1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Rant nerede CHP’li belediye orada
Rant nerede CHP’li belediye orada

Rant nerede CHP’li belediye orada

AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Coşgun Sarıyer Manşet’e verdiği röportajda Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i değerlendirdi.

A+A-

Genç’in halka verdiği sözleri yerine getirmediğini söyleyen Coşgun, “Parası olanın sorunu CHP’li Sarıyer Belediyesi’nde çözülüyor. Ama gecekonduda oturan vatandaşa verilen sözlerin hepsi havada kaldı. Bunlar halkçı falan değil, rant neredeyse CHP’li belediye orada” dedi. Genel Yayın Yönetmenimiz Vedat Özdemir’in sorularını açık yüreklilikle yanıtlayan Coşgun, Şükür Genç’in kötü bir taklitçi olduğunu da söyledi.

Sarıyer Belediyesi’nde nasıl bir yönetim var?
Ben şuan basiretsiz bir yönetimin var olduğunu düşünüyorum. Kimin ne yetkisinin bulunduğu belli değil. Bugüne kadar birçok başkan yardımcısı ve müdür değişti. Hiçbir başkan yardımcısının rahat bir çalışma ortamı yok. Herkes halktan ziyade belediye başkanına yaranma çalışması içerisinde. Ayrıca belediyede çok başlılık var. Bu da belediye başkanının iyi bir yönetici olmadığını ortaya koyuyor.

Şükrü Genç’in verdiği sözleri yerine getirememesinde AK Parti’nin bir etkisi var mı? 
AK Parti hiçbir zaman hizmete engel olmaz. Bir kere biz siyaseti halkımıza hizmet için yapıyoruz. Sözlerini yerine getiremediği için beceriksizliğinden suçu bize atıyor. Bir de kendisine şunu soruyorum: Her fırsatta ben engelleniyorum diyen belediye başkanı Tarabya marinasını gezen İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın yanında taklalar atıp, ulusal basına çıkma telaşesi içerisinde koşuşturacağına, madem engelleniyor neden önümü açın gibi bir söz sarf etmiyor?Bir de Şükrü Genç’in 3 ayda tapu vereceğim sözü vardı. Muhalefette olan bir meclis üyesi olarak bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Söz vermek kolay önemli olan o sözün altında kalmamaktır. CHP’li Şükrü Genç hangi sözünü tuttu ki tapu sözünü de tutsun. 3 ayda tapu verecekti 3,5 yıl oldu hani nerde tapular? Üstelik AK Partili Büyükşehir belediyesinin vereceği tapuları engellemek içinde elinden geleni yaptı. Rayiç bedelleri arttırarak halkı nasıl zor durumda bıraktığını, bu konudaki samimiyetsizliğini gördük. Halkın umutlarıyla nasıl oynadığını bu halk görüyor. Açıkçası Beykoz’da, Eyüp’te, Beyoğlu’nda çok cüzi ücretlerle emlak rayiç bedeli arttırılırken, Bağlar’da tapu alacak vatandaşlarımızın rayiç bedellerini 7 kat arttıran Sarıyer Belediyesi vatandaşın tapu almasına engel oldu.

AK Parti 2009’da verdiği sözleri yerine getirdi mi?
Biz 2009 yerel seçimlerde hangi sözü verdiysek o sözlerimizi tek tek yerine getiriyoruz. Tapu, tünel, hastane, marina tüm bu hizmetlerimizi birer birer gerçekleştiriyoruz. Tünelimizin açılışı ile hastanemizin temelini inşallah yakın zamanda Sayın Başbakanımızla gerçekleştireceğiz.

Şükrü Genç’in bir şey üretemediği, bu nedenle önceki belediye başkanı Yusuf Tülün’ü taklit ettiğine yönelik Sarıyer halkından eleştiriler var. Siz de öyle mi görüyorsunuz?
AK Parti kadroları ehil kadrolardır. Belediyeciliği Türkiye’ye bu sistem bu kadrolar getirmiştir. Şuan CHP’li Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı olumlu bir şey varsa dikkat edin çok kötü bir taklittir. Biz iftar çadırlarından sokak iftarlarına dönüş yaptık. Şimdi kendileri de aynı şeyi yapmaya çalışıyorlar. Ama ne yazık ki Şükrü Genç kötü bir taklitçi.

Meclis toplantısında verdiğiniz bir önergeyle Şükrü Genç’i gecekonduların sorunlarından çok Zekeriyaköy’deki lüks sitelerle ilgilendiği yönünde eleştirmiştiniz. Bunu biraz açar mısınız?
Evet, ne yazık ki CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı parası olanın sorunları ile ilgileniyor. Gecekonduda oturan halkı düşünmüyor. Bu konuda kendi meclis üyeleri bile rahatsız. Sarıyer tarihinde meclisi toplayamayan ilk başkan oldu. Şuana kadar hiçbir gecekondu mahallesinde yapılmış bir tane 18 uygulaması yok. Ferahevler’de Malatya Mahallesi denilen yer şuan hazır. Halk halen daha umutla 18 uygulama yapılmasını bekliyor. Şükrü Genç gecekonduların sorunlarını çözmek istemiyor. Ama iş Zekeriyaköy’de lüks siteler olunca CHP’liler iskân vermek için kavgaya tutuşuyor. Anlayış meselesi bu işte. Konu belli bir rant grubuna gelince 3 günde meclisi olağanüstü toplayarak buradan karar çıkartmaya ve iş bitirmeye çalışıyor. Bu hiç hoş bir davranış değil.Önergelerinize gerekli cevapları alabiliyor musunuz?
Bazen sudan cevaplar veriliyor. Belediye meclisinde Fatih Sultan Mehmet’te yapılan doğalgaz çalışmaları ile ilgili bir önerge verdim. Sarıyer Belediyesi’nin kaç tane teknik elemanı vardır, herhangi bir mahalleye doğalgaz verilmesi konusunda yetkiniz nedir diye sormuştum. Önergeme cevap olarak belediyenin doğalgaz ile ilgili bir sorumluluğu yoktur denildi. Meclisi çalıştırmamakla bizi suçluyorlar ama mecliste biz yaptık dedikleri işlerin altından da bu tarz şeyler çıkıyor.

Mecliste Şükrü Genç’in çok agresif tavırları var, bazen ağır sözler sarf ediyor. Siz bir meclis üyesi olarak bu durumu nasıl karşılıyorsunuz?
Ben bu konuyu değerli Sarıyerlilerin vicdanına bırakıyorum. Seçimler yaklaştıkça herhalde kaybetme korkusundan kendisini kaybediyor. Verdiği ve tutamadığı sözlerin altında ezilmesi de kendisini hırçınlaştırıyor, agresifleştiriyor. Halkımız bunun farkında.

Belediyenin Ramazan etkinliklerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bir kere iftar programlarında belediyenin daha samimi olması taraftarıyım. Mesela iftar programlarını duyurmak adına sms gönderiyorlar. 20.36’da Pınar Mahallesi iftar programı deniyor, 21.30 – 22.00 arasında Yenimahalle iftar programı deniyor mesajda. Yenimahalle, Pınar Mahallesi’nden 40 dakika sonra mı iftarını açıyor? Ya da getirdikleri sanatçılar çok ilginç. Mesela Şevval Sam herhalde Sarıyer Belediyesi’nde konser vermek için belirli bir zümreye, belli bir kutsal inançlara, insanların başörtüsüne hakaret etmesi gerekiyordu. Belediyemiz de kendilerini bu konser imkânı ile ödüllendirmiş oldu. Barışın, sevginin başkanıyım diyor ama kardeşliğe böyle değer veriyor galiba.CHP’li meclis üyelerinin telefonlarını kapatıp meclise gelmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Meclis üyeleri güvensizlikten dolayı gelmiyor. Suçu kendisinde araması lazım. En son meclis toplantısında CHP grubu toplanamadı. Belediye başkanı meclisin toplanması için bize ihtiyacı yok iken, “Sarıyer bunun hesabını size soracak” diyerek bize saldırıyor. Böyle bir pişkinlik böyle bir rahatlık yok. Sen doğru bir iş yapsan zaten kendi meclis üyelerin de arkanda olur. Kendi meclis üyeleri tarafından samimi bulunmayan, dikkate alınmayan belediye başkanını ben Sarıyer halkının vicdanına bırakıyorum.

Bir de tüm herkesin dilinde olan bir hayali temel olayı var. Nikâh salonunun temelinin ne durumda olduğunu sordunuz mu belediye başkanına?
Ortada temel diye bir şey yok. Daha ortada proje bile yok. Şükrü Genç, kendi genel başkanına hayali temel attırarak tarihe geçmiştir. Temel atılan yerde halen daha bir şantiye yok. Her yerde çıkıp engellediler diyor, çıksın o zaman kim, nerede, nasıl engellemiş açıklasın.

Şükrü Genç’in Ramazan etkinliklerinde genelde kendi hemşerisi olan şarkıcıları tercih etmesine ne diyeceksiniz?
Kelkit Vadisi olmak oranın değerini, kültürünü yaşamakla vadili olunur. Vadi’den 3-5 sanatçı getirtip konser verdirtilerek Vadi’li olunmaz. Bu aralar belediye başkanı Vadi’yi de yönetmeye kalktı. Bir gün Suşehri’li, bir gün Çamoluk’lu yeri geliyor Tunceli’li oluyor. Şükrü Genç üç büyük takımlara transfer olan futbolcular gibi her gittiği dernekte oralı oluyor.

Bu haber toplam 1222 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT