1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pide fiyatları belli oldu
Pide fiyatları belli oldu

Pide fiyatları belli oldu

İstanbul’da 350 gramlık pide Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu.

A+A-

Türkiye geneli için 250 gramlık pidenin fiyatı 1.5 TL olarak açıklanırken, İstanbul için de fiyat belli oldu. İstanbul Esnaf ve Sanatkarları Odası Birliği'nin kararına göre, İstanbul'da 350 gramlık pide 1.8 liraya satılacak. İstanbul Halk Ekmek ise 350 gramlık pideyi 85 kuruşa satma kararı aldı. İstanbul Fırıncılar Odası ise, Esnaf Odası'nan açıkladığı fiyata tepkili.

Pide fiyatları açıklamak için kameralar karşısına geçen İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, "350 gram pide 1 lira 80 kuruş, 350 gram susamlı yumurtalı pide 2 lira, 500 gram susamlı yumurtalı pide 3 lira, 1000 gram susamlı yumurtalı pide 6 liradan satılacak" dedi.

FIRINCILAR YÜZDE 30 ZAM İSTEDİ

İstanbullulara zamlı pide yedirmek istemediklerini belirten Yılmaz, "5362 sayılı yasa gereği bütün illerde birlikler zamları belirliyor. İstanbul Esnaf Odaları Birliği Fırıncılar Odası yüzde 30’un üzerinde bir zam talep etti. Biz de yasa gereği girdi maliyetleri istedik kendilerinden. Girdi maliyetlerini bize maalesef ulaştıramadılar. Biz de yönetim kurulu olarak bu sene de pidenin aynı fiyatta, 350 gram pidenin 1 lira 80 kuruştan verilmesini kararlaştırdık" diye konuştu.

FIRINLAR DENETLENECEK

Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer’in pideye zam yapılmadığı gerekçesiyle toplantıya katılmadığını belirten Faik Yılmaz, "Bize bağlı fırınlarda denetimleri yapacağız. Bütün fırınlarımızı denetleyeceğiz. 1 lira 80 kuruş üzerinde satma yetkileri yok. Ama İstanbul Ticaret Odası’na bağlı olan fırınların  Buna göre, Türkiye geneli için belirlenen 250 gramlık pidenin kilo fiyatı 6 liraya denk geliyor. İstanbul'da satılacak 1 kilogramlık pidenin fiyatı ise 5,4 liraya denk geliyor. Bu durumda, İstanbul'da satışı yapılacak pidenin fiyatı biraz daha düşük kalmış oluyor.
İstanbul Halk Ekmek A.Ş., 350 gramlık pideyi 85 kuruşa satma kararı aldı. İstanbul Halk Ekmek geçtiğimiz yıl günde 150 bin adet pide satışı yaptı.

HABERE YORUM KAT