1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Referandumun Sarıyer için anlamı
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Referandumun Sarıyer için anlamı

A+A-

   VEDAT ÖZDEMİR / SARIYER MANŞET GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ  

Ülke olarak aylardır referandumla yatıp referandumla kalkıyoruz. Herkes Türkiye genelinde çıkacak sonuçları merak ediyor. Meydanlara baktığımızda anaysa değişikliğinden ziyade genel seçim havasında geçen bu sürecin siyasi partilerin yarışı haline geldiğini görüyoruz.  Ülke genelinde böyle bir algının hakim olduğunu düşünürsek, çıkacak sonuçların lokal olarak da çok şey ifade edeceği ortada. Bu nedenle, yerel ölçekte de bazı değerlendirmeler yapmak gerekir diye düşünüyorum. Mesela Sarıyer’de “evet” ya da “hayır”ın çıkması ne anlama gelir. Buradaki siyasi yapıyı nasıl etkiler. Sürecin meydanlarda partilerin yarışı haline geldiğini düşünürsek, 12 Eylül’de Sarıyer’de çıkacak sonuçlar da doğal olarak çok şey ifade edecektir.

“Hayır” AK Parti için Sarıyer’de ikinci yenilgi olur
Mesela “Hayır” çıkarsa sonuç ne olur. AK Parti ilçe Yönetiminin yerel seçilmeden sonra Sarıyer’de aldığı ikinci yenilgi olacaktır. Gerileme dönemi burada tamamen başlamış demektir. Yerel seçimlerde belediyeyi kaybeden ilçe yönetiminin yeteri kadar ders alamadığı ve belki de çalışmalarında aksaklıkların olduğunu ortaya koyacaktır. Bu da şu anlama gelir ki, önümüzdeki genel seçimler için AK Parti Genel Merkezi bekli de Sarıyer için kendini sorgulama imkânı bulacaktır.  Referandum sonucunun “Evet” çıkması neticesinde ise genel merkezin ilçe yönetimine güveni artacaktır.

“Evet” ile beraber CHP’de kritik dönem başlar
12 Eylül’de Sarıyer’deki sandıkların büyük çoğunluğunda “evet” çıkmasında ise bu sefer CHP İlçe yönetiminin başarısızlığı söz konusu olacaktır. Sarıyer’deki üçüncü parti olan MHP’nin oylarına rağmen eğer sandıktan “evet” çıkıyorsa bu sonuç CHP’nin Sarıyer’de yerel seçimlerden sonra düşüşe geçtiğinin belirtisidir. Özellikle CHP’deki bazı tasfiyelerin gerçekleşmesi için belirli yerlerde “evet” çıkmasını isteyenlerin olduğuna da dikkat çekmekte fayda var. CHP Genel Merkezi “Sen çalışamadın kardeşim seni başarısız buluyorum” diyebilir.

Bu yüzden gerek CHP İlçe Başkanı Serdar Sarıoğlu gerekse AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir “Bu bir anayasa oylamasıdır. Partilerin oylanması ya da bizim başarısızlığımız olamaz” deme lüksüne sahip değiller. Çıkacak sonuç iki taraftan birisi için zafer diğeri için büyük yenilgi olacaktır.

Tüm İslam Âleminin ve Sarıyerlilerin Mübarek Ramazan Bayramını kutluyor sevdiklerinizle birlikte nice bayramlar diliyorum.

Bu yazı toplam 3750 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT