1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Ortada kirli bir para var
Ortada kirli bir para var

Ortada kirli bir para var

ECZACIBAŞI'NIN ŞİFRELERİ ÇÖZÜLÜYOR! BU RÖPORTAJ ÇOK KONUŞULACAK...

A+A-

Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı plan tadilatı ile Eczacıbaşı’nın Zekeriyaköy’de yapacağı projeye 100 milyon doların üzerinde rant sağlandığı iddialarının şifreleri çözülüyor. Olayı baştan sona takip eden CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Muzaffer Abdaloğlu milyon dolarlık rantla ilgili tüm bilinmeyenleri Sarıyer Manşet’e anlattı. Abdaloğlu; “Ortada kirli bir para var” dedi.

Bu ve bunun gibi projelerin Sarıyer’e büyük bir darbe vurduğunu belirten Abdaloğlu, “Tablo ayan beyan belli, artık her şey açık açık ortada. Burada rant oranı vardır. Bir miktar para oradan oraya aktarılacaktır. Bu kayıtlara da girmeyecektir. Bu para kirli bir paradır” ifadelerini kullandı. Abdaloğlu, “Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu ‘biz yoksulun yanındayız, rantın yanında değiliz’ dedi. Biz de bu proje için dedik ki “Rantın yanında değiliz, yoksulun yanında olacağız”. Çünkü bu proje halktan yana değil ranttan yanaydı” dedi.

“Konut alanları dereden taşınmış”
Abdaloğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Eczacıbaşı’nın söz konusu plan değişikliğini yerinde de inceledik. Önemli bir yer değişikliği söz konusu. Konut alanları ile yeşil alanlarının çok farklı bir şekilde yer değiştirildiğini gördük. Dereden konut alanları çıkarılarak, deniz gören alana taşınmış. Eczacıbaşı’na yüksek miktarda rant sağlanmış gözüküyor.”

Belediyenin 100 trilyon değerindeki arazisi peşkeş mi çekildi?
Bunun yanı sıra bu plan değişikliği yapılırken belediyeye terk edilen 21 dönümlük yeşil alanın Eczacıbaşı’nın kullanım alanının içerisinde kaldığını gördük. Bu arazinin villa değeri yaklaşık 100 trilyonluk bir yer. Orası artık ömür boyu Eczacıbaşı’nın kullanımında olacak. Böyle bir arazinin buraya terkinin hangi rakamlarla oluşturulduğu, selamla, hatırla, gönülle mi oluşturulduğu veya bu yeşil alanın neden peşkeş çekildiği anlatılmalıdır.

Vicdanıma sığmadı
Sarıyer’de 40 yıldır çözülemeyen çok temel sorunlar var, bunların başında da mülkiyet problemi geliyor. Sarıyer’de bu problem çözülmezken, bu konuda çaba sarf edilmezken parası olanların gidip plan değişikliği yapmaları benim vicdanıma sığmadı. Bu yüzden o toplantıya katılmamayı düşündüm ve uyguladım.

Partinin görüşüne göre hareket ettim
Partimizin görüşü de parsel bazında plan değişikliğine karşı çıkılması yöndedir. Ben parti politikasına uygun hareket ettiğime inanıyorum. Bölgesel plan değişiklikleri yapılmayacaksa parsel bazındaki değişikliklere hayır dedim bundan sonra da hayır diyeceğim.

Hiçbir zaman rantın yanında olmayacağım
Genel Başkanımız ‘Kılıçdaroğlu biz yoksulun yanındayız rantın yanında değiliz’ dedi. Biz de dedik ki rantın yanında değiliz, yoksulun yanında olacağız. Bu tür planlara kendi şahsım olarak evet demeyeceğim arkadaşlarım da sanırım benimle aynı kanaatteler. Ben bundan sonraki parsel ve arza bazındaki değişikliklere de bulaşmayacağım. Yoksul halkın sorunlarının çözülmeden bu değişikliklere de asla evet demeyeceğim. Bu benim kişisel kararımdır.

Bu tür şeyler siyasi ahlakıma uymuyor
İmar Komisyonu’nda bize, ‘Zaten 5000 planları geçti, biz bunu geçirmek zorundayız’ diye söylendi. Ona karşı çıkınca ‘Sarıyer’e bu değer katar’ dediler. Bu yaşananlar siyasi ahlakıma uygun şeyler değil. Parti bu tür projelere destek vermiyor. Arkadaşlarımız bu projeyi geçirmek için çok istekli davrandılar. Çok acele de ettiler hatta biz 1 ay daha incelenmesini istedik. Alelacele 15 kişiyle bu kararı meclisten geçirdiler. Bunun arkasından başka şeylerin de çıkacağına inanıyorum. Parti yönetimimiz bu konuyu kesinlikle inceleyecektir ve gereğini yapacaktır.

1989 faciasının aktörleri sahnede
Biz 1989’da bir Sarıyer faciası yaşadık. Halen daha bunu unutmadık. Biz 15 yıl Sarıyer’de biz solcuyuz, CHP’liyiz diyemedik. O dönemde yaşanılanlara bulaşmamamıza rağmen halk bize bunu mal etti. 1989 faciasının bazı aktörlerinin yine aynı sahnede yer aldığını görüyorum.

Gidişat tehlikeli görünüyor partinin el koyması lazım
Ben bu gidişi tehlikeli görüyorum. Partinin ilgili organlarının bu işi incelemesi, duruma el koymaları lazım. Yoksa Sarıyer’de bir 15-20 yıl daha kaybedebiliriz. Kafamızı kuma gömüp de, böyle bir olay yaşanmamış gibi de davranamayız. Bu haberler ulusal basına bile çıktı. Burada bir olay var, parti bunu tartışmalı ve ona göre karar vermelidirler. Biz eğer parsel bazında plan tadilatına evet vereceksek parti karar alsın biz de onaylayalım. Ama biz hayır diyeceksek burada bir tane bile parsel bazında plan değişikliğine evet diyemeyeceğiz.

Böyle olursa bundan sonraki seçimleri alamayız
Biz asla böyle bir batağa düşmek istemiyoruz. Ranta ve kirli ilişkilere bulaşırsak bundan sonraki seçimleri dahi alamayız. Yol yakınken tedbirimizi alacağız, partimizin yetkili organları en kısa zamanda gereğini yapacaktır.

Bu satma nereye kadar gidecek
Bu proje halktan yana değil ranttan yanaydı. Plan değişiklikleri belli, yerinde de inceledik gördük. Orman arazisinin bugünkü manzarasından bile ben ürktüm. Önümüzdeki 10 yılda gözümün görebildiği alanların beton yığınına dönüşeceğinden hiçbir kuşkum yok. Bu ve bunun gibi projeler Sarıyer’e büyük bir darbedir. Bu tür projeler Sarıyer’e para getirir diyorlarsa Sarıyer bittiği zaman neyi satacaklar merak ediyorum. Bu satma nereye kadar gidecek. Satma işi AKP politikasıdır.

Ortada kirli bir para var
İmar Komisyonu başkanı mecliste, başkan yardımcısı ve diğer üye ise mecliste yok. Tablo ayan beyan belli, artık her şey açık açık ortada. Burada rant oranı vardır. Bir miktar para oradan oraya aktarılacaktır. Bu kayıtlara da girmeyecektir. Bu para kirli bir paradır.

İlçe başkanlığı da projenin yanında
İlçe Başkanlığı’nın bu konuda herhangi bir tasarrufu olduğunu görmüyorum. İlçe Başkanlığı’da bu projenin yanında, onlarda bu projenin geçmesini istediler. İlçe yönetiminden de bu konuya karşı çıkanlar olmuştur belki ama sonuç olarak projenin yanında durdular.

Kimsenin filminde figüran olmayacağız
Meclis üyelerinin sıkıntısı sadece bu konularda değil yönetim konusunda da sıkıntıları var. Seçimlere giderken birlikteydik, seçimleri de birlikte kazanmıştık. Birlikte yönetiyoruz derken bu lafta kalan, kararları sadece bir kişinin verdiği bir yönetim biçimi de istemiyoruz. Biz hiç kimsenin filminde figüran olmayacağız, meclis üyeleri olarak biz halkımızla beraber kendi filmimizin esas çocuğu olacağız.

Bu haber toplam 1012 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

4 Yorum