1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Planlar Ayazağa'ya ne getirdi?
Planlar Ayazağa'ya ne getirdi?

Planlar Ayazağa'ya ne getirdi?

AK Partili İmar Komisyonu Üyeleri ile İBB Meclisi’nden geçen Ayazağa Planlarını konuştuk.

A+A-

Ayazağa halkının yıllardır merakla beklediği karar 15 Ocak İBB Meclis toplantısında görüşüldü. Sarıyer’in en büyük mahallelerinden biri olan Ayazağa’nın imar planı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edildi. İBB İmar Komisyonu Raporu’nun mecliste oy birliği ile kabul edilmesi mahallede büyük bir memnuniyet yarattı. Kabul edilen planlarla 50 bin kişilik mahallede imar sorunu %90 oranında çözüme kavuşuyor.

Peki, planlar Ayazağa’ya ne getirdi? Büyük sorun nasıl çözüldü? Ayazağa halkı neler kazandı? Ayazağa İmar Planları ile ilgili tüm detayları bu planlarda büyük emekleri olan Sarıyer Belediyesi AK Parti İmar Komisyonu Üyeleri Selçuk Bozkır, Hüseyin Coşgun, Ayazağalı Meclis Üyeleri Ergin Durdu ve Mehmet Yaman ile konuştuk.

ayazaga-ic1.jpg

Sarıyer Manşet’e bölgeyi anlatan meclis üyeleri, “Ayazağa planları 2011 yılında İBB den onaylanarak geçen ve o dönemde bağlı olduğu Şişli Belediyesi’nin ilgisizliği nedeniyle iptal edilerek geri dönen planların devamı niteliğinde. Zaten bu planların alt yapısını oluşturan 1/5000’lik planlar Ayazağa Mahallesi Sarıyer’e bağlanmadan 17/02/2014 tarihinde onaylandı. Biz AK Parti ilçe teşkilatı olarak gerek o dönemdeki ilçe başkanımız Hüseyin Özdemir, gerekse şimdiki ilçe başkanımız Salih Bayraktar ile bu planların oluşturulması sürecinde emin olun Sarıyer Belediyesi başkanı ve ekibinden daha fazla uğraş verdik. Bu arada gerek Hüseyin Özdemir gerekse Salih Bayraktar başkanlarımıza, İBB AK Parti meclis üyelerimiz Nurettin Çelik ve Hicran Çelikyay’a ve de AK Parti belediye meclis üyelerimizin her birine planlar süresince göstermiş oldukları yakın ilgi nedeniyle çok teşekkür ediyoruz. Ayazağa halkıyla birlikte hareket ettik. Bu plan vatandaşımızın %90’ının problemini çözüyor. Ayazağa’da büyük bir memnuniyet var” dediler.

ayazaga-ic3.jpgSelçuk Bozkır, “Sarıyer Belediyesi’nin hatalarını büyükşehir’de düzelttik”
Ayazağa’nın yıllardır beklediği planlarla önemli bir yol katettiklerini vurgulayan Selçuk Bozkır, “ Sarıyer Belediyesi’nin hataları olmasa çok daha yüksek emsal alınabilirdi. İlçe belediyesindeki yetkililer zamanında gerekli itirazları yapmamışlar. Ayazağa planlarında birçok şeyi unutmuşlardı. Bunu sonradan biz fark ettik. Tekrar Sarıyer Belediyesi’ne söyledik, “Biz itiraz ettik” dediler. Büyükşehir’e beraber gittik, çıkardık belgeleri itiraz falan yok, sonra da “onu atlamışız” dediler. O zamanda iş işten artık geçmişti. Sarıyer Belediyesi’nin hatası nedeniyle düşük olan emsal değerlerini Büyükşehirde müdahale ederek en iyi duruma getirmeye çalıştık. Eğer geldiği gibi geçseydi, çok mağduriyet olacaktı biz bu noktada takip etmemizle birlikte önemli bir madde eklettik” dedi.

Hüseyin Coşgun: Ayazağa halkıyla birlikte hareket ettik 
İmar Komisyonu Üyesi Hüseyin Coşgun, “AK Parti olarak hep Ayazağa halkıyla birlikte hareket ettik. Bizim için mülkiyet kutsaldır. Bu bağlamda tek kişinin mağdur olmaması için elimizden gelen tüm gayreti gösterdik. Sarıyer Meclisinde de Büyükşehir’de de bu planların en büyük başarısı AK Parti’nindir. Ayazağa’ya hayırlı uğurlu olsun. Budan sonra ilçe belediyesi çok dikkat etmeli. Halkı mağdur etmemelidir. Kendilerine bu konularda başarılı olan Esenler ve Gaziosmanpaşa gibi belediyeleri takip etmelerini öneriyorum” dedi.

Ergin Durdu: Ayazağa’da büyük bir memnuniyet var
Ayazağalı AK Parti Meclis Üyesi Ergin Durdu ise planların Ayazağa’da büyük bir memnuniyet yarattığının altını çizerek, “Yıllardır bekleniyordu. Ayazağa artık imarlı bir yerde yaşamak istiyordu. Büyükşehir Belediyemizin gayretleriyle çözülen bu sorunda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

mehmet-yaman.jpgMehmet Yaman: İBB çok adaletli davrandı
Planların 2011’de İBB’de hazırlandığının altını çizen Ayazağalı AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Yaman da; “Planlarda Ayazağa halkının menfaati için çok uğraştık. Herkesin memnuniyeti için çalışma yapıldı. Büyükşehir Belediyemiz çok adaletli davrandı. Şuan Ayazağa planlardan oldukça memnun. Bundan sonrası ilçe belediyesinin iyi çalışma yapması lazım. İnsanları mağdur etmemesi lazım” dedi.

ayazaga-ic2.jpgBU İMAR PLANLARI AYAZAĞA’YA NE KAZANDIRACAK 
İmar Planlarının Ayazağa’ya ne getirdiği konusunda bilgi veren Selçuk Bozkır, “Öncelikle şunu belirtmek lazım. Planların yarısı K1 yarısı K2 özelliğinde. İmarda K1; 1.50 emsale, K2 ise 2.20 emsale sahip oluyor. Ancak burada şunu yaptık; 4000 m2 ve üstünde bütün birleşimli yerler K2 emsaline sahip olacak. Emsal 2,20’den metrekare büyümesi ve parsel birleşim haklarıyla beraber 3,30 net emsal ile inşaat yapılabiliyor. 4000 m2 den az olan birleşimlerde K1 olan yerlerde ise taban emsal 1,50’den 2,20’ye kadar çıkıyor” dedi.

Sarıyer’in hatasını Büyükşehir’de düzelttik 
Ayazağadaki tüm bölgeleri K2 yapamamızın tek nedeni Sarıyer Belediyesi’nin bu konuda itiraz etmemesidir. Zamanında 5 binlik planlar ile ilgili hassas bir çalışma yapmayıp itirazları tam olarak yapmadılar. Biz itirazlarımızı yaptık, her yer K2 olsun dedik. Büyükşehir dedi ki; Sarıyer Belediyesi böyle bir şeyi istemiyor. Her yeri K2 yaparsak, ‘İmara boğdunuz burayı derler” dedi. Sonra Sarıyer Belediyesiyle görüşüp 4000 bin metrekare üstü her yer K2 olacak şekilde bir madde ekledik.

Bu yöntem Ayazağa’ya büyük katkı sağlayacak 
Burada 4000 m2’nin üstünde emsallerin artış olması, insanların birleşerek bir inşaata girişmeleri adına cazip bir husus. Mesela 4 katlı bir apartmanı olan vatandaşımız K1 emsal bölgesinde, yeni imar planına göre binasını yıkıp yeniden yapmak istese aynı emsali yakalama şansı yok. Ama komşularıyla birleştirdiği zaman, emsal artışından dolayı hem eski haklarını tekrar yakalıyor hem de diğer komşularının da haklarını kurtarıyor.  Her kişi ayrı ayrı inşaat yapmasıyla mahallemizde değişen hiçbir şey olmayacaktı. Yine daracık sokaklar yine yeşil alan yok. Aslında bu plan Ayazağa’nın gelişmesine büyük katkı sağlayacak.

ayazaga-ic5.jpgBu plan vatandaşımızın %90’ının problemini çözüyor
Her halükarda Ayazağa’da yapılacak yapılanma da vatandaşlarımız 1’e 1 haklarını alacaklardır. Şuanda kooperatifler, dernekler kuruluyor. Vatandaşlarımız bir araya gelirseler yeni Ayazağa’yı kendileri inşaa edecekler. Emsal hesabı vatandaşımızın %90’ının problemini çözüyor.

125.sokak en büyük kooperatifin olduğu yer. 500’e yakın üyeleri var, sürekli bu konu üzerinde çalışıyorlardı. Şuan inşaat şirketleri ile görüşmeler yapıyorlar. İlk başlayacak yerlerden birisi 125.sokak olacak diyebilirim.

Yeşilde kalanların hakkını transfer yöntemi ile çözdük
Yeşilde kalan yerlerde yaşayan vatandaşların sorununu da transfer hakkıyla çözdüklerini belirten Selçuk Bozkır, “Mesela Dereboyu Caddesi’nin sonu, Beykent Yurdu’ndan ormana kadar olan yolun sol tarafında bulunan yaklaşık 300 konut var. Bunların hepsi yeşil alanda kaldı. Yalnız, biz çözüm adına planlara çok önemli bir madde koydurduk. Biz bu tarz yeşil alanlarda kalan vatandaşlarımızın bu sorununu da eklettiğimiz transfer maddesiyle çözdük. Yeşil alanda kalan hak sahipleri Ayazağa’da istediği yerde bir başka kişiyle beraber dönüşüm sağlayabilecek. Sarıyer Belediyesi bu noktada hakem görevi üstlenecek, bu yeşil alanda kalan vatandaşlarımızın diğer dönüşüm alanlarına kaydırılması noktasında aktif rol alması gerekiyor” dedi.

Cemevi’ne yeni yer ayırdık 
Ayazağa Planları’nda cem evi içinde yer ayırdıklarını belirten Selçuk Bozkır, “Biz planlarda cemevini Oyak Sitesi’nin oraya koyduk. Derneğin artık orayı kullanması gerekiyor” dedi.

ayazaga-ic4.jpgEmlakçılar: Bölgede hareketlilik başladı 
Ayazağa İmar Planlarının Büyükşehir meclisinden geçmesinden sonra bölgede büyük bir hareketlilik yaşandığını belirten Emlakçı Suat Yaşar ise mahalledeki durumu şu sözlerle özetledi. Yaşar; “Herkeste büyük bir beklenti var. Gördüklerimizle bu beklentiler de karşılanıyor. Herkesin 1’e 1 daire alma hakkı var. Ayazağa’nın çehresi bu imar planıyla birlikte çok değişecek. Zaten memnuniyetsizlik olsaydı ev satışı noktasında çok büyük satışlar olurdu. Ama vatandaşlarımız bekliyorlar, kooperatifler kuruyorlar. Herkes de kurulan bu kooperatiflere üye oluyor. Şuanda Ayazağa’da 13 tane kooperatifimiz var. Ayazağa’da 12 bine yakın daire var. İnsanlar bir şey satın alıp gitmenin peşinde değiller, bekliyorlar. Ayazağa 15 yıl bir dönüşüm süreci geçirecek” dedi.

Bu haber toplam 12681 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

5 Yorum