üyelerine söz hakkı verilmiyor”

Sarıyer Belediye Meclisi’nde sözlerinin kesildiğini vurgulayan Bayraktar, “21.yüzyılda ileri demokrasi diyoruz ve bunun arayışı içerisindeyiz. Üçüncü dünya ülkelerinde bile çok daha iyi meclis toplantıları yapılıyordur. Bizim meclis üyesi arkadaşlarımıza söz hakkı verilmiyor; verildiğinde de meclis başkanı tarafından hemen müdahale ederek sözleri kesiliyor. Birileri bize söz hakkı vermeyerek, vatandaşı meclis toplantısına sokmayarak bazı şeylerin üstünü kapatıyorlar. Bunu engelleyemeyecekler. Biz vatandaşımıza gerçekleri anlatacağız. Sarıyer hepimizin, kimsenin babasının malı değil. Burayı koruma kollama adına hepimizin üzerine görevler düşüyor. Değerli ve önemli bir ilçede yaşıyoruz. Ama maalesef son yıllarda Sarıyer ile ilgili ciddi huzur noktasında endişelerim var” dedi.

"Sarıyer’in tapularını SHP iptal ettirdi"

Sarıyer’in mülkiyet sorunu ile ilgili konuşan Bayraktar, “Ben eski bir Sarıyerliyim. Haliyle Sarıyer’in en büyük problemlerinin başında mülkiyetin geldiğini biliyorum. 50-60 yıldır süren bir problem. 1983’te Turgut Özal tapu tahsis belgelerini çıkardı fakat 1986’da o dönemin Sosyal Demokrat Halkçı Partisi Anayasa Mahkemesi’ne götürerek kararı iptal ettirdi. Problemin kısmen çözümü adına iyi bir adımdı maalesef gerçekleşmedi” dedi.

salih-bayraktar-2.jpg

“Halkımız bilsin tapu tahsis belgelerini biz uzattırdık”

Tapu tahsis belgelerinin süresinin uzatılmasında kendilerinin etkili olduğunu belirten Bayraktar, “Her ortamda Sarıyer’in sorunları için çaba harcıyoruz. 2015 Mart ayında İl Başkanıma bir toplantıda önümüzde torba yasa olduğunu ve tapu tahsis belgelerinin 31 Mayıs’ta dolduğunu belirterek o toplantıda dile getirdim. Ve o toplantıdan sonra bu belgelerin uzatılması ile ilgili hususu torba yasaya koydurduk. Şimdi bakıyorsunuz Sarıyer Meclisi’nde diyorlar ki; teklifi kim verdi? AK Parti eğer buna onay vermese zaten bunun geçmesi mümkün değil. Biz bu işi Allah rızası için yapıyoruz. Halkımız bunu bilsin” dedi.

“Mülkiyet sorununu AK Parti çözecek”

AK Parti İlçe Başkanı olarak mülkiyet sorunu ile ilgili ciddi çalışmalar yürüttüğünü vurgulayan Bayraktar, “Bugüne kadar kimse bu konuda hiçbir sorumluluk almamış. Biz işe başlarken sorumluluk alacağız başaracağız diyerek yola çıktık. 17 Ağustos depremini ben Sarıyer’de yaşadım. O deprem 15 saniye daha devam etseydi, Sarıyer’de çok büyük bir felaket yaşanırdı. Allah korusun öyle bir deprem daha olsa nelerle karşılaşacağımızı düşünmemiz lazım.  Yerinde dönüşümle AK Parti Sarıyer’de mülkiyet sorununu çözecek” dedi. 

“Riskli alan ilanını halka yanlış anlatıyorlar”

Riskli alanlara yönelik konuya da açıklık getiren Bayraktar, “Yeni çıkan yasalarda riskli alan dayandırılarak bu çözümler daha kolay ve hızlı hale getiriliyor. Maalesef bunu da karşı taraf acımasızca kullanılıyor. Millete; "sizi buradan kovacaklar atacaklar" diyorlar. Yerinde dönüşümü yapabilmeniz için yeni bir imar planı uygulamanız için o bölgeyi riskli alan ilan etmeniz gerekiyor. İmar mevzuatına aykırı %65 ve üzeri yapılaşma varsa bu bölgeyi riskli alan ilan edebilirsin diyor yasa. Bu da yerinde dönüşümün önünü açıyor. Çözüm için şart” dedi. 

“Sarıyerlinin Sarıyer’de yaşayacağı bir çözüm yapacağız”

Her Sarıyerlinin Sarıyer’de yaşayacağı bir yerinde dönüşümle herkesin memnun olacağı bir çözüm için çalıştıklarını belirten Bayraktar, “Ben Sarıyer’de yaşayan birisi olarak Sarıyerlinin Sarıyer’in dışına çıkmasının bir zulüm olduğunu düşünüyorum. Ben bunu çok önemsiyorum. Sarıyer’de yaşamak gerçekten ayrıcalıktır. Tatile bile gitsem Sarıyer’i özlüyorum. Vatandaşım da böyle hissediyor. 30’un üzerinde ülkeyi ziyaret ettim ama Sarıyer gibi bir yer göremedim. Bizim bakışımız öyledir. Biz bu konuda samimiyiz. Halkımız bunu bilsin” dedi.

salih-bayraktar-3.jpg

“Yerinde Dönüşüm Merkezi kurduk”

Yerinde dönüşüm için projeler ürettiklerini vurgulayan Bayraktar, “Sarıyer’de birinci gündem maddemiz de mülkiyettir. Sarıyer İlçe Başkanlığı olarak Yerinde Dönüşüm Merkezi ve Kültür Merkezi olarak Ferahevler'deki binayı Sarıyer’e kazandırdık. Kadir Topbaş Bey de açıklamasıyla bu durumu kamuoyuyla paylaştık. Burada içerisinde mimarı, mühendisi, haritacısı, hukukçusu ve teknik isimlerin olduğu bir çalıştay oluşturacağız. Sarıyer’in mülkiyet problemini bu merkezden yöneteceğiz ve çözüme kavuşturacağız. Önümüzde çok güzel işler olacak. Vatandaşımızla birlikte bu merkezde istişareler yapacağız, onları dinleyeceğiz çözüme onlarla ulaşacağız.” 

“CHP’nin getirdiği planlar aldatma, avutma ve uyutma planlarıdır”

Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı imar ıslah planlarıyla ilgili konuşan Bayraktar, “CHP’li Sarıyer Belediyesi halkı kandırıyor. CHP’nin getirdiği çalışmalar aldatma, avutma ve uyutma planlarıdır. Zaten kendileri de aralarında böyle yorumluyorlar. Bu kadar vahim bir durum. Yolsuzluklar had safhaya çıktı, bırakın Türkiye’yi yurtdışına kadar ulaşmış yaptıkları. Bu ayıpları örtmek için böyle bir yola başvuruyorlar. Bunlardan bir sonuç çıkmayacağını kendileri de biliyorlar. Biz buna izin vermeyeceğiz. AK Parti, Sarıyer’in tapu sorununu çözmek için mücadele veriyor” dedi. 

“Soruşturma evrakını mecliste çarpıttılar”

Bakanlık soruşturması ile ilgili konuşan Bayraktar, “Gökan Zeybek bugün mecliste çıkıp bakanlığın belgesini çarpıtarak okuyor. 7 maddenin en sonuncusunu okuyor soruşturma izni yok diyor; diğer maddelerde ise soruşturma izninin verildiği yazmasına rağmen bunu okumuyorlar. Bir belgeyi çarpıtan artık sözü ne kadar çarpıtır bunun kararını Sarıyerliler versin. Birileri ne yaparsa yapsın bizim yalanla işimiz olmaz. Doğru olanlar er ya da geç kazanacaktır.” dedi.

Bu haber toplam 6770 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

2 Yorum