1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları
Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları

Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları

A+A-

Ülkemizin Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları ile ilgili detaylı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz.

Teknoloji sayesinde davranışlarımız artık pek çok konuda çok farklılaştı. Örneğin; önceden bir konu hakkında bir şeyler yazmak için kağıt ve kalem gerekirken, artık bu yazılanları basıp dağıtmak için bile kağıt ve kalem gerekmiyor. Teknoloji, bazı meslekleri ortadan kaldırırken kendisiyle uyumlu yeni meslekler ortaya çıkarıyor. Bununla birlikte, teknoloji ile artık dünyanın öbür ucu ile iletişim kurmamız dahi oldukça kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Teknolojinin bu şekilde sunduğu farklı seçenekler arasında yer alan bir tanesi ise ticari konularda artık teknoloji tek hakim olmaya başladı bile. İnsanlarla kurduğumuz tüm ticari ilişkilerde teknolojiyi yoğun bir şekilde kullanıyoruz.

Bunun bir örneğini; emlak sektöründe görebilmekteyiz. Geçmişte insanlar emlak aramalarını ya emlakçılara giderek ya da sokak sokak gezerek daire camlarındaki ilanlara bakarak yapmaktaydılar. Günümüzde aynı şekilde arama yapılmaya her ne kadar devam edilse de bu şekilde arama yapan insanların sayısı artık neredeyse sıfıra yaklaştı. Teknolojinin de yardımıyla artık emlak ilanları konusundaki tüm aramalarımızı bu alanda yayın yapan internet siteleri üzerinden yapmaktayız. Günümüzde pek çok emlakçı dahi artık ellerindeki gayrimenkulleri internet üzerinden ilana koymakta ve gayrimenkul takibini internet üzerinden yapmaktadır.

Zaman içerisinde insanların talepleri bu noktaya kaydıkça, bu konuda kurulan internet sitelerinin sayısı da hızla arttı. Bazı internet siteleri sırf bu iş için kurulmakta ise de; bazıları emlak kategorisinin yanında çok farklı alanlarda da alım-satım platformu olarak hizmet vermeye başladı.

 

Bu kadar çok alternatifin olduğu bir alanda ise insanların bütçelerine en uygun ilanı bulmaları da gittikçe zorlaşmaya başladı. Satılık veya kiralık daire veya dükkan arayan kişilerin neredeyse tamamı artık pek çok farklı siteler arasında doğru ilanı bulmak için gezmek zorunda. Eskiden sokak sokak gezen bu kişiler, şu anda teknolojinin sokakları sayılabilecek internet siteleri arasında tabiri caizse site site gezerek doğru evi bulmak istemektedirler.

Bu problemi çözmek ve aranılan ilanın daha kolay bir şekilde bulunmasını sağlamak için yeni bir internet emlak arama sitesi kuruldu: Flatfy.

Flatfy sitesinde ülkemizin bütün popüler emlak ilanı sitelerindeki emlak ilanları aranılan kritere göre tek bir sayfada kullanıcının karşısına çıkmaktadır. Bu sayede, aramayı yapan ilgili kişinin internet siteleri arasında sürekli gezerek vakit kaybetmesinin önüne geçilmekte; ayrıca, aramanın yapıldığı ilgili kriterdeki tüm ilanların tek bir sayfada gösterilmesi sayesinde piyasanın tamamına ilişkin bir fikir edinilmesi sağlanabilmektedir.

Flatfy internet sitesinin bir arama motoru olması sebebiyle sunabildiği bir diğer hizmet de ülkemizdeki emlak konutlarına ilişkin genel fiyatlar hakkında yayınladığı raporlardır. Flatfy, kendi veri tabanında yer alan tüm ilan bilgilerini değerlendirerek ülkemizin genel emlak piyasası ile ilgili ortalama fiyatlara ilişkin aylık raporlar yayınlamaktadır.

Flatfy tarafından ülkemizin en büyük 10 şehrindeki ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin yayınlanan raporların sonuncusu olan Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Şimdi dilerseniz, bu rapora hep birlikte göz atalım.

tablo1.jpg

Daire büyüklüklerine göre Ocak ayı ortalama satılık daire fiyatları raporu

Flatfy tarafından yayınlanan ortalama emlak fiyatlarına ilişkin ilk rapor, yukarıda yer alan ve daire büyüklüklerine ilişkin ülkemizin en büyük 10 şehrindeki dairelerin ortalama fiyatlarının yer aldığı rapordur. Raporda 1+1’den 4+1’e kadar olan bütün dairelere ilişkin fiyatlar ayrı ayrı sütunlarda belirtilmiştir. Tahmin edileceği üzere; 1+1 daireler 1 room olarak belirtilmiştir. Diğerlerinin isimlendirmesi de benzer şekilde yapılmıştır.

Rapordaki verilere göz attığımızda; ülkemizde genellikle çekirdek aileler tarafından en çok tercih edilen daire tipi olan 3+1 dairelerin en ucuz olduğu şehrin 185,800 TL ortalama fiyat ile Ankara olduğu görülmektedir. 3+1 ortalama satılık daire fiyatlarını en pahalı olduğu büyükşehrimiz ise Ankara’daki fiyatların 2 katından fazla olan 420,100 TL fiyat ile tahmin edileceği üzere İstanbul olmuştur.

3+1 ortalama satılık daire fiyatlarında Ankara’dan sonraki en ucuz büyükşehrimizin Kayseri olduğu raporda, Kayseri’den sonra Konya şehri gelmektedir. 3+1 ortalama satılık daire fiyatlarının 10 büyükşehir içerisinde en orta sıralarında yer alan büyükşehirlerimiz ise Gaziantep ve Adana şehirleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

İstanbul şehri, 3+1 ortalama satılık daire fiyatları seviyesinde açık ara 10 büyükşehir arasında en pahalı şehir iken; 1+1 ortalama satılık daire fiyatları seviyesinde ise en pahalı büyükşehir olma unvanını Antalya ile birlikte paylaşmaktadır. Antalya ve İstanbul’da 1+1 ortalama satılık daire fiyatları her iki şehirde de 210.000 TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Ayrıca, İstanbul şehrinde 2+1 ve 3+1 ortalama satılık daire fiyatları seviyesinde 10 büyükşehir arasında en pahalı büyükşehir olurken 4+1 ortalama satılık daire fiyatlarında ise en pahalı 3’ncü büyükşehir olabilmiştir.

4+1 ortalama satılık daire fiyatlarında en pahalı büyükşehir şaşırtıcı bir şekilde Gaziantep olmuştur. 2’nci sırada ise İzmir gelmektedir. Gaziantep şehrindeki ortalama daire fiyatlarında genel olarak 4+1 dairelerin fiyatlarının oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Zira, Gaziantep’te 4+1 ortalama satılık daire fiyatları, 3+1 daire fiyatlarının 2 katından fazla iken, 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarının ise tam tamına 6 katı olmuştur.

tablo2.jpg

Ocak ayı en büyük 10 şehir karşılaştırmalı ortalama satılık daire fiyatları listesi

Flatfy tarafından Ocak ayına ilişkin yayınlanan ikinci rapor ise yukarıda yer alan ve Ocak ayı ile bir önceki ay olan Aralık ayının karşılaştırıldığı 10 büyükşehre ilişkin karşılaştırmalı konut fiyatları raporudur. Raporda yer alan turuncu sütunlar, büyükşehirlerin Ocak ayı fiyatlarını gösterirken, diğer sütunlar ise bir önceki ay olan Aralık ayına ilişkin fiyat bilgilerini belirtmektedir.

Rapora göz attığımızda ilk olarak dikkatimizi tüm daire fiyatlarında Aralık ayına göre ortaya çıkan düşüş çekti. En düşük düşüş oranı Adana şehrinde ortaya çıkmışken; en yüksek fiyat düşüşü ise Bursa şehrinde meydana gelmiştir. Fiyat düşüşlerinde Bursa’yı sırasıyla İzmir ve Antalya takip etmiştir. Adana’dan sonraki en az fiyat düşüşü ise Ankara şehrinde meydana gelmiştir.

Bu duruma; kış mevsiminin ortasında olmamız nedeniyle emlak piyasasının genel olarak bir durgunluk içerisine girmesi ve insanların bu dönemlerde evlerini kötü hava koşulları nedeniyle çok fazla değiştirmek istememelerinin neden olmasının yanında, ülkemizdeki yüksek enflasyonu engellemek için uygulanan ekonomik politikaların da bu düşüşlere neden olduğu söylenebilir.

Her ne kadar tüm büyükşehirlerde ortalama satılık daire fiyatlarında fiyat düşüşleri meydana gelmişse de; tüm büyükşehirlerdeki fiyat seviyeleri 200.000 TL’nin üzerinde oluşmuştur. 300.000 TL seviyesinin üzerinde sadece 2 büyükşehrimiz, İstanbul ve İzmir, bulunurken; 250.000 TL fiyat seviyesinin üzerinde ise 5 büyükşehrimiz bulunmaktadır.

Ortalama satılık daire fiyatlarının en yüksek olduğu 3 büyükşehrimizin sırasıyla İstanbul, İzmir ve Antalya olarak ortaya çıktığı raporda; fiyat seviyelerinin en düşük olduğu 3 büyükşehrimiz ise sırasıyla Ankara, Konya ve Kayseri şehirleri olarak gözükmektedir.

Bu haber toplam 793 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT