1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Peşinat Ödemeden Ev Sahibi Olmak Mümkün!
Peşinat Ödemeden Ev Sahibi Olmak Mümkün!

Peşinat Ödemeden Ev Sahibi Olmak Mümkün!

Peşinatsız ev almak isteyenlerin önlerinde iki seçenek bulunmaktadır: İmece usulü çalışan firmalarla anlaşarak ev sahibi olmak ya da peşinatı da konut kredisi ile birlikte bankadan almak. Her iki durumun da kendine has artı ve eksi yönleri bulunmakla bir

A+A-

 

Peşinatsız ev almak isteyenlerin önlerinde iki seçenek bulunmaktadır: İmece usulü çalışan firmalarla anlaşarak ev sahibi olmak ya da peşinatı da konut kredisi ile birlikte bankadan almak. Her iki durumun da kendine has artı ve eksi yönleri bulunmakla birlikte, banka kredisi ile peşinatı kapatma yöntemi, yüklü faiz oranlarına neden olabilecektir.

Ev Satış Firmalarından Peşinatsız Ev Sahibi Olmak

Peşinatsız ev almanın gittikçe yaygınlaşan yöntemi imece firmaları, sistemli gruplar halinde çalışmaktadır. Belirlenen gruplar, yalnızca komisyon ücreti ödeyerek sisteme giriş yapmaktadır. Verilen komisyon ücretleri, çoğu zaman oldukça cüzi rakamlardır ve çok zor durumda kalındığında taksitlendirilebilir. Kesinlikle ev peşinatı olarak düşünülemez çünkü sisteme giriş yapmak için sistemin kendisine ödenen bu ücret, evin değeri tutarındaki ödemeye dahil edilmez. Bu sistemde evler değerinde satılır ve kişilerden vade farkı, faiz, dosya masrafı gibi ücretler talep edilmez.

Sisteme giriş yapılırken kaç kişilik grupta olunmak istendiği belirlenir. Gruptaki kişi sayısı arttıkça vade miktarı artar ve ödenmesi gereken aylık tutar düşer. bundan sonraki adımda her ay kura ile belirlenen bir grup üyesi evine kavuşur. Bu sayede tek kira ödemek zorunda kalır. Sona kalan grup üyesi ise, ödemenin yapıldığı süre boyunca iki kira ödemek zorunda kalacaktır. Bu şekilde her ay bir grup üyesi yeni evine taşınma şansı yakalar.

Peşinatı Banka Kredileri ile Karşılamak

Peşinatsız ev alma imkanı bulmak için kişiler, farklı yollara başvurmaktadır. Bu yollar, ev kredisinin alımı sırasında ekspertiz ile evin değeri belirlenirken ekspertiz ile anlaşmak ya da evin peşinatı tutarında kredi çekmek olabilmektedir.

Evin değerinin %75- 80’i tutarında peşinat ücretini elinde bulundurmak, konut kredisi çekmenin şartıdır. Krediye uygun ev bulunduğunda ekspertiz gelerek konutun değerini belirler ve ekspertizin belirlediği değerin %75- 80’i tutarında kredi çekilebileceği hükmüne varılır. Ancak ekspertizi bankanın görevlendirmiş olması şartı aranmamaktadır. Dolayısıyla müşteri de anlaşmalı bir ekspertiz ile evin değerini yüksek gösterebilir ya da peşinatsız ev almak için peşinat tutarında ikinci bir ihtiyaç kredisi çekebilir.

Bu haber toplam 465 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT