1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Saç ve Tırnaklar için Biyotin
Saç ve Tırnaklar için Biyotin

Saç ve Tırnaklar için Biyotin

Suda çözünen B vitamini takviyesi biyotin olarak bilinir. Biyotin vitamin H ya da B7 vitamini olarak da bilinir.

A+A-

Suda çözünen B vitamini takviyesi biyotin olarak bilinir. Biyotin vitamin H ya da B7 vitamini olarak da bilinir. En önemli özelliği saç ve tırnakları yoğun olarak beslemesi ve geliştirmesidir. Bu yüzden kozmetik ürünlerinde de sıklıkla kullanılır. Günlük beslenmede süt, yumurta, balık, patates, ceviz, fındık gibi besinlerden biyotin alınmaktadır.  

Biyotin Eksikliği

Biotin eksikliğinde sağlıklı saç ve tırnaklara sahip olamazsınız. Genellikle zayıf kırılgan saçlar ve tırnaklar biyotin eksikliğinin göstergesidir. Saçlarınız çabuk yıpranıyorsa tırnaklarınız esnek değil ve çıt diye kırılıyorsa, tırnakta beyaz noktalar varsa gibi işaretler biyotin eksikliğini gösterir.

Ayrıca şeker hastalarında vücudun onarıcı etkisi az olduğundan biyotin takviyesi insülin kullanmayan şeker hastalarında rutin olarak alınabilir. Yapılan araştırmalar bir ay boyunca günde 9 mg biyotin alan şeker hastasının kan şekerinin yarı yarıya düştüğünü göstermiştir. Bu yüzden biyotin diyabetliler için aynı zamanda tedavi edicidir.

Biyotin eksikliği en nihayetinde B7 vitamini eksikliğidir. Bu yüzden kansızlık, uykusuzluk, depresyon, saç dökülmesi, iştahsızlık, uykusuzluk, kas ağrıları, kan şekerinin yükselmesi gibi pek çok belirtiye de sebep olur.

Biyotin Takviyesi

Sağlıklı bir insan günde 150-300 mcg kadar biyotin almalıdır. Ancak saç ve tırnaklarda sorun varsa, tedavi amaçlı olarak kullanılacaksa 3000 mcg (3 mg) biyotin alınabilir. Biyotinin fazla alınmasında hiçbir sakınca yoktur. Çünkü fazlası vücutta depolanmaz ve idrarla atılır. Vücut ihtiyacı kadarını kullanıp kalanını atabilecektir.

Eğer saçlarınızın güçlü kalmasını sağlamak için günlük olarak biyotin alacaksanız 1 mg yeterlidir. Ancak saç dökülmesi, saçların uzamaması tırnaklarda kırılma gibi durumlar söz konusuysa 5 mg’a kadar alınabilir. Sağlıklı saç ve tırnaklar için günde 2,5 mg ideal dozdur. İstediğiniz saç ve tırnaklara kavuştuktan sonra 1 mg olarak kullanılmaya devam edilebilir.

Günlük doz aç ya da tok karnına günde bir kez alınabilir. Ancak gece yatarken alırsanız vücut daha iyi emer. Bol suyla almanız önerilir. Şeker hastası olan kişilerde onarıcı etki daha az ve yavaş olacağından günde 10 mg kadar almakta sakınca yoktur.

Biyotinin Faydaları

Biotin saç kalitesine oldukça faydalıdır. Dayanıklılığını arttırdığı gibi uzama hızını %30 arttırıyor. Saçın günlük hayatta yıpranması, şehrin kiri ile ya da kuaförde uygulanan işlemlerle zarar görmesi gibi hallerde saç yapısını korur. Saç dökülmelerini engeller.

Biotin faydaları sadece saç değil tırnaklar için de mevcuttur. Tırnakların sağlam olmasını ve hızlı uzamasını sağlar. Tırnak renginiz doğal bir şekle beyaz ve homojen olacaktır. Ton farklılıkları ya da lekeler olmayacaktır.

Biyotin Hapı

Biotin hapı ile biyotin eksikliğini giderebilir ve günlük ihtiyacınız olan dozu alabilirsiniz. Yetişkinler için Nutraxinbiyotin hapından günde bir tane kullanmak yeterlidir. Bir kapsülde 2,5 mg biyotin mevcuttur. Böylece saç ve tırnaklarınızın günlük ihtiyacı tam olarak karşılanacaktır.

Bu haber toplam 1077 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT