1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özgürlük Destanı Sarıyer'de kutlandı
Özgürlük Destanı Sarıyer'de kutlandı

Özgürlük Destanı Sarıyer'de kutlandı

Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 99. yıldönümü zafer kortejinin ardından gerçekleşen renkli gösteriler ve sanatçı Ferhat Göçer’in konseri ile kutlandı.

A+A-

Katılımın yoğun olduğu programda Sarıyerlilere seslenen Belediye Başkanı Şükrü Genç; "99 yıl sonra bugün Mustafa Kemal Atatürk’ü olmayan ülkelerin düştüğü durumları görüyor ve sonuçlarından etkileniyoruz” diyerek verilen mücadeleye dikkat çekti.

Bağımsızlık zaferinin 99. yıldönümü Sarıyer’de coşkuyla kutlandı. Pandemi nedeniyle sınırlandırılan kutlamaları sokaklara taşıyan Sarıyer Belediyesi, bu yıl ilk defa Zafer Korteji gerçekleştirdi. Ağaoğlu Maslak 1453’ün içinde yer alan Dünya Çocuk Akademi’sinden başlayan kortej ile 80 metrelik Türk Bayrağı taşındı. 7’den 70’e onlarca Sarıyerlinin katıldığı kortej renkli görüntülere sahne oldu. 40 Atatürk fotoğrafının olduğu sergi alanının yer aldığı etkinliğe; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Maslak 1453 Kurucusu İş İnsanı Ali Ağaoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, Ağaoğlu Yönetim Hizmetleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bozan, belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Başkan Şükrü Genç ve İbrahim Bozan’ın konuşma yaptığı zafer kutlamaları Sarıyer Belediyesi Gösteri Sanatları Topluluğu'nun görsel şöleninin ardından Cazz Matiz ve Ferhat Göçer konseri ile son buldu. Koronavirüs önlemleri çerçevesinde yapılan etkinliğe katılım oldukça yoğun oldu.

zafer8.jpg

BİRLİK VE BERABERLİK HER ŞEYİ YENİYOR

Açılış konuşmasını yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün tarihi zaferin 99. yıl dönümü.“1919 Mayıs'ının 19'u Samsun'a çıktım" cümlesiyle başlayan o uzun ve olağanüstü yolculuğun zaferle taçlandığı gün! 99 yıl önce bugün; emperyalizmin yenilmez olmadığını gördük. 99 yıl önce bugün; “Geldikleri gibi gittiklerini” gördük. 99 yıl önce bugün; “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyen bir milletin, bebeği kucağında kadınıyla, çocuğuyla, genciyle ve yaşlısıyla taşıdığı inancın zaferini gördük.99 yıl önce bugün; birlik ve beraberliğin ölümden başka her şeyi yeneceğini gördük. 99 yıl önce “yine” bugün; yokluklar içerisinde bağımsız bir ülke kurulabileceğini gördük.

zafer1.jpg

ORTA DOĞU’DA İNSANLIK DRAMI YAŞANIYOR

99 yıl ”sonra” bugün ise; Mustafa Kemal Atatürk’ü olmayan ülkelerin düştüğü durumları görüyor ve sonuçlarından etkileniyoruz. Orta Doğu’da insanlık dramı yaşanıyor.  Yarım asır önce modern yaşam biçimiyle öne çıkan ülkelerin vatandaşları, bugün emperyalizmin elinde; etnik, dini, siyasi, sosyo - kültürel nedenlerle bölünüyor, ayrıştırılıyor, vatanlarından göç etmeye zorlanıyorlar. 

REÇETEMİZ KURULUŞ FELSEFEMİZ

Unutmayalım ki bizler, emperyalizmden en çok çekmiş milletlerden biriyiz. Kurtuluş Savaşı’mızın en önemli, en yaşamsal niteliği emperyalizme karşı verilen mücadeledir. Çocuklarımıza ve gençlerimize Milli Mücadele’mizin gerçek niteliğini iyi anlatmak zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olduğu ilkesine sahip çıkmalıyız. Yapmamız gereken hamasi söylemler üretmek, kaderci anlayışla hareket etmek değildir. Başarmak için reçetemiz kuruluş felsefemizde mevcut.

zafer4.jpg

VATANINI EN ÇOK SEVEN GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR

Sarıyer’de her zaman bu bilinçle hareket ettik. En büyük projemizi de toplumun birliği, beraberliği, dayanışması, hoşgörüsü, barış ve huzur içinde yaşaması olarak tam da bu nedenle belirledik. 30 Ağustos ve Cumhuriyet’i, daha çok çalışmak ve üretmek olarak anlıyoruz. Çünkü biliyoruz ki: “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” Şimdi Sarıyer’i, yine Sarıyerlilerin desteğiyle Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına hazırlıyoruz. Başarmak için ilk günkü heyecanımız ve büyük bir tecrübemiz var.” Ağaoğlu Yönetim Hizmetleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bozan ise, “30 Ağustos hepimizin burada olma sebebi. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum. Bundan sonra birçok etkinliği burada birlikte yaşayacağımızın müjdesini vermek istiyorum” dedi.

zafer2-001.jpgzafer3-001.jpgzafer5.jpgzafer6.jpgzafer7.jpgzafer9.jpg

HABERE YORUM KAT