1. YAZARLAR

  2. Vedat ÖZDEMİR

  3. Rakı masasında siyaset yapmak
Vedat ÖZDEMİR

Vedat ÖZDEMİR

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Rakı masasında siyaset yapmak

A+A-

Toplum olarak kahvehanelerde siyaset yapmaya bayılırız. Hükûmetleri okey masasında devirir yenisini yine aynı masada kurarız. Belediye başkanından sıkılmışızdır ve yeri gelir yeni bir belediye başkanı seçeriz. Okeye atılan her taşta siyasetçiler de nasibini alır. Ama gizliden taş atılan kişilerle karşı karşıya gelindiğinde de ondan iyisi yoktur. Baş tacı partinin gururudur!

Büyükdere’de sahildeki çay bahçelerini hepiniz bilirsiniz. Burası özellikle CHP’lilerin uğrak mekânıdır. Partinin sorunları genelde burada masaya yatırılır. Burada önce okey oynanır. Okey oynanırken CHP’ye en iyisinden bir ilçe başkanı ve Sarıyer’e bir belediye başkanı seçilir. Sonraki mekân ise yakında bulunan kanatçı,  ya da farklı bir yerdeki rakı masasıdır. Masada hele bir de büyük siyaset kuramcısı! Murtaza varsa Sarıyer siyaseti yeniden dizayn edilir. Rakıları getiren zavallı garsona belediyede iş sözü verilerek, bahşişten de yırtılır. Zavallı Emekçi! Garson gazı almıştır ve artık çok koyu bir CHP’lidir. “Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” hisleriyle masayı donatmaya başlar. Gece boyunca rakıya her buz attığında “Acaba bende ilerinde meclis üyesi olur muyum?” hayalleri kurar. Büyük umutlar içerisindedir ve hizmette kusur etmez.

Derken, sohbet iyicene derinleşir ve “Harbi Şükrü Genç’i kim aday yaptı?” sorusu ortaya atılır. Can alıcı derin ve anlamlı bu soruya “Şu, bu, o” cevapları verilirken, “Adam iyi de yanındakiler kötü, yok yok ekibini kuramadı, iyi adam olabilir ama yönetici değil, bir daha Sarıyer’i alamayız” gibi uzayıp giden yorumlar da es geçmez. Yemekler yenilir, rakı biter ve eve gitme vakti gelir. Ama rakı masasındaki bu gizemli soru bir türlü cevap bulamaz!

Sorunun cevabı bulunmaz ama bedeli ağırdır! Hesap isteyenin elinde kalacaktır. Gönüller istemese de masanın hesabı ödenmelidir. Zor anlar başlamıştır. Herkes hesabı istemesi için birbirinin gözlerine bakar. Saatler iyice ilerler biri cesaretini toplar ve hesabı ister. Ama delikanlılıktan da ödün verilmez, “Yok ben ödeyeyim, aaa hayatta olmaz, eee hadi sen öde” derken, oradaki hesap birine yıkılır. Hesabı ödeyen şanssız CHP’li o anki sarhoşluğu ile “Vay be amma içmişiz” diyerek diğerlerine ince bir mesaj yollar ama şişenin dibi bulunmuştur bir kere, o mesajı alacak durum kalmamıştır kimsede… Evde hanıma verilen hesap ise “Örgüt toplantısındaydım” cevabı olur.

Ne diyelim; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Meyhaneye gitmeyin giderseniz bari ayrı ayrı meyhanelere gidin” sözleri belki Sarıyer’de de dikkate alınır.

Yukarıdaki durumu anlatırken aslında geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayı sizlerle paylaşmak istedim. Geçtiğimiz günlerde bir CHP’li ile sohbet ediyoruz. Büyükdere’deki kahvelerin birinde okey masasında dönen ve sonrasında gelişen komik bir olayı anlattı. Olayı dinlerken Aziz Nesin’in öykülerini aklıma geldi.  CHP’li olan dört arkadaş arasında geçen diyalog ve sonrasında gelişen olay aslında Sarıyer’deki CHP’lilerin birbirlerine olan güvenini de sorguluyor.

Belediye ile bir şekilde bağlantıları da olan bu CHP’liler okey oynarken, Sarıyer Belediyesi’ni tartışıyorlar. Belediye Başkanı Şükrü Genç’i yerden yere vuruyorlar. Onlara göre belediye çok kötü yönetilmektedir. Bu dördü de bu konuda hemfikirdir. Zaman ilerledikçe herkes yavaş yavaş saatine bakar. Nedense hepsinin de evde çok önemli bir işi vardır. Şükrü Genç’e yeterli taşlar atılmıştır oyun bitse de olur bitmese de! Derken, çeşitli bahanelerle oradan ayrılırlar. Onlar ayrılmak ister ama kader onları ayırmaz! Tamda ne tesadüf Belediye Başkanı Şükrü Genç Hacıosman’da bulunan Testi Kebap’ta yemektedir. Hepsinin haberi vardır ama yalnız gitmek isterler. Kaderin cilvesi işte, bu dört CHP’li kapının girişinde karşılaşır. Hepsi birbirine mahcuptur ama kimse bozuntuya vermez. Tüm taşlar Büyükdere’de atıldı şimdi Şükrü Genç’e gülücükler atma zamanıdır. Öyle de olur zaten… Testi kırılır kebaplar yenir sonuç ise Sarıyer CHP’nin kalesi olmuştur!

Bu yazı toplam 3822 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT