1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Öğretmenliğe devam edecek
Öğretmenliğe devam edecek

Öğretmenliğe devam edecek

Eşini 30 erkekle aldatan, Sarıyer'de görev yapan öğretmeni Bakanlık görevden men etmedi.

A+A-

Şebnem Berrak A. takma adıyla kaleme aldığı kitapta eşini 300 erkekle aldattığını yazarak gündeme gelen Sarıyer Mehmet İpkin İlköğretim Okulu İngilizce öğretmeni Yeliz Y. hakkında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan idari soruşturma tamamlandı.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER İLE GÖRÜŞÜLDÜ
Yeliz Y. hakkında başlatılan soruşturmada görevlendirilen müfettişler okul öğretmenleri ve öğrenciler ile yaptıkları görüşmeler ardından kaleme aldıkları raporda, Yeliz Y.’nin sözkonusu kitabı yazdığına, kitabı ile ilgili Kanal D Televizyonu’na çıkarak canlı yayında reklâmını yaptığına, bu yayını izleyen okul öğretmenlerinin şahsı hemen tanıdıklarına kanaat getirildiği yönünde görüş bildirildi.

MÜFETTİŞ MESLEKTEN MENNİNİ TALEP ETTİ
Muhakkikler tarafından hazırlanan raporda 657 sayılı kanunun 125. maddesi g bendinde yer alan  “Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak” suçunun işlendiği kanaati oluştuğu, şahsın “memuriyetten men” cezası cezalandırması gerektiğine vurgu yapıldı.

Rapor, İl Disiplin Kurulu tarafından uygun görülerek 657 sayılı kanun gereği kararı alma yetkisine sahip Milli Eğitim Bakanlığı Üst Disiplin Kurulu’na havale edildi. Kurul, geçtiğimiz günlerde öğretmenin durumu ile ilgili yaptığı görüşme sonucunda mevcut suçu memuriyetten men için yeterli görmedi.

BAKANLIK CEZAYI HAFİFLETTİ
Kurul, kitabın söz konusu öğretmen tarafından yazıldığı yönünde kanaat oluşsa da Yeliz Y.’ye bir yıl kademesinin ilerlemesinin durdurulması cezasını verdi. Görev yeri bile değiştirilmeyen Yeliz Y.’nin kadrosu halen rezil kitabı kaleme aldığı dönem görev yaptığı Sarıyer Mehmet İpkin İlköğretim Okulu’nda bulunuyor. Maaşını eksiksiz alan Yeliz Y’ye ek ders ücreti bile ödeniyor. Yeliz Y. soruşturma çerçevesinde açığa alınması üzerine açığa alınması ile ilgili İstanbul İdare Mahkemesi’ne dava açmış davayı kazanmıştı.

EŞİ DE BOŞANMA DAVASI AÇMIŞTI
Yeliz Y.’nin öğretim üyesi olan eşi A.Ç.Y ile Sarıyer Aile Mahkemesi’nde boşanma davası devam ediyor. Yeliz Y. aynı zamanda çiftin ortak çocuğu M.Y’yi eşine göstermediği gerekçesiyle Sarıyer 1.İcra Mahkemesi’nde yargılanıyor.

Bu haber toplam 3794 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT