1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pazarcılar Genç’i protesto etti
Pazarcılar Genç’i protesto etti

Pazarcılar Genç’i protesto etti

Kötü yönetimi ile sürekli halk tarafından tepki toplayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e esnaf da isyan bayrağını açtı.

A+A-

Pazarcılar ve işyeri sahipleri yeni açılan pazar yeri için Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i protesto etti. Ellerinde “Ekmeğimizle oynama başkan, sosyete pazarı istemiyoruz” yazılı dövizlerle Antika Pazarı’nın açılış törenine gelen esnaf Şükrü Genç’in aleyhinde sloganlar attı. Zabıta ekipleri eylemcilerin etrafını çevirerek alana girmelerine izin vermedi.Genç “Birlerinin uşakları beni iyi dinlesin”
Tam konuşması sırasında sloganlar atmaya başlayan esnafa tepki gösteren Şükrü Genç, oldukça sinirlendi. Genç; "Biz görüşülmesi gerekenlerle görüştük zaten. Bu konudan rahatsızlık duyanlara da şunu söylemek istiyorum. O işin başında kim varsa başındaki uşakların özellikle dinlemesini istiyorum. Bu rahatsızlıkları kangrene dönecek ve bu uğurdaki mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir. Pazarda emeğini, alın terini tezgâha koyup insanlarla paylaşanların hakkını, gecekonduda yıllardır büyük sefillikler içerisinde yaşamak zorunda bırakılan tüm yurttaşlarımın da geleceğinin garantisi olduğunu bu zihniyetlerin özellikle bilmesini istiyorum. Ya halktan yana olacaksın ya da birilerine uşaklık yapacaksın. Biz her zaman halktan yana olduğumuzu, onların çocuklarının çocuklarımız, eşlerinin bacılarımız bilinci ve uğraşısı içerisindeyiz. Sizleri buraya gönderen esas uşakların şunu unutmamasını istiyoruz ki, yolumuzdan bizi kimse geri döndüremeyecektir. İlklerden rahatsız olanlar var. Sarıyer’de bugüne kadar gerçekleştirilmemiş o ufacık beyinlerin düşünemediği ilkler devam edecektir. Sarıyer dünya kenti olacaktır ve bunu da kimse engelleyemeyecektir” dedi.

Şükrü Genç konuşurken pazarcılar ellerindeki pankartları kaldırarak slogan atmayı sürdürdüler.Ertal, “Belediye bu pazarla birilerine rant sağlıyor”
İstanbul Pazarcılar Derneği Başkanı Cemil Ertal yaptığı açıklamada, belediyenin yandaşlarına rant sağlamak için pazarcılara ve Sarıyer esnafına zarar verdiğini belirtti. Ertal açıklamasında şunları söyledi, "Orası Vakıflara ait bir arsa. Belediye orasını yan tarafta bulunan İlköğretim Okulu’na ait servis araçlarının otoparkı olarak kullanılması için kiralanmış. Şuan amaç dışı kullanılıyor. Antikacılar Çarşısı, Sarıyer halkına ekonomik olarak katkı sağlar ona bir itirazımız yok. Ama Cuma günü Sosyete Pazarı adı altında tahtası 25 liraya insanlara kiralayacaklar. İmar planında pazar olarak işletilmesi gerekiyor yeni yasa kapsamında. İşin arka planında ise şu var, belediye bu işi iki-üç tane şahsa vermiş. 15 gündür İstanbul pazarlarını dolaşıp müşteri topluyorlar. Haftada 4 gün kurulacak bu pazar. 20 bin lira gibi bir kira geliri elde edecekler. Bu para belediyenin kasasına değil iki-üç pazarcı simsarının cebine girecek. Cuma günü sosyete pazarı altında açacaklar. 1 ay sonra cumartesi günü meyve-sebze bölümünü kuracaklar. Kaymakam beyle görüşerek itirazımızı kendisine ilettik. Belediye’ye müracaatımızı yaptık, Vakıflar Müdürlüğü'ne de başvurup bu amaç dışı kullanım nedeniyle sözleşmenin iptalini talep edeceğiz. Pazarlar halkın malı. Bu semtin insanlarının ortak ihtiyaçlarının karşılandığı kamu alanlarıdır. Yasalar bizden yana. Eskiden belediyelerin iki dudağı arasındaydık ama yeni çıkan yasayla artık pazarcıların haklarını güvence altına aldı” dedi.Orada satılan ürünler organik değil
Sarıyer Belediyesi’ne tepki gösteren pazarcılar, “Burada organik ürünler satılıyor denilerek halkı kandırıyorlar. Burada satılan ürünlerin %95’i halden geliyor. İnsanlar kandırılıyor” diye konuştular.

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Ayber pazarcılarla konuşarak onları ikna etmeye çalıştı. Öte yandan kurulacak olan sosyete pazarına Sarıyer’deki diğer işyeri sahiplerinin de tepkili olduğu öğrenildi.

Bu haber toplam 3906 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

4 Yorum