1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özlem Genç yazdı: Başkanın Seçimi
Özlem Genç yazdı: Başkanın Seçimi

Özlem Genç yazdı: Başkanın Seçimi

Özlem Genç'in köşe yazısı...

A+A-
Sarıyer de yapılan yerel seçimlerin ardından söylenecek çok şey var.

Öncelikle CHP örgütünü kutluyorum. Kazanmak çok güzel bir duygudur ve önemlidir. 
Sonra belediye başkanını ve ekibini tebrik etmek gerekir.
 
ic.jpgBununla beraber kimse kendinde keramet aramasın, genel seçim havasına bürünmüş yerel seçim sonuçlarından kimse kendinde olmayan nitelemeler yüklenmesin. Bu seçimde muhalefet partileri cemaatin ve Beykoz konaklarının yönlendirmesi ile yanlış yapmış ve seçimleri başbakana güven oylamasına dönüştürmüşlerdir. Bu durumda muhalefet partilerinin çıkıp evet başbakan güvenoyu almıştır demeleri gerekir.
Bu yerel seçimden çıkan sonuçlardan biride Sarıyer’de MHP seçmeninin yarısı CHP’ye oy vermiştir. İşçi Partisi seçmeninin tamamı CHP’ye oy vermiştir. Sol seçmen CHP’ye oy vermiştir. Sarıyer’deki cemaat yapısı CHP’ye oy vermiştir.

Sandığa katılım oranının %92 olması da seçmenin Sarıyer de AKP’ye dur demek için sandığa gittiğini göstermektedir.

Bu sonuçları çoğaltmak mümkün lakin fazlasına gerek yok. 

Belediye başkanı ve CHP ilçe başkanına ve yönetimlerine düşen görev, partili olmayan bu oyları CHP’de kalıcı hale getirebilmek ve bu seçmeleri CHP’li yaparak Sarıyer’i CHP’nin kalesi haline getirmektir. Bunu yaparken de kendi örgüt yapısını inkâr etmemeli ve yok saymamalıdır. Unutmamalı ki bu örgüt 2003 yılından beri son derece canlı dinamik ve diri olarak çalışmaktadır ve 2003 ten beri oylarını artırarak seçim kazanmaktadır.

Belediye de de çok ciddi sorunlar yaşanacaktır. Gelen sinyallerde bu yöndedir. 
Önümüzde zorlu bir siyasi süreç vardır. Cumhurbaşkanlığı seçimi, genel seçim süreci gibi. Bu seçimlerde seçmen son derece gerilmiş, kutuplaştırılmış hasım haline getirilmiştir. Ülkemizi çok zor ekonomik koşullar beklemektedir. Bu koşullar çatışmaları körüklemektedir. Bir yandan ülkemiz hızla muhafazakârlaşırken bir yandan ülkemizin güney doğusunda farklı gelişmeler yaşanmaktadır. 

Siyasi partiler canlı organizmalardır ana felsefe aynı kalmakla beraber partinin organları ve siyaseti yenilenmektedir. Yenilenecektir. 

Sarıyer’in kadroları da yenilenmiştir. Başkanın adamları da yenilenmiştir.


BAŞKANIN KABİNESİ

Ülkede seçim yapılmış konjonktürün doldurduğu yelkenlerle el ele daha çok sevgiyle daha çok semirmeye ve sömürmeye işgal edilen yeni topraklar da dâhil olmak üzere yüce aşkın ve başganın hükümranlığını sürdürmek üzere oligarşinin yeni kabinesini başgan belirledi. Sadece kabineyi değil aynı zamanda 2. Meşrutiyetin ilanı öncesinde meşruti meclisinin her bir ferdini de yüce başkan ve yüce aşk baş başa belirlemişlerdir. Başkaca hiçbir kimsenin tesir ve etkisi olmamıştır. Günahı ve sevabı tamamen başkanın ve karar mercii olan yüce seçicinindir.
 
Kabineye damga vuran kişi Zübük bakan olmuştur. Eski imaret reisi Sarıdal yerine yeni imaret reisi, gurubunun başı, yapı işlerinin başı olmuştur. Eski imaret reisi Sarıdal imaret işlerinde halkın kendisinden beklentisi olan tapu meselelerinin halletme işini becerememiştir. Zübük bakanın önündeki görev Sarıdal’ ın yapmadığı bu işleri yapmaktır artık imar reisi odur. Sarıdal’la halef selef olan zübük bakanla Sarıdal çok yakın arkadaştırlar. Birbirlerinden fakları yoktur. Gelecekte bunu gösterecektir.
Kabinenin silinenleri 1. Has odacı ver coşkuyu – hiçbir şeydi hiçbir şey olarak devam edecektir. 2. Rızasız boştu boşanmış olarak devam edecektir.
 
Kabinenin kazananı pis mail aşk- son düzlükte yarışa nereden katıldığı anlaşılamasa da ipi göğüsleyerek kabinede imam adnan’ın makamını kapmıştır.
 
Kabinenin ana formülüne gelince kadrosuzluğun ilanı ve tescilidir. Kadronuzda adam olmayınca ya da adam olanları harcayıp adamsız kalınca elinizdeki idarecileri kabineye alarak yenilik yaptığınızı halka yedirdiğinizi sanmanız halkın salak olması anlamına gelmez halkta bunu yemez.
 
O sandığa giden halk düşman saldırısı altındaki vatan toprakları başsız kalmasın ve taht kavgası vatana zarar vermesin diye mevcudun devamını istemiştir. Genel irade bu yöndedir.
 
ÖZLEM GENÇ
Bu haber toplam 3913 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

1 Yorum