1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Parke Taşı Kullanmanın Avantajları
Parke Taşı Kullanmanın Avantajları

Parke Taşı Kullanmanın Avantajları

A+A-

Kentlerde şehir içi yolların, site alanlarının, apartman girişlerindeki yürüyüş yollarının, kaldırımların, caddelerin ve parkların zeminlerini döşerken sıklıkla kullanılan malzemelerden biri parke taşı ürünleridir. Bu ürünler sağlamlıkları ve dayanıklı olmalarıyla döşeme yapılan yerlerde uzun yıllar boyunca sağlıklı bir kullanış oluştururlar. Parke taşı mevsim şartlarına karşı gösterdiği dayanıklılık sayesinde; kış mevsimlerinde donma, yaz mevsimlerinde ise kayganlık gibi sorunlarla karşılaşılmasını engellemektedir. Döşeme noktasında sağladığı kolaylık gibi sökme ve yeniden döşeme gibi durumlarda da büyük kolaylıklar sağlamaktadır. kilit  taşı bu gibi avantajları sayesinde günümüzde birçok kentte belediyeler ve özel firmalar tarafından tercih edilmektedir.

Parke Taşı İle Ulaşımda Kolaylık

Şehirlerde yol döşemelerinde çoğu zaman asfalt kaplama yapılmaktadır. Asfalt maddesi kış soğuğu ve yaz sıcağı gibi etkenlerden aşırı derecede etkilendiğinden dolayı çok uzun ömürlü bir kullanımı olmamaktadır. Bu nedenle her mevsim içerisinde rutin olarak yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca asfalt kaplı olan yerlerde yaşanan altyapı sorunlarının tadilatının yapılması için asfaltın parçalanması ve açılması gerekmektedir. Açılan asfalt tadilat bitiminden sonra tekrar kapatılmak istendiğinde boş kalan yere yama olarak tabir edilen işlem uygulandığında asfalt zeminlerde çukurlu ve sıkıntılı bir yol oluşmaktadır. Bu durum trafikte ulaşım sırasında birçok araç için büyük bir sıkıntı doğurmaktadır. Tüm bu sıkıntıların yaşanmaması için şehir içi yollarda parke taşı fiyatları kullanımı daha avantajlı olur. Bu taşın döşenmesi sayesinde altyapı sorunun yaşandığı yerler de tadilat zamanlarında asfalt döşemeler deki gibi kırma ve parçalama metotları kullanılmaz. Çalışma yapılacak bölgede taşlar sökülerek çalışma bittiğinde taşlar tekrar uygulanabilmektedir.

Parke Taşı Nasıl Uygulanır?

Yol ve zemin kaplamalarında parke taşı döşemesi yapılırken çok basit ve pratik uygulamalar bulunmaktadır. Taşların döşenmesi için zemin sertleştirilmeli ve iyileştirmelidir. Döşeme yapılacak alanlar parke taşı döşenmeden önce en az 5 santim kalınlığında kum serilerek mastarlama yapılır. Mastarlama işlemi sonrasında zemin eşit yüksekliğe getirilmiş olduğu için taşlar şekillerine göre birbirlerine kilitlenerek döşenir. Döşeme işlemi bittikten sonra kaplamanın üzerinde ince kum serilerek taşların arasında derz oluşturulması sağlanır.

Bu haber toplam 2776 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT