1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Rosa porrino Granit
Rosa porrino Granit

Rosa porrino Granit

A+A-

Granit hem hafif hem de renkli bir magmatik taş yapısıdır. Üzerindeki granüller büyüklükleri nedeniyle görülebilecek boyuttadır. Dünyamızın yüzeyinin altındaki magmanın yavaşça kristalize olması sonucu oluşan granit, içerisinde temel olarak kuvartz ve feldispat içerirken, az miktarda da, mika, amfibol ve diğer materyalleri içerir. Bu mineral kompozisyonu granite kırmızı, pembe, gri veya beyaz bir renk verir. Granit taşların üzerinde koyu renkli granüllerde bu sayede görülebilmektedir.

Granit en iyi bilinen magma taşıdır. Bununla birlikte insanlar graniti dünyanın yüzeyinin altında yaygın bulunması ve günlük hayatımızda kullandığımız pek çok eşyanın içerisinde yer almasıyla tanırlar. Granitler günümüzde mutfak tezgahı, yer karosu, kaldırım taşı, kaldırım kenarı, merdiven basamağı, inşaatta kullanılan herhangi bir bölümde ve mezarlık taşlarında kullanılırlar. Eğer bir şehirde yaşıyorsanız, etrafınızda granitten yapılma eşyalar görmeniz olasıdır.

Granit taşları pek çok ünlü doğal parkta bulunmasıyla da bilinirler. Bu parklara örnek olarak Yosemite kanyonu, Pike’s Peak ve Beyaz Dağlar örnek gösterilebilir. Ülkemizde ise granit Giresun’da çıkarılabilmektedir.

Granit taşları kesilerek dekoratif ve inşa amaçlı kullanılabilirler. Evlerimizde granit taşları pek çok yerde kullanmamız söz konusudur. Üzerinde gözle görülür büyüklükte granüller bulunan granit taşlarının mermerden daha dayanıklı ve sağlam olduğunu söyleyebiliriz. Granitin pek çok alt türü de bulunmaktadır.

granit.jpg

Granit Nerelerde Kullanılır?

Granit doğadan çıkarılan bir taş türüdür ve bu taş türü belirli kalınlık, boy ve en boyutlarında kesilerek, mermer benzeri yapılara dönüştürülür ve kullanılırlar. Granit yapı gereği aşınmaya karşı direnç gösterirken, üzerine uygulanan büyük miktarda gücü ve ağırlığı kaldırabilecek dayanıklılığa da sahiptir. Bu özelliklerinin yanı sıra granitin kötü hava şartlarına da oldukça dayanıklı olduğunu ve üzerine yapılan cilayı da “kabul ettiğini” söyleyebiliriz. Bu özellikleri nedeniyle granit en çok tercih edilen ve istenen kare taşlardandır. Ülkemizde bir granit türü olan rosa porrino  granit sadece, Giresun’da çıkarılmaktadır.

rosa porrino Granit

rosa porrino granit, granit türleri arasında en iyilerinden birisidir diyebiliriz. Bu granit türünün insan yapımı materyallere oranla çok daha dayanıklı ve prestijli olduğunu da ekleyelim. Bu özelliklerinden dolayı ise diğer kare taşlara ve benzer amaçlarla kullanılan insan yapımı taşlardan da daha pahalıdır. Fakat rosa porrino  granitin hem görüntüsüyle hem de dayanıklılığıyla, diğer türlerden daha büyük bir avantaj sunduğunu belirtelim. rosa porrino  granitin ülkemizde en yaygın biçimiyle mutfak tezgahlarında, yaratıcı ve lüks yapılı binaların dış kaplamalarında, otellerin ve apartmanların merdiven basamaklarında, yine otel benzeri yapıların hollerinde kullanıldıklarını söyleyebiliriz.

rosa porrino  granitin bir diğer adı da bulancak füme’dir. Bulancak füme adından da anlaşılacağı üzere granitin rengine atıf yapmaktadır. Yani Giresun granitinin rengi siyah ve fümedir. Oldukça sağlam ve içerisinde suyu barındırmama gibi bir özelliği olan bu maddeyi ülkemizde Giresun’da çıkarmakta olan birkaç firma da bulunmaktadır.

Bu oldukça kaliteli granit çeşidi ile ilgili en iyi bilgiyi ve en uygun hizmeti ve fiyatı sağlayan firmaları granitcesitleri.org adresinden bulmak mümkündür. Site rosa porrino  Granit ile ilgili çeşitli bilgileri içerdiği gibi, granit satın almak isteyen kişilere güvenilir adres bilgileri de vermektedir. Giranitcesitleri.org adresi tarafından verilen granit hizmetinde nakliye Türkiye’nin her yerine ücretsiz olarak yapılmaktadır. Çek vadesi ile de granit satışı yapılan web sitesinde farklı rosa porrino  granit çeşitlerini bulmak da söz konusudur. Ayrıca sitede bu granit türünün nerelerde kullanılabileceğine dair detaylı bilgiler ve görseller de bulunmaktadır.

Bu haber toplam 1204 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT