1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Psikoloji Hekimleri
Psikoloji Hekimleri

Psikoloji Hekimleri

A+A-

Psikoloji; insanın zihinsel süreçlerini inceleyen, davranış ve düşünce kalıplarını araştıran bilim dalıdır.  Bilimsel olarak değerlendirilirse eğer, psikoloji çok yeni bir bilim dalı olarak gözümüze çarpmaktadır.

Öyleyse psikolog nedir? Psikolojik araştırma ve yönelimler ile insanların sorunlarını çözmeye çalışan kişiler ise psikologlardır. Psikolog danışanı ile beraber danışanının sorunlarını çözmek adına gerekli inceleme ve çıkarımları yapan, eğitim aldığı yönelimler bazında sorunları karakterize eden ve olaylardan çıkarım yapan kişidir.

Psikolog olmak günümüzde sık tercih edilen mesleklerden biridir. Peki psikolog nasıl olunur? Öncelikle psikolog mesleği hakkında bilgi edinmek gerekir. Çünkü bu meslek için kişide var olması gereken bir takım özellikler vardır. Dinlemeyi sevmek ve becerebilmek, çıkarım yapabilmek, konsantre olabilmek gibi temel özellikler çok önemlidir. Psikolog puanları üniversite tercih dönemlerinde sürekli artış gösteren puan türlerinden biridir. Son yıllarda da giderek daha fazla kontenjan açılmaktadır.

Mezun olduktan sonra çeşitli yüksek lisans eğitimleriyle, süper vizyonlarla çeşitli kurs ve eğitimlerle mesleki bilgi ve deneyim pekiştirilip geliştirilmelidir. 4 yıllık bir lisans sonrası psikolog ünvanı kazanılmış olabilir ama bu meslekte önemli olan genç olmak değil, bilgi ve tecrübenin çokluğudur. Psikolog maaşları da bu bilgi ve tecrübe nispetince artış göstermektedir.

Psikolog çalışma alanı olarak ya kendi ofisine sahip olabilir ya da danışanlarını anlaşmalı bir ofiste ağırlayabilir. Eğer yeniyse ve henüz isim yapmamışsa bir psikolojik danışmanlık merkezi adı altında çalışması gerekebilir.

Psikoloji HekimleriBaşarılı bir psikolog alanındaki gelişmeleri güncel olarak takip edebilen danışanları ile iyi ilişkiler kuran, eğitim ve seminer programlarını takip eden psikologdur. Bu mesleğin en önemli özelliklerinden birisi mesleki eğitimin hiç bitmiyor oluşudur. Zira dünya üzerindeki her bir insan ayrı bir vakadır ve bu bağlamda yedi milyar ayrı vaka örneği vardır. Böyle bir durumda eğitim ve öğrenme asla son bulmaz. Başarılı bir psikolog ücretleri bakımından da mekana ve kuruma göre çeşitlilik gösterebilir.

Madalyon Psikiyatri Merkezi ülke çapında en başarılı psikolog kadrosuyla çalışmayı ilke edinmiştir. Madalyon Klinik uzman psikolog kadrosuyla ve sürekli yenilenen eğitimsel içerikleriyle kaliteli hizmet sunmaktadır. 

Bu haber toplam 913 defa okunmuştur
Etiketler :

HABERE YORUM KAT