1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Pomeranian Boo Köpeği Özellikleri
Pomeranian Boo Köpeği Özellikleri

Pomeranian Boo Köpeği Özellikleri

Pomeranian Boo ya da kısaca pom olarak bilinen ve Kuzey Polonya ile Doğu Almanya’nın bugünkü sınırlarında yer alan

A+A-

Pomeranian Boo ya da kısaca pom olarak bilinen ve Kuzey Polonya ile Doğu Almanya’nın bugünkü sınırlarında yer alan Pomeranya bölgesine ait olan köpek cinsi sevimliliği ile Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok tercih edilen köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Süs köpeği olarak beslenen Pomeranian Boo cinsi köpekler Spitz cinsinden gelmektedir. Cüce Spitz olarak da bilinen bu köpek cinsi oldukça sağlıklı ve uzun ömürlü bir ırk olmasıyla dikkat çeker. Bu cinsin ufaklığı sebebiyle sağlıksız olacağına dair bir ön yargı olsa da cins oldukça sağlam fiziksel özelliklere sahiptir.

 

Fiziksel Özellikleri

 

PomeranianBoo küçük ve tüylü bir köpek ırkıdır. Spitz cinsinin sivri burun yapısını tam almayan bu köpek cinsinin yüz yapısı bazen bir tilkiyi andırsa da bir oyuncak bebek ifadesine sahip olan Pomeranian Boo köpeklerde vardır. Cinsin yüz yapısı değişiklik gösterse de koyu göz rengi cinste standart olarak bilinir. Burun rengi genellikle tüy renginden daha koyu ya da siyah renkte olur. Bu cinsin tüyleri tek renkli ya da karışık renkli olabilir. Cinste en yaygın olan renkler kahverengi, siyah, krem, beyaz ve açık kızıl toprak rengidir. Cins oldukça ufak olduğundan dolayı dişileri ve erkekleri arasında fiziksel açıdan ciddi farklılıklar gözlenmemektedir. Yetişkin bir erkek PomeranianBoo ile dişi PomeranianBoo ortalama olarak 18 ila 30 cm yüksekliğinde ve 1 ila 3 kilogram ağırlığındadır. Köpeğin Avrupa’ya getirilen Spitz ırkından geldiği bilinmektedir. Ataları oldukça kilolu olsa da zamanla bu ırkla ilgili yapılan çalışmalar sonucunda daha küçük bir cins elde edilmiştir. Ağırlıkları 15 kilograma kadar çıkabilen PomeranianBoo cinsi şimdilerde en fazla 3 kilograma kadar çıkabilmektedir. Oldukça fazla tüy döken Boo köpekleri yılın her döneminde normal seviyede tüy dökerken yılda 1 ya da 2 kere yoğun şekilde tüy dökebilir. Cinsin özel sağlık bakımı olarak dişlerine özen göstermek, gözlerini ve kulaklarını düzenli bir şekilde temizlemek gerekir.

 

Davranış Özellikleri

 

PomeranianBoo cinsi oldukça sevimli ve dikkat çekici bir cins olmasının yanı sıra ev ve yarışma köpeği olarak çok yaygınlaşan bir cinstir. Oldukça sadık ve bağlı olan bu cins hayat doludur. Enerjisi hiç tükenmeyen, sürekli oyun oynamak isteyen bu sevimli ırkın karakteristik özellikleri sayesinde gerçekten bir canlı ile hayatınızı paylaştığınızı hissedebilirsiniz. Bu cins köpekler sahiplerine karşı çok fazla sadakat ve bağlılık gösteren köpekler olsalar da inatçılıkları da dikkat çeker. Bir şeyi istedikleri zaman oldurana kadar ısrar etme gibi bir huysa sahip olan bu köpekler iyi bir eğitim ile bu özelliklerini bastırabilirler. PomeranianBoo cinsi oldukça küçük bir ırk olsa da köpeğinizin eğitimine gereken özeni göstermez ve eğer dikkat etmezseniz oldukça saldırgan ve gürültücü bir köpek sahibi olabilirsiniz. Küçük köpeklerin en temel sorunu olan kendini büyük görme ve büyük köpeklere saldırma huyu PomeranianBoo cins köpeklerde de vardır. Bir bekçi köpeği olarak da yetiştirilebilen bu cins tanımadığı insanlara çok fazla havlar. Havlama ile ilgili sorun yaşamamak için köpeğe eğitim vermek çok önemlidir. Isırma ve havlama eğilimi olan PomeranianBoo cinsi mutlaka iyi bir eğitim almalıdır. Evde veya apartmanda beslemeye uygun bir hale gelmesi için kesinlikle şımartılmaması ve doğru eğitimin verilmesi önemlidir. Oldukça hareketli olan PomeranianBoo cinsi köpekleri mutlaka bol bol hareket ettirmek hatta yürüyüş dışında egzersiz yapmasını da sağlamak gerekir. Sıcaktan çok hoşlanmayan ırk mümkünse ılıman iklimin olduğu bölgelerde sahiplenilmeli eğer sıcak bir bölgede yaşanıyorsa da yaşam alanının sıcak olmasına izin verilmemelidir.

Bu haber toplam 4169 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT